Żałoba po stracie rodzica to proces złożony. Jak żyć po stracie bliskiej osoby?
Podziel się wspomnieniami o zmarłym
Rozmowa z członkami rodziny i innymi bliskimi o tym, co twój rodzic znaczył dla ciebie, oraz dzielenie się historiami może pomóc zachować ich pamięć przy życiu. Jeśli masz dzieci, możesz opowiadać historie o ich dziadkach lub kontynuować rodzinne tradycje, które były ważne w twoim dzieciństwie. Wspominanie na początku może być bolesne, ale może się okazać, że twój smutek wraz z upływem czasu zacznie ustępować.
Jeśli czujesz, że to zbyt wcześnie, by opowiadać o rodzicu, możesz również zebrać zdjęcia z wyjątkowych chwil lub napisać do nich list, w którym wyrażasz żal z powodu ich odejścia.
Oczywiście nie każdy ma pozytywne wspomnienia o swoich rodzicach. A ludzie często unikają dzielenia się negatywnymi wspomnieniami o osobach, które odeszły. Jeśli w jakikolwiek sposób znęcali się nad tobą, zaniedbali lub zranili, możesz się zastanawiać, czy ma sens pogłębianie tego starego bólu.
Pozwól innym się pocieszyć
Przyjaciele i bliscy mogą nie wiedzieć dokładnie, co powiedzieć, jeśli nie doświadczyli tego samego rodzaju straty, ale ich obecność może pomóc ci poczuć się mniej samotnym. To normalne, że potrzeba czasu na żałobę, ale jednocześnie całkowite odizolowanie się na ogół nie pomaga. Towarzystwo i wsparcie najbliższych osób może pomóc uniknąć przytłoczenia stratą.
Oprócz zapewniania wsparcia, przyjaciele mogą również pomagać w opiece nad dziećmi lub załatwianiu sprawunków. Po prostu daj innym znać, czego potrzebujesz.
Porozmawiaj z terapeutą
Nie ma wstydu w potrzebie dodatkowego wsparcia. Wielu terapeutów specjalizuje się w zapewnianiu wsparcia w żałobie.
Terapeuta może pomóc w pracy nad złożonymi emocjami, które zwykle towarzyszą żałobie. Może także nauczyć cię strategii radzenia sobie, których możesz użyć, gdy zaczniesz przyzwyczajać się do życia bez rodzica.
Terapia oferuje również bezpieczną przestrzeń do wyładowania winy, złości, urazy lub innych utrzymujących się emocji związanych z toksycznym lub krzywdzącym zachowaniem zmarłego rodzica.
Jeśli chcesz wybaczyć rodzicowi, ale nie masz pewności, jak zacząć, terapeuta może zapewnić pełne współczucia wsparcie.
Pozwól sobie w pełni doświadczyć straty
Ludzie reagują na smutek w różny sposób, ale ważne jest, aby pozwolić sobie na odczuwanie wszystkich uczuć. Nie ma jednego właściwego sposobu na żałobę, nie ma ustalonego czasu, po którym możesz automatycznie oczekiwać, że poczujesz się lepiej.
Zaprzeczanie swoim uczuciom może wydawać się drogą do szybszego uzdrowienia. Pamiętaj, że żal to zarówno trudny proces, jak i bolesny.
Skorzystaj z grupy wsparcia w żałobie
Przyjaciele i bliscy mogą oferować pocieszenie, ale grupa wsparcia w żałobie może zaspokoić inny rodzaj potrzeby społecznej, łącząc cię z innymi, którzy doświadczyli podobnych strat. Nierzadko zdarza się, że czujesz się zirytowany lub sfrustrowany, gdy ludzie w twoim życiu, którzy nie doświadczyli straty, próbują cię pocieszyć lub wyrazić zaniepokojenie.
Bez względu na to, jak życzliwe lub w dobrych intencjach są ich słowa, po prostu nie rozumieją, przez co przechodzisz. W grupie wsparcia możesz znaleźć wspólne zrozumienie.
Wiedz, że to co czujesz jest ważne
Smutek jest powszechny po stracie rodzica, ale normalne jest też, że towarzyszą ci także inne uczucia. Każde z nich, nieważne jak bardzo niewygodne jest w porządku. Być może czujesz tylko ulgę, że bliska osoba już nie cierpi.
Żal otwiera furtkę do skomplikowanych, często sprzecznych emocji. Twoja relacja z rodzicem mogła wiązać się z wieloma wyzwaniami, ale nadal stanowiła ważny klucz do twojej tożsamości. Po tak znacznej stracie naturalne jest zmaganie się lub doświadczanie trudności w pogodzeniu się z cierpieniem.
Wybacz
Słysząc wiadomość o śmierci rodzica, możesz czuć się zagubiony, odrętwiały, zły lub zaskoczony swoim smutkiem. Możesz nawet czuć się oszukany, jeśli chodzi o możliwość zajęcia się przeszłą traumą lub nierozwiązanym bólem.
Życie nie zawsze daje nam odpowiedzi, których szukamy, lub rozwiązania, których pragniemy. Czasami po prostu trzeba zaakceptować przeszłość, wybaczyć i iść naprzód.
Zadbaj o swoje samopoczucie
Stan żałoby jest trudny, mogą towarzyszyć mu problemy ze snem, zwiększony apetyt lub jego brak, drażliwość, słaba koncentracja lub zwiększona chęć na alkohol lub inne używki.
Wykonywanie codziennych czynności może sprawiać ci trudność. Pomyśl o sobie i swoim komforcie, kluczem jest znalezienie równowagi. Staraj się wysypiać i dobrze się odżywiać, nie nadużywaj alkoholu, mów na głos o swoich potrzebach i pozwól innym otoczyć się opieką.
Zadbaj o więzi rodzinne
Możesz zauważyć, że relacje rodzinne zaczynają się zmieniać po śmierci twojego rodzica. Jeśli jednak twój drugi rodzic nadal żyje, może teraz szukać wsparcia u ciebie i twojego rodzeństwa. Każdy z was doświadcza tej samej straty.
Niektóre badania sugerują, że śmierć rodzica często negatywnie wpływa na bliskość między dorosłym rodzeństwem. Nie jest niczym niezwykłym, że rodzeństwo doświadcza konfliktu lub powoli oddala się od siebie.
Jednak więzy rodzinne mogą zapewnić pocieszenie podczas żałoby. Postaraj się być obecny i empatyczny.
Zrób coś w pamięci zmarłego
Wiele osób uważa, że konkretne działania mogą pomóc w uhonorowaniu zmarłego rodzica i zapewnić swego rodzaju pocieszenie.
Możesz rozważyć stworzenie miejsca pamiątkowego na cześć bliskiej osoby, posadzić drzewo lub inną roślinę w ogrodzie, adoptować zwierzaka lub zaangażować się w wolontariat.