
Wejście w rolę
Technika pustego krzesła to przede wszystkim odgrywanie ról, ale to ty grasz obie z nich. Naprzemiennie zaczynasz komunikować się z drugą osobą, wcielając się w nią, jej uczucia i emocje. Dochodzi do dialogu, w którym musisz reagować na to, co powiedziałeś przed chwilą, kiedy odgrywałeś rolę drugiej osoby.

Pełna kontrola nad tym, co się dzieje
Stosując tę metodę, masz pełną kontrolę nad tym, jak będzie wyglądać. Swoje emocje wyrażasz w bezpiecznym otoczeniu, unikając oceny rozmówcy. Masz wtedy okazję w naturalny sposób skupić się na swoich reakcjach i ich wyrażaniu. Zamiana miejsc, którą wykorzystuje się w tym narzędziu, pozwoli ci oderwać się od utrwalonych schematów myślenia, doświadczając sytuacji tu i teraz.

Instrukcja: technika pustego krzesła cz. 1
1. Zacznij od wyboru tematu, który cię nurtuje i nad którym chcesz popracować. Pomyśl o osobie, która jest z nim związana.
2. Naprzeciwko siebie ustaw dwa krzesła i usiądź na jednym z nich.
3. Wyobraź sobie, że naprzeciw ciebie siedzi właśnie ta osoba, o której myślałeś. Wizualizuj sobie jej wygląd – w co jest ubrana, jaka jest jej mowa ciała i wyraz twarzy. Jeśli jest ci trudno, możesz zamknąć oczy.

Instrukcja: technika pustego krzesła cz. 2
4. Pomyśl o tym, jakie uczucia żywisz wobec tej osoby. Zastanów się, co chciałbyś jej powiedzieć i spróbuj to wyrazić. Skup się na wyrażaniu swoich uczuć, nie staraj się oceniać tej osoby. Bądź szczery i bezpośredni – jeśli masz ochotę na nią nakrzyczeć, zrób to.
5. Po wykonaniu punktu 4 usiądź na drugim z krzeseł. Teraz czas na skupienie się na drugiej osobie – pomyśl, jak mogłaby zareagować na twój komunikat. Kiedy będziesz w roli tej osoby mów na głos, tak jakbyś prowadził z nią dialog.

Instrukcja techniki pustego krzesła cz. 3
6. Gdy skończysz wcześniejszy punkt, wróć na miejsce początkowe i wczuj się w to, co powiedział ci rozmówca. Zamianę miejsc kontynuuj, dopóki nie wyjaśnicie sobie wszystkiego, a każda ze stron wyrazi swoje emocje.
7. Zastanów się i wypisz wnioski, jakie przychodzą ci do głowy.

Co daje technika pustego krzesła?
Przede wszystkim technika pustego krzesła pomoże ci zrozumieć siebie i swoje zachowania. Z drugiej strony zwiększy empatię, ponieważ musisz także zwrócić uwagę na to, co czuje i mówi druga strona. Dzięki temu twoja inteligencja emocjonalna będzie wyższa i łatwiej przyjdzie ci zrozumieć swoje motywy.