To jedna z najgroźniejszych mrówek na świecie - tzw. mrówka ogniowa, której ugryzienie jest porównywalne do oparzenia. Występuje w Stanach Zjednoczonych, potrafi zabijać żaby, jaszczurki, a nawet małe ssaki.
Źródło: getty images
Rozwiń
Brachyponera
Jej ukąszenie może powodować reakcje alergiczne, u osób uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych nawet wstrząs anafilaktyczny. Kolonie tych mrówek są najbardziej rozpowszechnione w Azji Wschodniej, występuje także w Stanach Zjednoczonych jako gatunek inwazyjny.
Źródło: getty images
Rozwiń
80 rodzajów mrówek
Tyle żyje ich w Polsce i zdecydowana większość z nich jest niegroźna dla człowieka. Ale są też rodzaje mrówek, których lepiej się wystrzegać.
Źródło: getty images
Rozwiń
Powiększ zdjęcie
Myrmica rubra
Inaczej wścieklice zwyczajne to tzw. czerwone mrówki. Mają 4-5 mm długości i są wyposażone w wysuwane żądło - mogą nim boleśnie użądlić nawet wtedy, gdy nie są niepokojone, np. podczas przypadkowego odsłonięcia gniazda.
Źródło: getty images
Rozwiń
Formica rufa
Mrówki rudnice to pospolite mrówki leśne bytujące głównie w lasach iglastych, w Polsce objęte częściową ochroną. Samice są czerwonobrązowe, a samce - czarne. Długość ich ciała wynosi ok. 1 cm, mają silnie rozwinięte żuwaczki służące do odcinania kęsów pokarmu i do ataku. Ich jad powoduje reakcje alergiczne.