Rośliny najskuteczniej oczyszczające powietrze
Epipremnum złociste (Epipremnum aureum)
To jedna z najpopularniejszych roślin pokojowych. Bardzo ozdobna dzięki liściom w kształcie serca i pokrytych nieregularnym mozaikowym wzorem. Epipremnum złociste filtruje powietrze z formaldehydu, ksylenu oraz benzenu.
foto: Getty Images
Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)
Roślina ta ma różne odmiany i wszystkie mają zdolność do oczyszczania powietrza. Najskuteczniejsza jest odmiana Mauna Loa, osiągająca wysokość nawet jednego metra. Skrzydłokwiat filtruje powietrze z benzenu, amoniaku, ksylenu, trichloroetenu, a także z formaldehydu. Usuwa z niego również zarodki pleśni i nawilża powietrze - co ma ogromne znaczenie w sezonie grzewczym.
foto: Getty Images
Nefrolepis wyniosły (Nephrolepis exaltata)
Na liście roślin oczyszczających powietrze znalazła się również popularna paprotka. Jej drobne listki są cennym filtrem powietrza zwłaszcza tam, gdzie na podłodze leży wykładzina (ze względu na możliwą obecność formaldehydu, który paprotka neutralizuje). Roślina ta ogranicza także obecność ksylenu w powietrzu. Jej liście mają również właściwości nawilżające powietrze, produkują także dużo tlenu
foto: Getty Images
Zielistka Stenberga (Chlorophytum comosum)
Ta popularna ozdobna roślina doniczkowa ma zdolność filtrowania takich substancji jak formaldehyd, ksylen, benzen, tlenek węgla, aceton, czy amoniak, zdaniem niektórych może również neutralizować szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne, dobrze więc, jeśli stoi w pobliżu telewizora lub komputera.
foto: Getty Images
Aglaonema (Aglaonema modestum)
Roślina ta ma zachwycające, pstrokate liście, ale warto ją mieć nie tylko z powodu jej wyglądu: zgodnie z tym, co zapisano w raporcie NASA, może ograniczać obecność w powietrzu takich substancji jak amoniak, benzen oraz toluen.
foto: Getty Images
Fikus benjamina (Ficus benjamina)
Potocznie określany jako figowiec płaczący. To roślina łatwa w pielęgnacji, która - gdy się jej na to pozwoli - może osiągać nawet kilka metrów długości. Roślina ta ogranicza obecność w powietrzu benzenu, amoniaku i formaldehydu.
foto: Getty Images
Anturium Andrego (Anthurium andreanum)
To bardzo efektowny kwiat - jego kwiatostan to kolba o długości kilku centymetrów, otoczona ozdobnym, sercowatym liściem, który, w zależności od odmiany, może mieć kolor różowy, czerwony, biały, żółty czy bordowy, spotykane są również dwubarwne. Anturium filtruje powietrze z formaldehydu, ksylenu, amoniaku, toulenu.
foto: Getty Images
Gerbera Jamesona (Gerbera Jamesonii)
To jedna z najbardziej efektownych odmian gerbery. Gerbera Jamesona ogranicza obecność w powietrzu benzenu i formaldehydu Rośliny tej nie należy jednak ustawiać w pobliżu grzejników, gdyż suche powietrze jej nie sprzyja.
foto: Getty Images
Dracena wonna (Dracaena fragrans)
Dracena wonna to jedna z łatwiejszych w uprawie odmian draceny. Zgodnie z raportem NASA roślina ta ogranicza obecność w powietrzu benzenu i formaldehydu i tlenku węgla (czadu).
foto: Getty Images
Sansewieria gwinejska/wężownica gwinejska (Sansevieria trifasciata)
Zwana również żelaznym kwiatem lub rośliną z żelaza (przydomek ten uzyskała ze względu na odporność na brak wody) sansewieria gwinejska uznawana jest za jedną z bardziej wartościowych roślin oczyszczającą powietrze. Nie tylko filtruje powietrze z toksyn takich jak benzen, formaldehyd, trichloroetylen, toluen czy ksylen, ale również przez całą dobę wytwarza duże ilości tlenu.
foto: Getty Images
Dracena obrzeżona (Dracaena marginata)
W naturalnym środowisku osiąga wielkość nawet 4,5 metra, w doniczce nie przekracza 2,5 m. W domu rzadko kwitnie, ale jeśli już się to zdarzy, jej kwiaty są małe, kremowo-zielone i bardzo ładnie pachną. Ozdobą draceny obrzeżonej są liście, często wielobarwne - zielono-beżowo-różowe. Roślina ta ogranicza obecność w powietrzu benzenu, formaldehydu i tlenku węgla (czadu).
foto: Getty Images
Aloes (Aloe vera)
To jedna z bardziej cenionych roślin leczniczych. Jej grube, mięsiste liście to jednak nie tylko skarbnica cennych składników: mają one zdolność filtrowania takich substancji toksycznych, jak benzen i formaldehyd.
foto: Getty Images
Areka (Chrysalidocarpus lutescens)
Roślina ta w warunkach naturalnych osiąga nawet 20 metrów wysokości, w doniczce dorasta zwykle do 2 metrów i nie kwitnie. Jej duże, pierzaste liście mają zdolność ograniczania obecności ksylenu w powietrzu.
foto: Getty Images
Chamedora wytworna (chamaedorea elegans)
Smukła i elegancka palma, która w warunkach domowych osiąga nie więcej, niż 1,5 m wysokości. Ma duże liście, osadzone na sztywnych ogonkach, które układają się w charakterystyczny pióropusz. Roślina ta ogranicza obecność w powietrzu formaldehydu, ksylenu i amoniaku.
foto: Getty Images
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...