herbatki ziołowe
wytrocz pospolity
Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare ) w twoim bukiecie na herbatkę znalazła się tylko jedna gałązka tej rośliny, bo użyta w nadmiarze może wywołać objawy zatrucia. Nada jednak napojowi głęboki smak z lekkim odcieniem goryczy. W medycynie ludowej jest stosowana na zaburzenia gastryczne, spowodowane spożyciem obfitych tłustych posiłków. Możemy jej też używać do przyprawienia mięsa, które nienajlepiej zniosło przechowywanie w wakacyjnych warunkach, bo jej intensywny zapach i smak zneutralizuje wrażenie nieświeżości. Kwiaty w bukiecie „do wazonu” odstraszają muchy, a ususzone - mole.
foto: Anna Ochremiak
dziurawiec
Dziurawiec zwyczajny (Hypericium perforatum) - w czasie wakacyjnych wędrówek najistotniejsze będzie jego działanie uspokajające, łagodzące przemęczenie. Pomoże więc pozbyć się złych emocji, od których uciekłaś na urlop. Ma też dobry wpływ na funkcjonowanie przewodu pokarmowego i wątroby. Mimo że herbatki z dziurawca bardzo pozytywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu, nie pij ich w nadmiarze, zwłaszcza latem. Zioło powoduje, że skóra staje się bardziej wrażliwa na światło, dlatego unikaj łączenia picia dziurawcowej herbatki z intensywnym opalaniem.
foto: Anna Ochremiak
krwawnik
Krwawnik pospolity (Achillea millefolium) - w wakacyjnych warunkach interesujące są jego właściwości przeciwskurczowe i bakteriostatyczne. Pobudza apetyt wzmagając wydzielanie soków trawiennych, łagodzi niestrawność i wzdęcia. Herbatką można wspierać leczenie przeziębienia i uspokoić skołatane nerwy. Okłady przyspieszą gojenie ran. Młode listki krwawnika znajdą też zastosowanie w wakacyjnej kuchni: posiekane bardzo dobrze smakują na bułce z masłem, są doskonałą przyprawą do szaszłyków, nadają ciekawy smak sosom na bazie majonezu lub śmietany, w zupie zastąpią zieleninę.
foto: Anna Ochremiak
mięta
Mięta (Mentha) - szybko likwiduje drobne niedyspozycje żołądkowe, poprawia trawienie. Warto też wiedzieć, że napar z mięty łagodzi migreny, a przede wszystkim ma właściwości orzeźwiające. Miętowe herbatki lepiej niż cokolwiek zaspokoją pragnienie w upalne dni. Warto jednak pamiętać, że lecznicze właściwości ma przede wszystkim mięta pieprzowa, uprawiana w ogrodach. Dziko rosnąca mięta polna ustępuje tej szlachetnej intensywnością działania, ale w turystycznych warunkach sprawdza się doskonale. Można nią też przyprawiać grillowane ryby, zwłaszcza pstrągi.
foto: Anna Ochremiak
macierzanka
Macierzanka (Thymus vulgaris)- to prawie to samo, co znany z kuchni tymianek. Twojej herbatce nada specyficzny smak i zapach. Uspokoi dolegliwości żołądkowe, będzie wsparciem w kuracji przeziębienia. W kuchni turystycznej macierzanka znajdzie wiele zastosowań, nie tylko w postaci naparu w towarzystwie innych ziół. Kwiatki i listki możesz dodawać do mięs, sosów i zup.
Jeśli w czasie turystycznych wędrówek żywisz się daniami z konserw mięsnych, wykorzystaj to zioło dla poprawienia potrawy. Poznasz jej zupełnie nowy smak.
foto: Anna Ochremiak
rumianek
Rumianek pospolity (Chamomilla recutita) w herbatce działa rozluźniająco na system nerwowy i kojąco na układ pokarmowy. Ma właściwości przeciwzapalne, wiatropędne, przeciwskurczowe i aseptyczne. W połączeniu z innymi ziołami z twojego bukietu na pewno wyciszy wszelkie wakacyjne kłopoty z trawieniem. Naparem z rumianku możesz przemywać twarz i płukać włosy. Ten naturalny kosmetyk pozwoli ci nadrobić wakacyjne niedostatki w ich pielęgnacji. Rumianek działa też przeciwalergicznie i przyspiesza gojenie ran.
foto: Anna Ochremiak
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...