
Alergia
Według statystyk, około 15 mln Polaków cierpi na różnego rodzaju alergie. Pierwsze objawy alergii wystąpić już w okresie niemowlęcym, ale zdarza się też, że ujawniają się dopiero w średnim wieku. Alergie mogą obejmować jedzenie, kosmetyki, pyłki roślin. Nieleczone alergie mogą skutkować rozwojem innych schorzeń, jak astma czy napadowe skurcze oskrzeli.

Cukrzyca
W Polsce liczba chorych na cukrzycę wynosi około 1 mln ludzi, z czego ponad 200 tys.codziennie przyjmuje insulinę. Wyróżnia się cukrzycę typu 1, typu 2 i cukrzycę ciężarnych. Ryzyko zachorowania na cukrzycę wzrasta wraz z wiekiem. Objawem cukrzycy jest wysoki poziom cukru we krwi (na czczo), częste oddawanie moczu, problemy z gojeniem się ran.

Depresja i zaburzenia lękowe
Według nieoficjalnych statystyk, na depresję i zaburzenia emocjonalne cierpi około 10 procent naszego społeczeństwa. W trakcie trwania pandemii liczba osób zmagających się z depresją wciąż wzrasta. Wiele osób kryje się ze swoją chorobą przed najbliższymi i nie sięga po fachową pomoc.

Marskość wątroby
Marskość wątroby to częsta przypadłość Polaków. Najczęściej schorzenia wątroby wynikają z nadużywania alkoholu, ale mogą być także związane z wirusowym zapaleniem wątroby oraz z żółtaczką.

Nadciśnienie tętnicze
Według danych statystycznych, co trzeci Polak cierpi na nadciśnienie tętnicze. Ponad połowa z nich bagatelizuje problem i nie leczy tej przypadłości. Warto dodać, że nadciśnienie tętnicze jest czynnikiem ryzyka wielu groźnych chorób, m.in. choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca, udaru mózgu, niewydolności nerek czy retinopatii nadciśnieniowej.

Miażdżyca
Miażdżyca jest drugą najczęstszą śmiertelną chorobą wśród Polaków. Efektem rozwoju tej choroby jest ograniczenie przepływu naczyniowego. W wyniku miażdżycy narządy wewnętrzne są niedotlenione.

Rak jelita grubego
Każdego roku w naszym kraju diagnozuje się ok. 18 000 nowych przypadków nowotworu złośliwego jelita. Nowotwory jelita złośliwego i odbytu to jedne z najczęściej występujących odmian raka na świecie - niestety statystyki te wciąż rosną. Problemem jest niestosowanie profilaktyki, a tym samym późna diagnostyka.

Osteoporoza
Osteoporoza dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet, choć wielokrotnie częściej zdarza się u kobiet, które przekroczyły 60. rok życia. Osteoporoza jest nazywana cichym złodziejem kości, ponieważ objawia się rozrzedzeniem tkanki kostnej, a nieleczona może skutkować skłonnością do częstych złamań.

Wrzody
Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy ma postać ubytków w błonie śluzowej żołądka lub dwunastnicy. Większość przypadków diagnozowana jest u mężczyzn. Najczęstszymi przyczynami są zakażenie Helicobacter pylori oraz zażywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Zawał serca
Rocznie w Polsce odnotowuje się 90 tys. przypadków zawału serca. Przyczyną może być niezdrowy tryb życia, nieprawidłowa dieta, nałogi. Aby uniknąć zawału serca należy przede wszystkim zmienić swoją codzienną rutynę, wdrożyć aktywność fizyczną i zrezygnować z używek.

Udar mózgu
Co roku w Polsce odnotowuje się ponad 70 000 przypadków udaru mózgu. Niestety, w Polsce nawet 70% osób, które przeżyją udar mózgu pozostaje niepełnosprawnych, co oznacza że nadal kiepsko radzimy sobie z przypadkami ludzi po udarze.