Przegląd ćwiczeń i treningów najlepiej rozładowujących stres
Zobacz przegląd ćwiczeń i treningów, które najlepiej pomogą ci rozładować stres.
Ćwiczenia rozładowujące stres: joga
Joga to ćwiczenia fizyczne, w których bardzo dużą rolę odgrywa prawidłowy oddech. Właściwa synchronizacja wykonywanych ruchów z oddechem dotlenia organizm, redukuje stres i w naturalny sposób przywraca wewnętrzną równowagę.
Żeby ćwiczyć jogę, nie trzeba być mocno rozciągniętym ani wysportowanym. Niemal każda, zdrowa osoba, niezależnie od wieku, może spróbować tej aktywności. Początkujący powinni jednak odbyć kilka lekcji z instruktorem, aby nabrać właściwych nawyków i uniknąć najczęściej powtarzających się błędów.
Zobacz też: Joga dla początkujących: podstawowe asany [WIDEO]
foto: thinkstockphotos.com
Ćwiczenia rozładowujące stres: streching
Życie w ciągłym stresie ma nie tylko negatywny wpływ na psychikę, ale także na ciało. U osób zestresowanych napięcie kumuluje się w mięśniach, przez co stają się przykurczone i obolałe. Dotyczy to zwłaszcza mięśni w okolicach karku i lędźwi. Żeby je rozciągnąć, warto trenować stretching – dyscyplinę, która łączy w sobie elementy jogi i pilatesu. Stretching rozluźnia ciało, zwiększa ruchomość stawów i wysmukla sylwetkę. Można traktować go jako oddzielny trening, ale także jako formę relaksu po ćwiczeniach siłowych.
Zobacz też: Stretching statyczny - ĆWICZENIA na rozciąganie po treningu
foto: thinkstockphotos.com
Ćwiczenia rozładowujące stres: pilates
Pilates to propozycja dla tych, którzy z ćwiczeń chcą czerpać coś więcej niż czysty relaks. Treningi pilatesu, oprócz tego, że korzystnie wpływają na umysł, doskonale uelastyczniają i wzmacniają mięśnie. Ćwicząc regularnie, zyskasz świadomość ciała i większą kontrolę nad jego odruchami. Ponieważ ćwiczenia wymagają dużej precyzji i skupienia, wykonując je poprawisz swoją koncentrację i oczyścisz umysł.
Czytaj też: Pilates: ćwiczenia, które możesz wykonywać w domu [ZDJĘCIA]
foto: thinkstockphotos.com
Ćwiczenia rozładowujące stres: tai chi
Tai chi to chińska sztuka walki, niewiele ma jednak wspólnego z agresją i dążeniem do dominacji. Tak naprawdę tai chi jest formą gimnastyki zdrowotnej o charakterze medytacyjnym. Polega na wykonywaniu spokojnych, płynnych ruchów, które wymagają całkowitego skupienia i uniezależnienia od bodźców zewnętrznych.
Aby osiągnąć pełną harmonię, uczestnik zajęć musi przejść przez kilka szczebli rozwoju: pokonać napięcie ograniczające ruch, nauczyć się prawidłowo oddychać i zwiększyć umiejętność koncentracji. Ćwiczenia są skuteczne tylko wówczas, gdy wykonujemy je pod okiem doświadczonego nauczyciela.
foto: thinkstockphotos.com
Ćwiczenia rozładowujące stres: bieganie
Czasami najlepszym lekiem na stres jest solidny wysiłek, który pozwala się zmęczyć. Jednym ze sposobów na rozładowanie stresu w ten sposób jest bieganie . Po męczącym biegu uwalniają się endorfiny, czyli hormony szczęścia, które wywołują uczucie spokoju i odprężenia (a nie, tak jak myślano do niedawna – euforii). Ważne jednak, by trening trwał powyżej 30 minut, bo dopiero po tym czasie organizm zaczyna produkować endorfiny. Ich wysoki poziom może utrzymywać się nawet do 24 godzin po wysiłku.
Czytaj też: BIEGANIE: plan treningowy dla początkujących
foto: thinkstockphotos.com
Ćwiczenia rozładowujące stres: boks
U niektórych stres powoduje chęć błyskawicznego rozładowania emocji – mają ochotę walić pięścią w ścianę albo rzucać przedmiotami. Jeśli należysz do tego typu osób, zaopatrz się w worek bokserski, rękawice i zacznij trenować boks. Boks pozwoli ci w kontrolowany sposób wyrzucić z siebie negatywne emocje. Na dodatek zwiększy twoją siłę, poprawi koordynację ruchową i refleks.
Zobacz też: 7 ćwiczeń z workiem bokserskim dla kobiet
foto: thinkstockphotos.com
Ćwiczenia rozładowujące stres: zumba
Zumba to propozycja dla kobiet, które oprócz uwolnienia od negatywnych emocji, chciałyby zapewnić sobie regularny zastrzyk pozytywnej energii. Trening przy radosnej, latynoskiej muzyce, w gronie pozytywnych osób, to najlepszy sposób na zapomnienie o codziennych problemach. Na dodatek, tańcząc zumbę modelujesz sylwetkę i gubisz kilogramy – w czasie godziny można spalić od 450 do 600 kcal!
Najlepsze efekty uzyskasz trenując zumbę w grupie, ale jeśli nie masz czasu na zajęcia w klubie fitness – spróbuj treningu z instruktorką na wideo . Nawet ćwicząc indywidualnie odczujesz pozytywny wpływ zumby na psychikę i ciało.
Czytaj też: Zumba: prosty układ merengue dla początkujących [WIDEO]
foto: thinkstockphotos.com
Ćwiczenia rozładowujące stres: pływanie
Trening w wodzie doskonale odpręża i rozluźnia spięte mięśnie. Będzie odpowiedni zwłaszcza dla osób, które oprócz problemów ze stresem zmagają się z bólami kręgosłupa. Przemierzając kolejne długości basenów uwolnisz głowę od natrętnych myśli, odzyskasz równowagę psychiczną i wzmocnisz swoje serce.
Osoby, które nie umieją pływać, także powinny regularnie odwiedzać basen. Sama obecność w wodzie, nawet sięgającej do pasa, działa kojąco na ciało i umysł.
Czytaj też: Jak nauczyć się pływać? 6 faktów na temat nauki pływania
foto: thinkstockphotos.com
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...