Pogrubienie płytki
Zwykle płytki paznokci ulegają pogrubieniu wraz z wiekiem, ale zdarza się to również przy grzybicy, łuszczycy, wyprysku kontaktowym, liszaju płaskim.
więcej...
foto: Shutterstock
Zanikanie paznokci
Zanikanie płytki paznokcia
Objawia się stopniowym ścieńczaniem i zmniejszaniem się płytki paznokciowej, aż do całkowitego jej zaniku. Zwykle dotyczy jednego lub kilku paznokci. Zanikanie paznokcia może być uwarunkowane genetycznie. Występuje też po urazach paznokci lub w przebiegu niektórych chorób, np. łuszczycy krostkowej.
więcej...
foto: Shutterstock
Rozdwajanie paznokci
Rozdwajanie się paznokci
To oddzielanie się zewnętrznej części paznokcia od części łożyskowej. Może być skutkiem urazu, nieumiejętnego używania pilnika, wysuszenia płytki przez silnie działające detergenty, lakiery lub aceton.
więcej...
foto: Shutterstock
Wgłębienia w paznokciach
Naparstkowanie paznokcia
Na płytce widoczne są małe wgłębienia (jak w naparstku). Takie zmiany są charakterystyczne dla łuszczycy. Mogą też występować przy łysieniu plackowatym, wyprysku lub w wyniku urazu.
więcej...
foto: Shutterstock
Szorstkie paznokcie
Szorstkość płytki
Płytka paznokcia jest matowa i szorstka. Może to być uwarunkowane genetycznie, ale często jest skutkiem kontaktu z detergentami (dochodzi do uszkodzenia powierzchni paznokcia).
więcej...
foto: Shutterstock
Bruzdy na paznokciach
Bruzdowanie płytki
To poprzeczne lub podłużne uwypuklenia. Bruzdy poprzeczne są skutkiem m.in. ostrych chorób zakaźnych, urazu komórek macierzy paznokcia. Podłużne bruzdy na paznokciach często ujawniają się z wiekiem. Występują też przy chorobach układu krążenia lub zaburzeniach hormonalnych.