Najlepsze suplementy na mgłę mózgową
Witamina D
Receptory dla aktywnej formy witaminy D3 - kalcytriolu - są obecne niemal w każdej komórce. Wiadomo, że jest ona niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, wykazano również związek między niskim poziomem witaminy D3, a ogólnym osłabieniem funkcji poznawczych. Jej niski poziom lub niedobór może wywoływać zmęczenie, problemy z koncentracją i pamięcią, a nawet objawy depresji. Witamina D tworzona jest w skórze pod wpływem słońca, jej niewielkie ilości można dostarczyć również z dietą. Zazwyczaj to jednak za mało, zwłaszcza w naszym klimacie - dlatego przy niedoborze witaminy D konieczna jest suplementacja lub leczenie. Dawki lecznicze witaminy D przepisywane są osobom z niedoborem tej witaminy potwierdzonym w badaniu krwi - rodzaj preparatu, sposób dawkowania i czas leczenia określa lekarz na podstawie wyników badania. W profilaktyce u osób dorosłych zazwyczaj stosuje się witaminę D w dawce 2000 IU dziennie.
foto: Getty Images
Kwasy omega-3
Kwasy tłuszczowe omega-3 są jednym z budulców komórek układu nerwowego. Naukowcy udowodnili, że suplementacja omega-3 może również korzystnie wpływać na mózg, łagodząc niektóre objawy mgły mózgowej, przede wszystkim problemy z pamięcią i koncentracją uwagi. Jedno z badań, obejmujące 176 dorosłych, w których diecie brakowało produktów bogatych w kwasy omega-3 (np. tłustych ryb morskich) wykazało, że półroczna suplementacja DHA w dawce 1,16 g dziennie poprawiła pamięć roboczą i pamięć epizodyczną (w porównaniu z placebo).
foto: Getty Images
Magnez
Niski poziom magnezu może dawać różne objawy - należą do nich m.in. zaburzenia nerwowo-mięśniowe, czyli tzw. drżenie mięśni, zaburzenia rytmu serca, a także problemy z koncentracją i skupieniem. W dodatku niedobór tego pierwiastka może zwiększać podatność na stres - a z kolei stres to jedna z przyczyn zaburzeń pamięci, słabej koncentracji oraz objawów lękowych. Magnez obecny jest w pożywieniu - najwięcej tego pierwiastka zawierają produkty zbożowe z pełnego przemiału, orzechy, banany czy kakao. Osoby, które jedzą przede wszystkim żywność wysoko przetworzoną i produkty z białej mąki, mogą mieć niedobór magnezu. W takiej sytuacji lekarz może zlecić oznaczenie stężenia magnezu w surowicy krwi. W przypadku objawów mgły mózgowej - również w porozumieniu z lekarzem - można rozpocząć suplementację magnezem, która może pomóc zmniejszyć podatność na stres, zmniejszając związane z nim upośledzenie funkcji poznawczych.
foto: Getty Images
Witaminy z grupy B
Objawy mgły mózgowej może wywoływać również niski poziom lub niedobór niektórych witamin z grupy B, przede wszystkim witaminy B12, B6 i B9 czyli kwasu foliowego. Niedobór witaminy B12 daje określone objawy - oprócz zaburzeń funkcji poznawczych czy problemów z pamięci są to również m.in. owrzodzenia w jamie ustnej, blady odcień skóry, czy przewlekłe zmęczenie. W takim przypadku należy oznaczyć stężenie witaminy B12 w surowicy, a jeśli spadnie poniżej normy, niezbędna jest suplementacja. Niektórzy lekarze zalecają suplementację witaminą B12 również, gdy jej poziom jest jeszcze w normie, ale blisko dolnej granicy. Objawy mgły mózgowej, takie jak uczucie oglądania świata zza grubej szyby, problemy z koncentracją czy pamięcią mogą dawać również niedobory innych witaminy z grupy B, w tym witaminy B6 i witaminy B9.
foto: Getty Images
L-teanina
L-teanina jest związkiem chemicznym, organicznym aminokwasem obecnym w liściach zielonej herbaty. Niektóre badania sugerują, że suplementacja l-teaniną może poprawić pamięć, czas reakcji oraz tzw. czujność umysłową. Zakończone w 2021 r badanie japońskich naukowców dowodzi, że już jedna dawka l-teaniny w określonej wielkości poprawia czas reakcji (w teście uczestniczyło 69 dorosłych w wieku 50-69 lat). Również Japończycy - tym razem badacze z Narodowego Centrum Neurologii i Psychiatrii - w randomizowanym badaniu klinicznym udowodnili, że 200 mg l-teaniny dziennie może zmniejszać objawy wywoływane przez stres i korzystnie oddziaływać na funkcje poznawcze, łagodząc mgłę mózgową.
foto: Getty Images
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...