
Bladość skóry
Osoby z niskim poziomem witaminy B12 są zazwyczaj blade - przy dużym niedoborze skóra może mieć odcień cytrynowo-żółtawy z ogniskami bielactwa. W kącikach ust mogą się zaś pojawić bolesne owrzodzenia.
Źródło: Getty Images

Osłabienie i zmęczenie
Objawem niedoboru witaminy B12 może być również osłabienie i zmęczenie. Niedostatek kobalaminy może być bowiem jedną z przyczyn anemii, dla której charakterystyczne są te dwa objawy.
Źródło: Getty Images

Bóle i zawroty głowy
Niedobór wit. B 12 może również wywołać objawy ze strony układu nerwowego, takie jak ból głowy i zawroty głowy - te ostatnie odczuwalne są szczególnie przy nagłej zmianie pozycji, np. zbyt szybkim wstaniu z łóżka.
Źródło: Getty Images

Pieczenie języka
W efekcie niedoboru witaminy B12 możemy również odczuwać nieprzyjemne pieczenie języka. W niektórych przypadkach z objawem tym łączą się kolejne - takie jak utrata odczuwania smaku i w konsekwencji utrata apetytu. A to z kolei sprawia, że osoby z niedoborem witaminy B12 mogą chudnąć bez wyraźnej przyczyny.
Źródło: Getty Images

Problemy ze strony układu pokarmowego
Niedobór witaminy B12 może także objawiać się nieprzyjemnymi problemami z trawieniem, takimi jak skłonność do wzdęć, częste biegunki lub zaparcia.
Źródło: Getty Images

Parestezje
Jednym z najbardziej nieprzyjemnych objawów braku witaminy B12 są tzw. parestezje czyli uczucie mrowienia lub drętwienia rąk i nóg. Może im również towarzyszyć tzw. objaw Lhermitte’a (czyli uczucie prądu przechodzącego wzdłuż kręgosłupa przy pochylaniu głowy do przodu), uczucie kłucia w opuszkach palców stóp, a nawet utrata czucia wibracji i czucia głębokiego (zmysłu orientacji ułożenia części własnego ciała).
Źródło: Getty Images

Problemy ze wzrokiem
Brak witaminy B12 ma również niekorzystny wpływ na nerw wzrokowy, czego konsekwencją jest osłabienie ostrości widzenia - widziany obraz staje się rozmyty, niewyraźny.
Źródło: Getty Images

Zaburzenia naśladujące choroby psychiczne
W efekcie niedoboru witaminy B12 może również dojść do zmian związanych z psychiką - od łagodnych zaburzeń pamięci przez zaburzenia depresyjne i niepokój psychoruchowy, po zespoły hipomaniakalne (hipomania) czyli stan nadmiernie podwyższonego nastroju i zaburzenia psychotyczne (tzw. szaleństwo megaloblastyczne). U osób ze zbyt niskim stężeniem tej witaminy mogą również zachodzić zmiany zachowania i zmiany osobowości, a także zaburzenia poznawcze - od łagodnych po otępienie (demencję).
Źródło: Getty Images
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...