
Używaj klasycznego budzika
Może jeszcze o tym nie wiesz, ale to, w jaki sposób rozpoczniesz swój poranek będzie rzutowało na resztę twojego dnia. Po wyłączeniu budzika w telefonie od razu pojawia się pokusa sprawdzenia powiadomień, odczytania maili czy wiadomości. W konsekwencji mózg bezpośrednio po przebudzeniu bombardowany jest różnego rodzaju informacjami. Używając klasycznego budzika, unikniesz straty czasu na niepotrzebne rzeczy i będziesz mógł poświęcić go na medytację, relaksującą kąpiel lub dłuższe śniadanie.

Spróbuj zrobić trzydniową przerwę od telefonu lub technologii

Wyznacz miejsca, w które nie będziesz zabierał telefonu
Tobie też zdarza się zabierać telefon nawet do toalety? Dzisiejsze czasy i rozwój technologii stwarza przymus bycia non stop online. Ważne jest uświadomienie sobie, że nie zawsze musimy mieć przy sobie telefon, by odebrać telefon lub odpowiedzieć na wiadomość. Wyznacz strefy lub wyodrębnij sytuacje, w których nie będziesz używał telefonu. Możesz stopniowo poszerzać tę listę, aby nie robić wszystkiego od razu, bo to niestety może spowodować zniechęcenie.

Używaj trybu "nie przeszkadzać"

Zainstaluj aplikację, która ograniczy czas korzystania z telefonu
Istnieje cała masa narzędzi śledzących Twój czas przed ekranem. Możesz spróbować ustawić sobie planowany czas dzienny, jaki rozsądnie możesz przeznaczyć danej aplikacji w swoim telefonie, a po jego przekroczeniu dostęp do niej zostanie zablokowany. To ułatwi ci zarządzanie swoim czasem, zyskasz go także na inne przyjemności.

Zorganizuj czas wolny z rodziną lub przyjaciółmi
Spróbuj zaplanować swój wolny czas. Umów się z rodziną lub przyjaciółmi na dany dzień tygodnia lub na daną godzinę na grę planszową lub partyjkę gry w karty. Uzgodnijcie wspólnie, że w tym czasie nie będziecie korzystać z technologii. Możecie odłożyć telefony do jednego koszyka i sięgnąć po nie po zakończonej zabawie.

Usuń aplikacje, które kradną twój czas
Gry na telefonie oraz inne aplikacje są tworzone w taki sposób, aby użytkownik jak najczęściej do nich powracał. Najprostszym pomysłem jest pozbycie się zbędnych aplikacji i gier. Usuń wszystko, co nie jest niezbędne.

Wyłącz powiadomienia
Nieustannie spływające powiadomienia na telefon skutecznie odciągają twoją uwagę od codziennych czynności i obowiązków. Po sprawdzeniu kto do ciebie napisał lub pod jakim zdjęciem cię oznaczono, rzadko kiedy odkładasz od razu telefon z powrotem na biurko. Zazwyczaj pochłania cię scrollowanie tablicy czy czytanie bezużytecznych treści. Wyłącz powiadomienia w aplikacjach, a wszelkie nowości sprawdzaj np. o wyznaczonych porach.

Zacznij wychodzić z domu bez telefonu
Spróbuj wyjść z domu bez telefonu. Może to być kilkuminutowy spacer z psem, wycieczka do lasu lub pójście do parku z książką pod pachą. Jeśli nie zabierzesz ze sobą rozpraszacza w postaci telefonu, będziesz bardziej uważny i otwarty na otaczającą cię przestrzeń, naturę i ciszę, co z kolei pozwoli ci się bardziej zrelaksować.

Zaplanuj swój wolny czas offline
Dobrym pomysłem na ograniczenie korzystania z telefonu jest planowanie aktywności. Zastanów się, w jaki sposób lubisz spędzać czas, wiedząc, że telefon zazwyczaj pożera go i spędzasz długie godziny na niczym. Wyjdź na spacer, wsiądź na rower, umówi się z przyjaciółką na kawę - forma jest dowolna. Ważne jest, aby w tym czasie zupełnie oddać się chwili i nie myśleć o telefonie.