Ciekawostki o jarzębinie, o których nie miałeś pojęcia
Jarzębina posiada właściwości lecznicze
Z uwagi, na wysoką zawartość witaminy C, wyciąg z owoców jarzębiny był wykorzystywany jako lek na przeziębienia i choroby płuc. Używano go także do walki z chorobami nerek. Ponadto, ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Jarzębina reguluje pracę układu krwionośnego, jest także wskazana przy anemii. Wykazuje również właściwości przeczyszczające i moczopędne.
więcej...
foto: Getty Images
Jarzębina może być wykorzystywana w kuchni
Jarzębina doskonale sprawdza się w kuchni. Dawniej zastępowano nią mąkę! Aktualnie stanowi popularny dodatek do dań mięsnych i sosów. Gospodynie chętnie przyrządzają z niej dżemy, konfitury soki, musy i nalewki. Jesienią często zdobi torty i ciasta
więcej...
foto: Getty Images
Jarzębina dla urody
Jarzębina może także być wykorzystywana w kosmetyce z uwagi na swoje właściwości odżywcze i antybakteryjne. Kompresy, płukanki, kremy z dodatkiem owocu jarzębiny działają ściągająco, zmniejszają opuchliznę, niwelują cienie pod oczami. Właściwości jarzębiny przyspieszają gojenie się ran.
więcej...
foto: Getty Images
Nalewka z jarzębiny
Mało popularna nalewka z jarzębiny korzystnie wpływa na błony śluzowe i pracę układu pokarmowego. Pomaga przy nieżytach jelit, przewlekłych biegunkach, schorzeniach wątroby, chorobach pęcherzyka żółciowego.
więcej...
foto: Getty Images
Surowa jarzębina jest trująca
Surowe owoce jarzębiny mają gorzki smak, a w większych dawkach mogą okazać się trujące ze względu na zawartość kwasu parasorbinowego. Aby jarzębina była zdatna do jedzenia, należy ją poddać obróbce termicznej. Wystarczy ją przemrozić, wysuszyć lub zblanszować (zanurzyć na kilka chwil we wrzątku). Wówczas owoce jarzębiny tracą gorzki smak i trujące właściwości.
więcej...
foto: Getty Images
Owoce jarzębiny mają wiele witamin
Owoce jarzębiny zawierają mnóstwo witaminy C, E, P, K, PP, bogate są także w garbniki, pektyny, sorbozę, miedź i magnez.
więcej...
foto: Getty Images
Zbiory jarzębiny
Owoce jarzębiny należy zbierać w miejscach oddalonych od miasta i ulic, aby nie były nafaszerowane chemikaliami. Dojrzewają one zazwyczaj w pierwszej połowie września, ale według ogrodników warto poczekać do połowy października, gdyż po kontakcie z ujemnymi temperaturami jej właściwości lecznicze są zdecydowanie lepsze. Zimno zabija także gorzki smak, więc przymrozki znacznie poprawiają się jej walory smakowe.