
Jak zapobiegać nadciśnieniu tętniczemu
Medytacja, nauka uważności, relaks na łonie natury, psychoterapia – warto wybrać metodę, która ci najbardziej odpowiada (unikaj jednak alkoholu, papierosów, narkotyków). Stres powoduje produkcję kortyzolu i adrenaliny – hormonów, które w sytuacji zagrożenia podnoszą ciśnienie krwi i przyspieszają tętno. To mechanizm obliczony na sytuację walki lub ucieczki, na krótki dystans. Kiedy stres jest przewlekły, powtarza się codziennie i trwa całymi godzinami, sprzyja nadciśnieniu i procesom miażdżycowym.
Źródło: getty images

Ćwicz codzienne przez 30 minut
Podczas aktywności fizycznej ciśnienie wzrasta, lecz regularnie podejmowana aktywność na dłuższą metę obniża ciśnienie tętnicze. Codzienny, nawet lekki trening aerobowy, np. spacer, przejażdżka na rowerze, pływanie pomoże sercu sprawniej pompować krew i efektywniej dotlenić komórki ciała. Im żwawszy trening, tym jego efekty będą szybciej widoczne. Aby jeszcze bardziej wspomóc pracę serca, zrób 5-minutową przerwę i weź kilka głębokich oddechów. Głębokie i spokojne oddechy zmniejszą poziom hormonów stresu, a co za tym idzie - obniżą ciśnienie krwi.
Źródło: getty images

Ogranicz spożycie soli
Jeśli twoje ciśnienie jest podwyższone, nie powinieneś spożywać więcej niż pół łyżeczki soli dziennie. Chodzi nie tylko o sól dodawaną do potraw, lecz także zawartą w gotowych produktach żywnościowych. Należy wyeliminować z diety przetworzoną żywność, która zawiera dużo soli (konserwy, wędliny) i solone przekąski (chipsy, krakersy, solone orzeszki).
Źródło: getty images

Jedz dużo warzyw i owoców
Warzywa, zwłaszcza strączkowe, a także pomidory, banany, ziemniaki, suszone śliwki czy morele, a także orzechy obfitują w potas, który działa moczopędnie, regulując ciśnienie krwi. Z kolei buraki, kapusta, sałata, jarmuż, bakłażan są bogate w azotany, które podwyższają poziom tlenku azotu we krwi, ten zaś rozszerza naczynia krwionośne, co sprzyja spadkowi ciśnienia. Także spożywany regularnie czosnek normalizuje lekko i średnio podwyższone ciśnienie. Warzywa i owoce są ponadto naturalnym źródłem silnych przeciwutleniaczy i aktywnych biologicznie polifenoli, które niwelują stres oksydacyjny, chroniąc przed miażdżycą.
Źródło: getty images

Wypróbuj działanie ziół
Głóg, dziurawiec i lipa skutecznie obniżają ciśnienie krwi. Napary z tych ziół, pite 2 razy dziennie, rozszerzają naczynia krwionośne, co sprawia, że zmniejsza się napór krwi na ścianki tętnic. Uwaga: dziurawiec wchodzi w interakcję z niektórymi lekami na nadciśnienie.
Źródło: getty images

Rzuć palenie
Zawarta w tytoniu nikotyna drastycznie podnosi ciśnienie krwi, w związku z tym regularne palenie papierosów sprawia, że serce cały dzień niepotrzebnie szybciej pompuje krew. Ponadto palenie indukuje w tętnicach stan zapalny, który przyczynia się do powstawania blaszki miażdżycowej wewnątrz naczyń, zwężając ich światło i podnosząc ciśnienie.
Źródło: getty images
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...