
Osłabienie mięśni i ciągłe zmęczenie
Objaw ten jest związany z porażeniem mięśni gładkich na skutek mniejszej pobudliwości mięśniowo-nerwowej. Może manifestować się na różne sposoby - zarówno zmęczeniem, jak i skłonnością do zaparć (w efekcie osłabionej mięśniówki jelita), co wtórnie może doprowadzić do wystąpienia nudności i wymiotów.
Źródło: Getty Images

Nerwowość
Niedobór potasu ma również niekorzystny wpływ na układ nerwowy, co objawia się nadmiernym pobudzeniem, ciągłym zdenerwowaniem, a także obniżonym nastrojem.
Źródło: Getty Images

Obrzęki
Objawem niedoboru potasu mogą być także obrzęki - pierwiastek ten uczestniczy bowiem w procesach, których celem jest usunięcie z organizmu nadmiaru sodu i wody.
Źródło: Getty Images

Wielomocz
Czyli poliuria. To zaburzenie, które polega na zwiększonym wydalaniu moczu - w ciągu doby oddaje się go więcej, niż 3 litry (prawidłowa ilość wynosi 2-2,5 l).
Źródło: Getty Images

Bolesne skurcze mięśni
Niedobory tego pierwiastka zaburzają pracę mięśni na poziomie komórkowym, gdzie dochodzi do zakłóceń w równowadze jonowej. A to z kolei może doprowadzać do ich bolesnych skurczy, odczuwanych szczególnie w nocy - niekiedy tak silnych, że wybudzają ze snu i nie pozwalają ponownie zasnąć.
Źródło: Getty Images

Mrowienie lub drętwienie rąk i nóg
Czyli tzw. parestezje. To jeden z najbardziej dokuczliwych objawów niedoboru potasu - odczuwany często jako drętwienie kończyn lub ich mrowienie (niezależnie od pozycji). Niekiedy odczucia te potęguje obserwowane dodatkowo uczucie "prądu", który przebiega przez kończynę.
Źródło: Getty Images

Zaburzenia rytmu serca
Na skutek niedoboru potasu może dojść również do zaburzeń w pracy serca - tzw. pobudzeń dodatkowych lub częstoskurczu nadkomorowego, który odczuwany jest jako "kołatanie serca". W przypadku bardzo dużego niedoboru może dojść do tzw. bloku serca - stanu, w którym czas między kolejnymi skurczami mocno się wydłuża. Najbardziej niebezpiecznym objawem niedoboru potasu, który zagraża życiu, jest migotanie komór, w trakcie którego mocno zaburzony jest wyrzut krwi z serca do aorty - w takim przypadku konieczna jest defibrylacja i resuscytacja krążeniowo-oddechowa.
Źródło: Getty Images
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...