Na co CHORUJE twój MĘŻCZYZNA?
Ból w klatce piersiowej
Jeżeli ból pojawia się pod wpływem wysiłku lub silnych emocji, może sygnalizować chorobę wieńcową . Gdy występuje za mostkiem i towarzyszy mu lęk, silne poty oraz uczucie rozrywania klatki piersiowej, może oznaczać zawał . Na profilaktykę jest wtedy za późno. Aby się ratować, możesz połknąć 2 tabletki aspiryny i wezwać pogotowie. Bólem w klatce piersiowej objawiają się też choroby kręgosłupa, zapalenie mięśni międzyżebrowych i choroba wrzodowa. Żadnej nie można lekceważyć.
» Zacznij od wizyty u internisty i zrobienia EKG. To badanie da odpowiedź, co jest przyczyną bólu. Jeżeli masz chore serce, dostaniesz leki. Jeśli przyczyna będzie inna, lekarz skieruje cię do właściwego specjalisty. Zrób to dla siebie, po to, by nie zasilać grona tych mężczyzn, którzy statystycznie żyją prawie o 9 lat krócej niż kobiety.
foto: Thinkstockphotos.com
Poranny kaszel, płytki oddech
Podczas kaszlu drogi oddechowe oczyszczają się z zalegającej w nich wydzieliny. Jeśli palisz papierosy i tkwisz w tym nałogu od lat, możesz mieć przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, która prowadzi do raka płuc i krtani, a ponadto nasila zagrożenie chorobami układu krążenia. Niełatwo zerwać z nałogiem, ale warto próbować, zwłaszcza że jest wiele metod, które ułatwiają rzucenie palenia. Jeżeli ci się uda, to tak, jakbyś każdego dnia wrzucił do skarbonki co najmniej 12 zł.
» Jeśli nie palisz, a kaszel utrzymuje się ponad 3 tygodnie, idź do lekarza, by sprawdził, czy nie rozwija się choroba nowotworowa.
foto: Thinkstockphotos.com
Częste bóle głowy
Powtarzający się ból głowy może być spowodowany nadciśnieniem tętniczym. U 30 proc. chorych na łagodne i umiarkowane nadciśnienie dochodzi do przerostu lewej komory. To prowadzi do niewydolności serca, powikłań z zawałem na czele i komorowymi zaburzeniami rytmu, które mogą wywołać nagły zgon. W dużych tętnicach nadciśnienie przyśpiesza rozwój miażdżycy, w małych upośledza funkcje śródbłonka i prowadzi do przerostu oraz przebudowy ścian naczyń. Następstwem jest większy opór przepływającej krwi, a więc także podwyższanie się ciśnienia tętniczego.
» Jeśli wielokrotne pomiary wykonywane w różnych porach dnia i zawsze w spoczynku wykazują wysokie ciśnienie (ponad 139/89 mmHg), masz chorobę nadciśnieniową, którą trzeba leczyć.
foto: Thinkstockphotos.com
Zaokrąglony brzuszek
To typowa dla mężczyzn forma nadwagi. Jej przyczyną jest najczęściej nadużywanie piwa i przejadanie się. Dieta bogata w tłuszcze zwierzęce i słodycze dostarcza organizmowi większej ilości kalorii, niż potrzeba. A na skutki nie czeka się długo. Jako pierwsze pojawia się nadciśnienie tętnicze, a za nim inne dolegliwości układu krążenia, niekiedy cukrzyca i bezdech senny. Zmniejsza się wydolność fizyczna i słabnie sprawność seksualna.
» Najważniejsza rada – zacznij się ruszać. Pływaj, biegaj lub poruszaj się na rowerze. Zmień też dietę – mniej tłustego mięsa, więcej surowych warzyw, odstaw piwo (albo zastąp je czerwonym winem).
foto: Thinkstockphotos.com
Kłopoty z erekcją
Zaburzenia wzwodu mogą się pojawić w każdym wieku i być sprowokowane chorobami ciała lub zaburzeniami psychicznymi, np. stresem bądź lękiem przed zbliżeniem. O kłopotach, które są związane z psychiką, najlepiej porozmawiać z seksuologiem. Ten specjalista będzie mógł ocenić, co jest powodem problemów. Często jest tak, że u mężczyzn w średnim wieku zaburzenia erekcji są następstwem nieleczonej lub źle leczonej cukrzycy, która uszkadza nerwy i naczynia krwionośne. Inną przyczyną może być utajona miażdżyca tętnic, która ogranicza dopływ krwi do prącia. Kolejne schorzenia upośledzające sprawność seksualną to choroby prostaty, stwardnienie rozsiane i urazy kręgosłupa (dokładnie rdzenia kręgowego). Kłopoty z potencją są obecnie uważane za pierwszy sygnał rozwijającej się choroby wieńcowej, zanim jeszcze wystąpią typowe dla niej objawy. Wszystkie schorzenia, łącznie z zaburzeniami psychicznymi, można skutecznie leczyć. Warto, bo ludzie, którzy nie stronią od seksu, są zdrowsi i dłużej żyją.
foto: Thinkstockphotos.com
Trudności z oddawaniem moczu
U wielu mężczyzn po 40. roku życia gruczoł krokowy, czyli prostata albo stercz, zaczyna rosnąć i wtedy uciska cewkę moczową, co utrudnia oddawanie moczu, zwłaszcza w początkowej i końcowej fazie mikcji.
» Jeżeli po oddaniu moczu masz wrażenie, że nie udało się całkowicie opróżnić pęcherza, wstajesz w nocy do WC lub zdarza się, że mocz wypłynie bez kontroli, nie zwlekaj z wizytą u urologa. Rezygnacja z leczenia może być powodem nawracających infekcji pęcherza moczowego i tworzenia się złogów (tzw. kamieni) w pęcherzu oraz nerkach. Wizyta u specjalisty pozwoli się również upewnić, że nie ma zagrożenia rakiem prostaty.
foto: Thinkstockphotos.com
Zaparcia
Większość zaparć wynika z małej aktywności fizycznej, niedostatecznej ilości płynów i błonnika w diecie.
foto: thinkstockphotos.com
Przygnębienie, brak energii
Przewlekłe zmęczenie, które utrudnia codzienne funkcjonowanie, nie zawsze wynika z przepracowania. Nierzadko tak objawia się depresja. U mężczyzn towarzyszy jej zbytnia drażliwość (niekiedy agresja), utrata zainteresowania rodziną, rzadziej bezsenność. Lekarstwem na kłopoty na pewno nie będzie alkohol czy ucieczka w pracę. Wręcz przeciwnie – trzeba zwolnić.
» Poprosić lekarza o łagodne środki przeciwdepresyjne. Często skuteczną terapią jest sama rozmowa z lekarzem, psychoterapeutą lub bliską osobą. Jeżeli nauczysz się rozładowywać stresy, będziesz umiał się bronić przed depresją, która jest nie tylko groźną chorobą duszy, ale także ciała, ponieważ wpływa na funkcjonowanie całego układu nerwowego i krążenia.
foto: Thinkstockphotos.com
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...