Joga - asany, które wzięły nazwę od zwierząt
Często podkreśla się związek jogi z naturą. Jedne z częściej praktykowanych asan swoją nazwę wzięły od nazw zwierząt, żywiołów czy sił natury. Oto kilka przykładów prostych asan, które nazwę wzięły od nazw zwierząt.
Pozycja kobry
Pozycja kobry (bhujangasana) otwiera klatkę piersiową, zwiększa ruchomość kręgosłupa, wzmacnia mięśnie pleców i pośladków, stymuluje układ trawienny, pracę serca i płuc. Przeciwwskazaniem do jej wykonywania jest ciąża, menstruacja, zwyrodnienia kręgosłupa, uszkodzenia nadgarstków i bóle głowy.
foto: Getty Images
Pozycja psa z głową w górze
Ciało w tej pozycji przypomina psa rozciągniętego ku górze (urdhva mukha svanasana). Pozycja ta nazywana jest kuzynem pozycji kobry, ponieważ jest do niej bardzo podobna. Asana ta pomaga rozciągnąć klatkę piersiową, plecy i wewnętrzna część bioder. Dzięki zwiększonej pracy nadgarstków, są one odpowiednio wzmacniane. Dzięki regularnej praktyce, pozycja ta pomoże nam w pełni otworzyć klatkę piersiową. Unikaj rozciągania brzucha i leżenia przodem w ciąży, w zespole cieśni nadgarstka i bólach pleców.
foto: Getty Images
Pozycja kota
Marjaryasana w tłumaczeniu oznacza pozycję kota. Doskonale rozciąga i wzmacnia plecy oraz pobudza nasz organizm. Najlepiej wykonywać tę pozycję wcześnie rano. Przeciwwskazaniem są problemy z szyją, kręgosłupem i kolanami. Stań w klęku podpartym - dłonie równo pod barkami, kolana pod biodrami. Wykorzystaj wydech, aby przyciągnąć pępek do kręgosłupa oraz odepchnąć się od podłoża dłońmi i kolanami, zaokrąglając kręgosłup tak, jak robi to rozzłoszczony kot.
foto: Getty Images
Pozycja bird dog
Bird dog działa zbawiennie na nasz kręgosłup i mięśnie stabilizujące sylwetkę. Jest pozycją zarówno rozciągającym, jak i siłowym. Przyjmij pozycję klęku podpartego, następnie unieś rękę i przeciwległą nogę w górę, wyprostuj je i wyciągnij tak, jakbyś chciał je wydłużyć. Utrzymuj kręgosłup w jednej linii, "ściągnięty" brzuch. Następnie zbliż łokieć i kolano do siebie (nie musza się zetknąć), utrzymując prosty kręgosłup, i z powrotem wyciągnij kończyny w górę. Powtórz na drugą stronę ciała.
foto: Getty Images
Pozycja psa z głową w dół
Pies z głową w dół, czyli adho mukha svanasana, przypomina psa pochylonego do przodu. Ma tak wiele zalet, że najlepiej ćwiczyć ją codziennie. Nawet początkujący mogą z łatwością wykonywać tą asanę. Początkowo kolana mogą być one lekko ugięte, a pięty uniesione lekko ponad podłogą. Gdy nabierzesz już doświadczenia, pamiętaj, aby prostować kolana i opierać całą stopę na podłodze. Unieś jak najwyżej biodra. Opuść tułów i rozluźnioną głowę w stronę podłogi. Postaraj się jak najbardziej wyprostować kolana i łokcie. Odpychając się rękami od podłogi, wyciągnij całe ciało – poprzez barki, aż do bioder (tak jakbyś chciał się przeciągnąć). Rozluźnij szyję. Unikaj tej pozycji przy bólu głowy, zatok, zespole cieśni nadgarstka.
foto: Getty Images
Pozycja wielbłąda
Pozycja wielbłąda (ustrasana) otwiera klatkę piersiową, czakrę serca, wzmacnia plecy i ramiona, zwiększa siłę i elastyczność. Na samym początku możesz mieć trudności, aby dotknąć swoich stóp, możesz wtedy unieść pięty i na nich pozostać lub podłożyć klocek. Zaleca się tę asanę osobom otyłym lub mających problemy z nerkami lub układem rozrodczym.
foto: Getty Images
Pozycja jednonożnego króla gołębi dla początkujących
Eka Pada Rajakapotasana, czyli Król Gołębi to piękna, inspirująca asana, która otwiera ramiona i klatkę piersiową, rozciąga kręgosłup, stymuluje narządy podbrzusza i dodaje energii. W wersji dla początkujących nie zginaj tylnej nogi.Usiądź (pośladkiem przedniej nogi) na złożonym kocu lub poduszce zamiast na podłodze.Pochyl się nieco do przodu i podeprzyj rękami, by zmniejszyć wygięcie dolnym pleców.
foto: Getty Images
Pozycja świerszcza
Pozycja świerszcza (salabhasana) pomaga na stres, zmęczenie, ból dolnej części pleców, problemy z trawieniem. W pozycji świerszcza zchowaj rozluźnioną szyję i barki. Zwróć głowę lekko ku górze lub jeśli sprawia ci to trudność, patrz na wprost. Oddychaj spokojnie.
foto: Getty Images
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...