
Palming (z ang. palm – dłoń)
Palming (z ang. palm – dłoń)
Przysuń się do stołu czy biurka i oprzyj na nim oba łokcie. Plecy i kark utrzymuj w jednej linii, nie pochylaj głowy do przodu. By zachować prawidłową postawę, możesz pod łokcie podłożyć książki.
Rozgrzej dłonie, pocierając je energicznie wzajemnie o siebie.
Połóż rozgrzane dłonie na otwarte oczy. Palce obydwu dłoni powinny zachodzić na siebie, krzyżować się na środku czoła. Zamknij oczy. Nie dotykaj zamkniętych powiek, nie uciskaj nosa.
Staraj się przywołać w pamięci jakieś miłe wydarzenie, np. spacer, coś, co sprawiło ci przyjemność.
Po pewnym czasie zaczniesz widzieć przed zamkniętymi oczami czerń. Im będzie głębsza, tym lepszy efekt ćwiczenia.
Otwórz oczy, mrugając nimi. Posiedź jeszcze chwilkę, a przed wstaniem oddychaj głęboko i powoli.
Ćwiczenie możne trwać od kilkudziesięciu sekund do 10 minut, ale nie dłużej. Wskazane jest powtarzanie go dwa razy dziennie, a nawet częściej – zawsze, gdy odczuwasz znużenie, gdy bolą i pieką cię oczy.
Źródło: Jupiterimages

W prawo i w lewo
W prawo i w lewo
Zamknij powieki i rozluźnij brwi.
Powoli przesuwaj oczy w prawo, do momentu, gdy poczujesz napięcie mięśni gałki ocznej. Przez chwilę utrzymaj to napięcie.
Powtórz ćwiczenie, przesuwając gałki oczne w lewo.
Powtórz cały cykl – w prawo i w lewo – pięć razy, pamiętając o tym, by ćwiczyć bardzo powoli!
Źródło: Jupiterimages

Zaciskanie powiek
Zaciskanie powiek
Weź głęboki wdech, zaciśnij powieki. Napnij mięśnie twarzy, szyi i głowy. Zaciśnij mocno szczęki. Wstrzymaj oddech na 2–3 sekundy, nadal zaciskając powieki z całej siły.
Zrób szybki wydech, jednocześnie otwierając oczy i wytrzeszczając je. Otwórz również szeroko usta, wydając głośne westchnienie.
Powtórz trzy razy.
Źródło: J

Śledzenie ruchu ołówka.
Śledzenie ruchu ołówka.
Do ćwiczenia potrzebny jest ołówek z zaznaczoną na nim kropką.
Zakryj prawe oko prawą dłonią lub opaską (nie zamykaj go).
Weź ołówek w lewą rękę, wyprostuj ją i unieś ołówek na wysokość oka. Powoli zataczaj nim koła zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Śledź ruchy ołówka, patrząc na kropkę na nim. Mrugaj i oddychaj. Wykonaj pięć pełnych obrotów ołówkiem.
Zataczaj koła ołówkiem w przeciwnym kierunku.
Powtórz ćwiczenie, zakrywając lewe oko lewą dłonią lub opaską i biorąc ołówek w prawą rękę. Zataczaj nim koła najpierw w jedną stronę, potem w drugą.
Najlepiej zaczynać to ćwiczenie od zataczania ołówkiem małych kółek. Chodzi o to, aby wzrok podążał za ołówkiem bez wysiłku. Istotne też jest, aby utrzymując wzrok na kropce na ołówku, dostrzegać inne przedmioty znajdujące się w polu widzenia.
Źródło: Jupiterimages
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...