STARZENIE: jak starzeją się poszczególne części ciała
Po przekroczeniu 30 lat mięśnie stają się coraz słabsze
Mięśnie (30 lat)
Po przekroczeniu 30 lat dochodzi do systematycznego zaniku włókien, mięśnie stają się coraz słabsze. Na skutek zwyrodnieniowych zmian stawów jedne przykurczają się, inne ulegają nadmiernemu rozciągnięciu. Wszystko to zaburza koordynację ruchów, łatwo tracimy równowagę, częściej się potykamy.
Rada dla ciebie: systematycznie wzmacniaj mięśnie. Do wyboru masz ćwiczenia aerobowe (spacerowanie, bieganie, jazda na rowerze, rolkach, chodzenie po górach, kopanie ogródka), izometryczne (napinanie grup mięśni w leżeniu lub na siedząco), oporowe (pompki, przysiady, ćwiczenia z ciężarkami, gumami, w siłowni), rozciągające (stretching, joga, pilates), gimnastykę w wodzie (aqua aerobik).
foto: Thinkstockphotos.com
Pojemność płuc zmniejsza się po 40. roku życia
Płuca (40 lat)
Pojemność płuc, czyli objętość powietrza pobieranego przy jednym wdechu (ok. 5,5 litra), zmniejsza się po 40. roku życia o ok. 10 proc., po 60. spada o 25 proc. Płuca tracą elastyczność, zanikają pęcherzyki, maleje ruchomość klatki piersiowej.
Rada dla ciebie: wrogiem numer jeden jest palenie papierosów, również bierne. Pokochaj ruch na świeżym powietrzu. Maszeruj, biegaj, wyjdź na rolki, wskocz na rower. Pojemność płuc zwiększą ćwiczenia oddechowe i pływanie. Dobra wentylacja chroni przed astmą i innymi chorobami układu oddechowego.
foto: Thinkstockphotos.com
Z wiekiem persi stają się mniej jędrne i powoli tracą kształt
Piersi (35 lat)
Czas dla kobiecych piersi jest nieubłagany. Stopniowo ubywa w nich tkanki gruczołowej, pozostaje tłuszczowa, skóra robi się mniej elastyczna. Wszystko to sprawia, że stają się mniej jędrne i powoli tracą kształt.
Rada dla ciebie: wykonuj ćwiczenia ujędrniające biust, np. usiądź po turecku, w dłonie weź kilogramowe ciężarki. Wyprostowane ręce unoś w bok, utrzymując dłonie na wysokości barków, potem przenieś ręce do przodu. Zrób 3 serie po 15 powtórzeń. Noś odpowiednio dobrany biustonosz – nie może uciskać ani deformować piersi. Unikaj gwałtownego chudnięcia.
foto: Thinkstockphotos.com
Z wiekiem serce pracuje z coraz większym trudem
Serce i krew (40 lat)
Palenie, podwyższony cholesterol, nadciśnienie tętnicze, brak ruchu i niedobór witamin przyczyniają się do rozwoju zmian miażdżycowych i zwężenia naczyń krwionośnych. Krew płynie z większym trudem. Serce stopniowo zmniejsza częstość uderzeń i ilość przetłaczanej krwi (u 40-latka krąży 8–9 proc. krwi mniej), komórki są gorzej odżywione, pogarsza się wydolność organizmu.
Rada dla ciebie: zrzuć nadwagę, unikaj tłuszczów zwierzęcych, jedz ryby. Włącz do diety aronię, szpinak, paprykę, czerwone grejpfruty, miód. Od czasu do czasu wypij kieliszek czerwonego wina (nawet niewielkie ilości wypijane codziennie mogą prowadzić do uzależnienia). Codziennie spaceruj, przestań palić.
foto: Thinkstockphotos.com
Dolegliwości wątrobowe są najbardziej odczuwane po 70. roku życia
Wątroba i spółka (70 lat)
Zmiany w narządach wewnętrznych są najbardziej odczuwane po 70. roku życia. Zmniejsza się pęcherz, słabną jego zwieracze (ten defekt przytrafi a się też kobietom młodym). Ubytki w nerkach mogą sięgać 30 proc. Najbardziej odporna na działanie czasu jest wątroba. Wątrobę zdrowego 70-latka można przeszczepić nawet osobie 20-letniej.
Rada dla ciebie: wypij na czczo szklankę ciepłej przegotowanej wody, po 15 minutach zjedz śniadanie – to wspomaga oczyszczanie wątroby. Jedz cytryny i dodawaj sok do potraw zamiast octu (ma silne działanie antyseptyczne i rozpuszcza piasek w woreczku żółciowym). Pracę wątroby poprawiają oliwki, zielony groszek, buraki, marchew, pomidory. Unikaj alkoholu i nadmiaru tłuszczu. Wątroba lubi spokój, dlatego codziennie znajdź czas na relaks. Filtruj nerki, pijąc jak najwięcej wody. Jedz żurawiny – są dobre dla układu moczowego.
foto: Thinkstockphotos.com
Od 20. roku życia stopniowo zmniejsza się liczba komórek nerwowych (neuronów)
Mózg (20–25 lat)
Od 20. roku życia stopniowo zmniejsza się liczba komórek nerwowych (neuronów). Rodząc się, mamy ok. 100 miliardów, w wieku 40 lat tracimy nawet 10 tys. dziennie. Impulsy nie docierają do szarych komórek tak szybko, jak kiedyś, a to odbija się na sprawności intelektualnej. Pogarsza się koncentracja, pamięć. Odpowiednio dbając o umysł, możemy zwiększyć liczbę połączeń nerwowych, potęgując możliwości twórcze.
Rada dla ciebie: zjedz codziennie kilka orzechów włoskich, włącz do diety kiełki i soję (zawierają lecytynę, która ułatwia zapamiętywanie), pij sok pomidorowy (potas poprawia koncentrację), rozwiązuj krzyżówki. Pamiętaj, żeby codziennie dotlenić szare komórki.
foto: Thinkstockphotos.com
Po 35. roku życia masy kostnej zaczyna ubywać
Kości, stawy (35 lat)
Najwyższą masę kości osiągamy ok. 30.–35. roku życia. Potem zaczyna jej ubywać. Największy ubytek masy u kobiet obserwuje się w okresie menopauzy, gdy gwałtownie spada poziom ochronnych estrogenów. Zmniejsza się ilość mazi stawowej, która umożliwia swobodne ruchy i zabezpiecza chrząstkę stawową przed ścieraniem. Przyczepy stabilizujące stawy są coraz luźniejsze. Starzeje się kręgosłup, zwłaszcza jądro miażdżyste (dysk). Ubywa nam wzrostu, zmienia się postawa ciała. Kiedyś zmiany w stawach dotyczyły osób po pięćdziesiątce, dzisiaj zdarzają się u 20-latków.
Rada dla ciebie: Pij mleko, jedz jogurty (najlepsze źródło wapnia, podstawowego budulca kości). Odpoczywaj aktywnie na świeżym powietrzu. Codzienna dawka słońca zapewnia produkcję witaminy D, która poprawia wchłanianie i wbudowywanie do kości wapnia. Unikaj długiego siedzenia, stania, żeby zbytnio nie obciążać stawów.
foto: Thinkstockphotos.com
Niedosłuch to powszechny problem osób po 50. roku życia
Słuch (30 lat)
Zwężone przewody słuchowe nie pozwalają osobom po 50. roku życia odbierać wysokich tonów. Utratę słuchu przyśpiesza długotrwałe przebywanie w hałasie – dochodzi do uszkodzenia komórek zmysłowych odpowiedzialnych za słyszenie. Na początku komórki się regenerują. Ale gdy urazy powtarzają się, coraz więcej komórek zostaje „zepsutych” na stałe i mniej impulsów dociera do mózgu. Pojawiają się szumy, świst, brzęczenie w uszach. Co piąta osoba po trzydziestce ma niedosłuch.
Rada dla ciebie: unikaj przebywania w hałasie, słuchania głośnej muzyki przez słuchawki, zwłaszcza wkładane głęboko do ucha. Na spacerze zrezygnuj z iPoda, zadbaj o godzinę ciszy dziennie. Odpoczywaj w kontakcie z naturą – śpiew ptaków, szum drzew mają korzystny wpływ na słuch. Wymień w domu okna na dźwiękoszczelne.
foto: Thinkstockphotos.com
Przysuwanie gazety podczas czytania to oznaka kłopotów ze wzrokiem
Oczy (40 lat)
Coraz bardziej odsuwasz gazetę, bo z bliska nie widzisz liter. To skutek zmniejszenia elastyczności mięśni akomodacyjnych oka i stwardnienia soczewki, która traci zdolność do zaokrąglania się. Przy patrzeniu z bliska staje się jakby za płaska, więc źle załamuje promienie, stąd nadwzroczność. Soczewka traci elastyczność i przezroczystość, co prowadzi do katarakty (zaćmy). W wyniku zaburzenia przemiany materii i wzrostu liczby wolnych rodników w organizmie u coraz młodszych osób dochodzi do degeneracji plamki żółtej (AMD).
Rada dla ciebie: Jedz marchew, szpinak, kapustę, brokuły (zawierają antyoksydanty, które chronią oczy przed wolnymi rodnikami), czarne jagody, borówkę amerykańską, winogrona (mają antocyjany ułatwiające przepływ krwi w siatkówce), ryby morskie (dostarczają kwasów omega-3, które wchodzą w skład siatkówki oka). Nie ślęcz przed komputerem, chroń oczy przed słońcem.
foto: Thinkstockphotos.com
Kobiety wchodzą w okres menopauzalny ok. pięćdziesiątki
Hormony płciowe (45–50 lat)
Jajniki stopniowo zmniejszają produkcję żeńskich hormonów płciowych, kobiety wchodzą w okres menopauzalny. Zwykle proces ten zaczyna się ok. pięćdziesiątki, może trwać kilka miesięcy lub kilka lat. Ostatnia miesiączka oznacza koniec okresu rozrodczego. Niektóre kobiety odczuwają wiele dolegliwości towarzyszących zaburzeniu gospodarki hormonalnej, np. uderzenia gorąca, kołatanie serca, nocne poty, bezsenność, drażliwość. Andropauza u mężczyzn jest bardziej rozwleczona w czasie – poziom testosteronu we krwi obniża się ok. 1 proc. rocznie już od 30. roku życia.
Rada dla ciebie: Uprawiaj sport – przedłuża czynność jajników. Rozważ z lekarzem terapię hormonalną – rozsądnie stosowana zmniejsza dolegliwości związane z menopauzą, chroni kości, układ krążenia i skórę przed szybkim starzeniem.
foto: Thinkstockphotos.com
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...