
Kobiety chorujące na osteoporozę i po menopauzie
Picie kawy może mieć negatywny wpływ na kości - jej spożycie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem złamań szyjki kości udowej u kobiet chorych na osteoporozę oraz w wieku pomenopauzalnym.
Źródło: Getty Images

Osoby z chorobą refluksową przełyku
Kawa może zwiększać ryzyko choroby refluksowej przełyku, a u osób, które na nią chorują, zaostrzać objawy. Dzieje się tak dlatego że kawa ma kwaśne pH i nasila działanie soków trawiennych, a gdy pita jest na pusty żołądek, może uszkadzać jego śluzówkę.
Źródło: Getty Images

Osoby z zaburzeniami lękowymi
Badania dowiodły, że kawa może mieć negatywny wpływ na układ nerwowy, a u osób z zaburzeniami lękowymi lub fobią społeczną może zwiększać te zaburzenia. Picie jej dużych ilości może również wywoływać manię i psychozę u osób, które są na nie podatne.
Źródło: Getty Images

Dzieci i młodzież w okresie dojrzewania
Badania dowodzą również, że spożywanie napojów z kofeiną - w tym kawy - w okresie dojrzewania może prowadzić do trwałych zmian w mózgu, których efektem może być zwiększone ryzyko wystąpienia stanów lękowych w późniejszym okresie. Kofeina może również przyspieszać akcję serca, wywoływać rozstrój żołądka, a także negatywnie wpływać na szkliwo zębowe, zwiększając ryzyko próchnicy i ubytków.
Źródło: Getty Images

Osoby z pęcherzem nadreaktywnym i nietrzymaniem moczu
Kofeina może działać moczopędnie - a to z kolei może zaostrzać objawy pęcherza nadreaktywnego, przede wszystkim zmuszać do częstszych wizyt w toalecie. Może również powodować zwiększone nietrzymanie moczu.
Źródło: Getty Images

Osoby, które mają częste biegunki
Kofeina pobudza układ pokarmowy i może nadmiernie rozluźniać mięśnie okrężnicy. Z tego powodu po jej wypiciu wiele osób musi szybko skorzystać z toalety, oddając przy tym luźne stolce.
Źródło: Getty Images

Chorzy na zespół jelita drażliwego
Kawy nie powinny pić również osoby chorujące na zespół jelita drażliwego (IBS) - pobudza ona bowiem wydzielanie kwasu żołądkowego i zaburza proces trawienia białek. Może więc w efekcie podrażniać przewód pokarmowy, doprowadzając do nasilenia objawów IBS, w tym biegunek.
Źródło: Getty Images

Osoby z arytmią i innymi chorobami serca
Kawa ma korzystny wpływ na układ krążenia i zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Jednak osoby, które już mają problemy z sercem, picie kawy bezwzględnie powinny skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym, może ona bowiem przejściowo zwiększać tętno i ciśnienie krwi, co z kolei może mieć niekorzystny wpływ na serce.
Źródło: Getty Images

Cierpiący na bezsenność i zaburzenia snu
Picie kawy powinni ograniczyć również ci, którzy mają problemy z zasypianiem lub wybudzają się w nocy i już nie mogą zasnąć. Kofeina może bowiem zaburzać wydzielanie melatoniny, czyli hormonu regulującego dobowe rytmy czuwania i snu - i to nie tylko wtedy, kiedy kawa pita jest po południu czy wieczorem.
Źródło: Getty Images

Chorzy na padaczkę
Zawarta w kawie kofeina to - obok stresu, zmęczenia, gorączki, alkoholu, deprywacji snu, głodzenia się czy fazy cyklu miesiączkowego - jeden z czynników mogących prowokować napady padaczkowe. Niektóre badanie sugerują również, że kofeina zmniejsza właściwości ochronne leków przeciwpadaczkowych. Dlatego każdy, kto choruje na epilepsję, picie kawy powinien skonsultować z lekarzem neurologiem.
Źródło: Getty Images
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...