
Biegunki lub zaparcia
Biegunka - czyli sytuacja, jeśli w ciągu dnia mają miejsce więcej niż 3 wypróżnienia - najczęściej pojawia się w efekcie zbyt szybkiego pasażu jelitowego lub zaburzeń wchłaniania substancji odżywczych, a także podczas zwiększonego wydzielania wody i elektrolitów ze ściany jelita do jego środka. Z kolei do zaparć może dochodzić na skutek zbyt wolnego pasażu jelitowego (np. z powodu złej diety), ale również w związku z chorobą. Zmiany w konsystencji stolca mogą świadczyć o zakażeniu układu pokarmowego, nietolerancji pokarmowej, celiakii, zespole jelita drażliwego, zespole SIBO, uchyłkach jelita, wrzodziejącemu zapaleniu jelita grubego czy chorobie Leśniowskiego - Crohna.
Źródło: Getty Images

Wymioty i nudności
To jedne z mniej oczywistych objawów chorób jelit - dużo częściej kojarzymy je z chorobami żołądka. Wymioty i nudności mogą towarzyszyć niedrożności jelit, nadwrażliwości pokarmowej, nieżytowi żołądkowo-jelitowemu, zespołowi jelita drażliwego, chorobom pasożytniczym jelit, a także ostremu zapaleniu wyrostka robaczkowego.
Źródło: Getty Images

Świeża krew lub śluz w stolcu
Krew w stolcu to objaw niepokojący, który jednak często jest lekceważony i przypisywany hemoroidom. Tymczasem obecność krwi w stolcu to zawsze wskazanie do diagnostyki w kierunku raka jelita grubego. Krew lub śluz w stolcu mogą również wskazywać na chorobę Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zapalenie uchyłków, polipy jelita grubego.
Źródło: Getty Images

Ból brzucha
Ostry i kłujący lub uciskający, występujący przed lub po posiłku - ból brzucha to wyjątkowo częsty objawy chorób jelit. Ważna jest jednak jego lokalizacja, rodzaj i nasilenie. Jeśli lokuje się w środkowej części brzucha, najprawdopodobniej dotyczy jelita cienkiego, jeśli po prawej lub lewej stronie na dole - jelita grubego.
Źródło: Getty Images

Gorączka lub stan podgorączkowy
Podwyższona temperatura zazwyczaj świadczy o toczącym się w organizmie stanie zapalnym. Może sugerować chorobę jelit wówczas, kiedy towarzyszą jej inne objawy, np. biegunka czy ból brzucha. Zwykle występuje w przebiegu takich chorób i stanów jak choroba Leśniowskiego-Crohna, zatrucie pokarmowe, ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
Źródło: Getty Images

Chudnięcie bez wyraźnej przyczyny
Utrata masy ciała bez diety czy aktywności fizycznej to objaw, który również może mieć związek z chorobami jelit. Występuje wówczas, kiedy z powodu choroby zaburzone jest wchłanianie pokarmu w jelitach. Może towarzyszyć celiakii, zespołowi krótkiego jelita, zespołowi SIBO, enteropatii z utratą białka, chorobie Leśniowskiego-Crohna, chorobom pasożytniczym, wrzodziejącemu zapaleniu jelita grubego, rakowi jelita grubego.
Źródło: Getty Images

Niedokrwistość (anemia)
W przypadku chorób jelit niedokrwistość (anemia) jest związana z zaburzonym wchłanianiem składników odżywczych. Najczęściej jest powikłaniem nieswoistych chorób zapalnych jelit takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Występuje również w alergicznym eozynofilowym zapaleniu żołądka i jelit, zespole rozrostu bakteryjnego (zespół SIBO), a także w raku jelita grubego.
Źródło: Getty Images
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...