Najczęstsze objawy raka płuc
Kaszel i chrypka
Pokasływanie, chrypka, długotrwale utrzymujący się kaszel, który nie jest związany z alergią lub infekcją i nie reaguje na standardowe leczenie, zawsze powinny wzbudzać czujność i skłonić do wizyty u lekarza oraz dalszej diagnostyki. U palaczy niepokoić powinien przede wszystkim fakt zmiany charakteru kaszlu (np. jego nasilenie, wzmożone odkrztuszanie itp). Kaszel towarzyszący rakowi płuc może przebiegać zarówno z odkrztuszaniem wydzieliny, jak i bez. Często jest duszący i uciążliwy.
foto: Getty Images
Ból w klatce piersiowej i w barkach
Silny, uciążliwy, niejednokrotnie opisywany jako przeszywający ból w klatce piersiowej i barkach pojawia się nawet u połowy osób z rakiem płuc. Jest wynikiem naciekania nowotworu na ściany żeber, klatki piersiowej lub na kręgosłup. Rak płuca, który tworzy się w szczycie płuca - tzw. guz Pancoasta - wywołuje silny ból w okolicy barku, który może promieniować do łokcia.
foto: Getty Images
Duszności, świszczący oddech
Problemy z zaczerpnięciem oddechu, uczucie duszności, słyszalne "świsty" mogą mieć różne przyczyny, jednak często występują wówczas, gdy guz w płucu rozrósł się do tego stopnia, że blokuje światło oskrzeli. Ponieważ duszność i świszczący oddech mogą pojawiać się nawet u połowy chorych na raka płuc, objawy te zawsze wymagają konsultacji lekarskiej.
foto: Getty Images
Krwioplucie
Odkrztuszanie wydzieliny podbarwionej krwią lub krwi może mieć wiele przyczyn, np. stan zapalny w jamie ustnej. Jest to również jeden z objawów raka płuc (występujący nawet o 30 proc. chorych), dlatego również wymaga pilnej diagnostyki.
foto: Getty Images
Niezamierzona utrata masy ciała i zmęczenie
Chudnięcie to również jeden z objawów charakterystycznych dla wielu nowotworów, w tym dla raka płuc. Guz nowotworowy sprawia bowiem, że w organizmie toczy się stan zapalny, a komórki nowotworowe wydzielają cytokiny - rodzaj białek, które m.in. przyspieszają metabolizm (a więc i zużycie energii) oraz hamują łaknienie. Komórki nowotworowe wydzielają również substancje doprowadzające do rozpadu tkanki tłuszczowej oraz białek. Wszystko to sprawia, że chory na raka płuc może chudnąć i odczuwać silne zmęczenie.
foto: Getty Images
Zespoły paranowotworowe
W przebiegu raka płuc mogą się również pojawić objawy pozornie nie związane z nowotworem (tzw. zespoły paranowotworowe lub paraneoplastyczne). Wynikają one z faktu, że guz wydziela różne substancje, np. cytokiny czy hormony, wywołując m.in. reakcję układu odpornościowego. Do zespołów paranowotworowych mogących się pojawić się w przebiegu raka płuc zaliczana jest m.in. hiperkalcemia czyli nadmiar wapnia we krwi, zespół Lamberta-Eatona, objawiający się osłabieniem mięśni, zwykle ud i ramion (co sprawia znaczne trudności w poruszaniu się, czy podnoszeniu ramion), czy wysoki poziom wazopresyny, którego objawem jest m.in. drażliwość, apatia czy skurcze mięśni.
foto: Getty Images
Zespół Hornera
Objawem raka płuc może być również tzw. zespół Hornera - rozwija się on u osób, u których wystąpił guz Pancoasta (zlokalizowany w szczycie płuc). Guz nacieka na pień współczulny i uszkadza go - wówczas zanika aktywność pewnych grup nerwów. Objawy zespołu Hornera są dosyć charakterystyczne: to opadanie powieki, nierówność źrenic (po stronie zajętej przez guza źrenica jest węższa), zapadnięcie gałki ocznej, różnobarwność tęczówek (po stronie objętej chorobą tęczówka jest jaśniejsza), upośledzenie wydzielania potu na twarzy po stronie zajętej chorobą czy pozorny wytrzeszcz oczu.
foto: Getty Images
Obrzęk twarzy i szyi
Te objawy rzadko kiedy są kojarzone z rakiem płuc. Tymczasem są to jedne z symptomów tzw. zespołu żyły głównej górnej, zlokalizowanej w prawym górnym śródpiersiu, tuż obok prawego głównego oskrzela i węzłów chłonnych śródpiersia. Powiększający się guz stopniowo zwęża światło żyły, której ściany są wiotkie. Pojawiają się wtedy charakterystyczne objawy - prócz obrzęku twarzy i szyi jest to zaczerwienienie twarzy, trudności w przełykaniu, kaszel i duszności, ból i zawroty głowy, chrypka, ból w klatce piersiowej.
foto: Getty Images
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...