Ważne badania kobiet 40+. Lista
Nie zmieścimy tu wszystkich badań, które mogą ci się przydać, choćby takich, które powinnaś wykonywać już od dawna, jak samobadanie piersi, morfologia czy kontrolowanie ciśnienia tętniczego.
Niech nasza lista pomoże ci zwrócić uwagę na swoje zdrowie i zachęci do bardziej uważnego obserwowania własnego ciała. Jeśli je dobrze znasz, łatwiej zauważysz niepokojące zmiany. Wtedy już nie zwlekaj z konsultacją lekarską i nie zastanawiaj się, czy nie jesteś za młoda.
Badania profilaktyczne rób wtedy, gdy nic się nie dzieje i ciesz się wiedzą, że były "niepotrzebne".
Badanie ginekologiczne + cytologia - raz w roku
Skuteczna antykoncepcja, profilaktyka nowotworowa, kontrola hormonów - to wszystko kwestie ważne dla zdrowia i samopoczucia dojrzałych kobiet. Ginekolodzy czekają.
USG lub mammografia piersi - zgodnie z zaleceniami
Generalnie USG piersi wykonuje się raz na rok/dwa lata. Często czterdziestolatka słyszy już jednak, że powinna rozważyć mammografię. Wprawdzie profilaktyczne, powszechne badania mammograficzne są przewidziane dla kobiet 45+, nie rezygnuj z nich, gdy lekarz widzi wskazanie do badania, a ty jesteś "za młoda".
Decyzję o tym, jakie badanie będzie najlepsze, zostaw zaufanemu lekarzowi. Niewykluczone, że najlepiej będzie zrobić oba. Pamiętaj też o samobadaniu piersi - większość nowotworów kobiety wykrywają same.
Badanie okulistyczne - raz w roku
Nieważne czy nosisz okulary, czy nie. To może się szybko zmienić po 40. roku życia, przy spadku estrogenów. Pamiętaj też, ze okulista może też zaobserwować na dnie oka zmiany chorobowe nawet niezwiązane z narządem wzroku.
Badanie stomatologiczne - co 6 miesięcy
Nawet jeśli możesz się pochwalić idealnym uzębieniem, nie popsuj tego. Pół roku to czas, w którym w jamie ustnej nie powinno wydarzyć się nic poważnego. Chyba lepiej leczyć ewentualną małą dziurkę niż wydać fortunę na leczenie kanałowe i inne, jeszcze mniej przyjemne, rozwiązania?
Badanie krwi w kale/kolonoskopia - zgodnie z zaleceniami
Badanie na krew utajoną warto zrobić niezależnie od profilaktyki raka jelita grubego, bo jej obecność może sygnalizować różne problemy zdrowotne. Na profilaktyczną kolonoskopię w zasadzie masz jeszcze czas (jest zalecana u osób 50+), ale pod warunkiem, że nie masz rodzinnego obciążenia. W takie sytuacji trzeba ją wykonać już teraz.
EKG spoczynkowe - co 3 lata
Jeśli nigdy nie miałaś wykonywanego echa serca, także warto je zrobić, chociaż raz. Pamiętaj, że podstawowe badanie EKG jest badaniem przesiewowym i czasem diagnostykę trzeba pogłębić.
Lipidogram i inne badania krwi - raz w roku
Właściwie należy go robić regularnie od 30. urodzin. Jeśli do tej pory nie zaczęłaś, czas najwyższy. Przyda się też morfologia, OB, CRP, cukier na czczo i TSH. Po co ci pobieranie krwi kilka razy?
RTG klatki piersiowej/tomografia - zgodnie z zaleceniami
Osobom palącym zaleca się RTG klatki piersiowej nawet raz w roku. Specjaliści zwracają jednak uwagę, że wczesne wykrycie zmian nowotworowych, dające szansę na pełne wyleczenie, jest możliwe za pomocą badania TK. Niestety, nie jest standardem profilaktycznym w Polsce.
Badanie słuchu - co 5 lat
Po czterdziestce czas odwiedzić laryngologa i w razie potrzeby audiologa. Po 50. roku życia warto kontrolować słuch jeszcze częściej, nawet gdy nie zauważasz niepokojących zmian. Wiesz, że prawidłowe słyszenie to jeden z ważniejszych czynników profilaktyki demencji?
USG jamy brzusznej - co 2,3 lata
Możliwe, że w przyszłości wskazane będą częstsze kontrole, podobnie jak przy USG ginekologicznym. USG pozwala na wczesne wykrycie wielu zmian, które jeszcze nie dają niepokojących objawów. Gdy te występują, możliwe, że konieczne będzie wykonanie także TK jamy brzusznej.
Badanie ogólne moczu - raz w roku
Na koniec, żeby nie uciekło. To niezwykle ważne badanie, o którym często zapominamy. Pozwala nie tylko na wykrycie problemów z układem moczowym, ale też wielu chorób ogólnoustrojowych. Tanie, szybkie, nieinwazyjne. Korzystaj!