
Łydki, okolice kolan, strefy intymne
Podobnie jak komary, również i kleszcze lubią te miejsca na ciele, w których skóra jest cienka i dobrze ukrwiona. Nie mają jednak skrzydeł, a więc ich zasięg jest dużo mniejszy. Jedną z ulubionych lokalizacji kleszczy jest cienka skóra na łydkach i pod kolanami, dlatego te miejsca trzeba szczególnie chronić podczas spaceru. Wieczorem podczas kąpieli należy też dokładnie obejrzeć strefy intymne, które kleszcze również bardzo lubią z racji tego, że są to miejsca ciepłe, wilgotne i dobrze ukrwione.
Źródło: Getty Images

Owłosiona skóra głowy
To, że kleszcze spadają z drzew, dlatego nawet w lesie trzeba nosić nakrycie głowy, to mit - jednak mogą wkłuć się w skórę głowy wówczas, gdy na łące kładziesz się na kocu lub bezpośrednio na trawie.
Źródło: Getty Images

Okolice uszu i potylicy
Kleszcze bardzo lubią również delikatną skórę w okolicy uszu (zarówno pod płatkami usznymi, jak i nad uchem), a także na potylicy. Najchętniej wgryzają się w skórę na linii włosów.
Źródło: Getty Images

Ramiona i przedramiona
Komary nie są specjalnie wybredne - skóra, w którą się wkłuwają, musi być jednak stosunkowo cienka i dobrze unaczyniona. No i dostępna, a więc nie okryta ubraniem czy kołdrą. Te warunki spełnia skóra na ramionach i przedramionach, dlatego po spacerze czy rano po wstaniu z łóżka w tych miejscach często możemy zauważyć (i poczuć) ślady po ugryzieniu komara.
Źródło: Getty Images

Okolice stóp i łydek
Komary lubią nas kąsać również na łydkach i w okolicach kostek - skóra w tym miejscu również jest stosunkowo cienka. Niekiedy ślady po ich ugryzieniu można dostrzec także na piętach. Bardzo rzadko zdarza się natomiast, że kąsają w podbicie stopy.
Źródło: Getty Images

Dolna powieka
Ślad po ukąszeniu komara pod okiem wcale nie jest taki rzadki - skóra w tym miejscu jest bowiem bardzo delikatna i doskonale ukrwiona, a więc niezwykle atrakcyjna dla tych owadów. To częste miejsce ukąszeń zwłaszcza u dzieci.
Źródło: Getty Images

Górna powieka
To również częste miejsce ukąszeń komarów. Do ukąszenia dochodzi zwykle w trakcie snu. Bąble na powiece po ukąszeniu komara są wyjątkowo dokuczliwe między innymi dlatego, że powieka puchnie i trudno otworzyć oko. W takim wypadku, zwłaszcza jeśli pokąsane zostanie dziecko, konieczna bywa wizyta u lekarza i stosowanie przepisanej przez niego maści zmniejszającej obrzęk oraz uczucie swędzenia.
Źródło: Getty Images

Szyja
Bąble po ukąszeniu komarów możemy poczuć - i zauważyć - również na szyi, zwłaszcza z tyłu. W to miejsce komary przyciąga nie tylko cienka i dobrze ukrwiona skóra, ale również wydzielane przez nią ciepło i zapach potu, na który owady te są szczególnie wrażliwe.
Źródło: Getty Images

Dłonie
Ta lokalizacja to częste miejsce ugryzień dzieci, u których skóra na dłoniach jest znacznie cieńsza, niż u dorosłych. Komary szczególnie lubią wierzchnią część nadgarstka, a także miejsca, w których przebiegają większe naczynia krwionośne.
Źródło: Getty Images
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...