Twoja pamięć się pogarsza? Oto 8 możliwych powodów
Smutek i depresja
Nie wiadomo do końca, czy depresja jest przyczyną pogorszenia pamięci, czy jej objawem, ale tak czy inaczej, badania pokazują związek między depresją a zaburzeniami poznawczymi, w tym problemami z pamięcią. Pewne badanie, które dotyczyło osób bez depresji klinicznej, wykazało, że im więcej mieli objawów depresji, tym więcej zgłaszali problemów z pamięcią. Inne badanie wykazało, że zmaganie się z depresją od najmłodszych lat wiąże się z gorszą pamięcią w wieku średnim.
Stres i niepokój
Wykonywanie wielu czynności jednocześnie, nadmiar obowiązków, presja zewnętrzna, kłopoty finansowe, choroba bliskiej osoby - to tylko niektóre z licznych sytuacji, które wywołują stres i niepokój. Każdy z nas jest na nie narażony w życiu codziennym. Kiedy dzieje się zbyt wiele, poziom kortyzolu w organizmie drastycznie wzrasta. Ten hormon stresu, który utrzymuje Cię w dobrej kondycji i gotowości, wpływa również na hipokamp i inne części mózgu zaangażowane w pamięć. Podobnie niepokój— uporczywe martwienie się o coś, co może lub nie może się wydarzyć w przyszłości — wydaje się być czynnikiem stresowym dla twojego ciała, a więc ma taki sam wpływ na twój mózg. Kiedy twój poziom lęku jest wysoki, nie możesz się na niczym skupić, a twoja uwaga jest osłabiona – będziesz mieć wrażenie, że masz zaburzenie pamięci, ponieważ nie możesz się na niczym skoncentrować.
Niewysypianie się i bezsenność
Bez względu na powód, dla którego nie dostarczasz organizmowi wystarczająco dobrej jakości snu, twoje oczy stają się słabe i mogą rzutować na twoją pamięć. Jeśli nigdy nie dojdziesz do faz snu, w których organizm przeprowadza swego rodzaju porządki, być może w mózgu mogą zgromadzić się toksyczne substancje. Poprawa snu może zwiększyć twoją czujność w ciągu dnia, co także wspomaga pamięć.
Alkohol i imprezy
Nadużywanie alkoholu lub jakiejkolwiek substancji, która może spowolnić ośrodkowy układ nerwowy, może również wpływać na pamięć. Naukowcy od lat wiedzą, że istnieją dowody na kurczenie się mózgu u osób, które często w dużych ilościach spożywają alkohol. Warto dodać, że picie alkoholu powoduje także zaburzenia snu, które także związane są bezpośrednio z naszą pamięcią.
Leki, które mogą przyćmiewać umysł
Wiadomo, że niektóre leki wpływają na pamięć. Wiadomo, że benzodiazepiny (często przyjmowane z powodu lęku) wpływają na pamięć, podobnie jak klasa leków zwanych antycholinergikami, które stosowane są w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu , dostępnych bez recepty środków nasennych i leczenia alergii. Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne i niektóre opioidy również zadają cios twojej pamięci.
Problemy z tarczycą
Niedoczynność tarczycy (która występuje, gdy tarczyca nie wytwarza wystarczającej ilości hormonu tarczycy) nie tylko powoduje zapominanie i mgłę mózgową, ale badania wykazały, że stan ten może powodować kurczenie się hipokampa, obszaru mózgu związanego zarówno z długo, jak i krótkoterminową pamięcią. Nadczynność może zakłócać funkcje poznawcze. Badania wykazały, że nadczynność tarczycy zwiększa ryzyko demencji u starszych pacjentów.
Menopauza
Okres okołomenopauzalny często powoduje zmiany nastroju, takie jak lęk i depresja oraz problemy ze snem, czasami spowodowane objawami takimi jak uderzenia gorąca. To wszystko może wpływać na pamięć.
Niedobór witaminy B12 lub kwasu foliowego
Jedną ze znanych, uleczalnych przyczyn demencji jest niedobór witaminy B12. Witamina ta wspiera zdrowie nerwów, więc w szczególności u osób po 50. roku życia należy kontrolować jej poziom. Niedobór witaminy B12 i kwasu foliowego może być również związany z upośledzeniem funkcji poznawczych.