
Obrzęk brzucha
Obrzęk brzucha : Jeśli pojawia się przed miesiączką, jest skutkiem typowych zmian hormonalnych. Gdy szerszemu obwodowi talii towarzyszą zaburzenia trawienia, może to świadczyć o gromadzeniu się gazów w jelitach.
Źródło: archiwum poradnikzdrowie.pl

Obrzęki w ciąży
Obrzeki w czasie ciąży: Obrzęki nasilają się w drugiej połowie ciąży, wokół kostek, stóp, rąk, czasem pod oczami i na twarzy. Ustępują po odpoczynku. Jeśli towarzyszy im wysokie ciśnienie, białkomocz - mogą świadczyć o zatruciu ciążowym.
Źródło: Photos.com

Obrzęk palucha stopy
Obrzęki palucha stopy : Gdy skóra na paluchu jest zaczerwieniona, napięta i gorąca, pojawia się ostry ból, należy sprawdzić, czy przyczyną dolegliwości nie jest dna moczanowa.
Źródło: Photos.com

Obrzęki kolan
Obrzęki kolan : Jeżeli towarzyszy im nasilający się w czasie ból, może rozwijać się zapalenie kaletki maziowej rzepki. Gdy obrzęk pojawia się w dole podkolanowym, niekiedy sugeruje torbiel Bakera. Obrzęk pod rzepką, w miejscu, gdzie rozpoczyna się piszczel, i ból mogą być prowokowane przez chorobę Osgooda- Schlattera, czyli jałową martwicę guzowatości kości piszczelowej (dotyczy zwykle młodych ludzi).
Źródło: Photos.com

Obrzęk piersi
Obrzęk piersi : To jeden z symptomów zespołu napięcia przedmiesiączkowego lub zaburzeń hormonalnych. Objawy mogą się pojawiać u pań, które od niedawna biorą tabletki antykoncepcyjne.
Źródło: Photos.com

Obrzęk szyi
Obrzęk szyi : Powiększone węzły chłonne na szyi zwykle świadczą o rozwijającej się infekcji, chorobie gardła, zakażeniu wirusowym, bakteryjnym lub grzybiczym. Źródłem opuchlizny mogą być chore zęby, dziąsła, nos, zatoki, uszy oraz choroby zakaźne, np. odra, ospa. Kolejny powód to choroby nowotworowe układu limfatycznego.
Źródło: Photos.com

Obrzęk stawów
Obrzęk stawów : Opuchlizna może się pojawić po zbyt ciężkiej pracy fizycznej. Gdy występuje razem z bólem i poranną sztywnością stawów, należy sprawdzić poprzez badania, czy nie jest to objaw reumatoidalnego zapalenia stawów.
Źródło: Photos.com

Obrzęk twarzy
Obrzęk twarzy : Nagły obrzęk i ból w okolicy policzka lub pod żuchwą oraz mniejsze wydzielanie śliny mogą być wywołane przez kamicę ślinianek. Opuchlizna na twarzy, która pojawia się razem z puchnięciem języka, podniebienia, warg, bywa skutkiem reakcji alergicznej na jedzenie lub ukąszenie owada. Gdy puchnie twarz i powieki – może to być niedoczynność tarczycy.
Źródło: Photos.com

Obrzek oczu
Obrzęk -oczu (worki pod oczami ): Mogą świadczyć o niehigienicznym trybie życia – zbyt słonym jedzeniu, nadużywaniu alkoholu, za małej ilości snu. Opuchlizna, która pojawia się po użyciu nowego kremu czy tuszu, sugeruje reakcję alergiczną. U osób otyłych pod oczami może się odkładać tkanka tłuszczowa, która nie jest typowym obrzękiem, chociaż wygląda tak samo. Gdy worki pod oczami występują razem z puchnięciem dłoni i nóg, które nie znika po nocy, warto zbadać pracę nerek.
Źródło: Photos.com

Obrzęki kostek i łydek
Obrzęki kostek i łydek : Przed miesiączką są związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Jeśli stopy puchną w długiej podróży lub w upały, to skutek chwilowego zaburzenia krążenia. Obrzęki wokół kostek mogą być spowodowane przyjmowaniem leków na nadciśnienie tętnicze, tabletek antykoncepcyjnych. Gdy występują wieczorem, sygnalizują początek choroby żylakowej. Opuchlizna łydek towarzyszy nadczynności tarczycy.
Źródło: Photos.com
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...