9 wskazówek, jak skutecznie się odchudzać
1. Nie stosuj diety – odżywaj się zdrowo
Z dietami jest taki problem, że efekty przychodzą szybko…, ale na krótką metę. Osoby, które stosują dietę, niestety borykają się z wahaniami masy ciała po zakończonym cyklu odchudzania. Według badań naukowych nagłe porzucenie diety może powodować niekontrolowany wzrost wagi. Dlatego, zamiast katować się kolejnymi dietami, warto postawić na pełnowartościowe odżywianie i wypełnić lodówkę zdrowymi produktami, w szczególności warzywami i owocami, które zawierają wiele składników odżywczych. Naucz się kochać jeść zdrowo, a wskazówka na wadze będzie powoli pokazywać coraz mniejszą wartość.
foto: Getty Images
2. Wprowadź do menu więcej warzyw i owoców
Warzywa i owoce są fundamentem Piramidy Zdrowego Żywienia w codziennej diecie. Mają one liczne właściwości i wspomagają proces odchudzania. Większość z warzyw i owoców ma niską zawartość kaloryczną, a do tego uchodzą za cenne źródło błonnika pokarmowego. Badania też pokazują, że osoby spożywające więcej warzyw i owoców nie mają tendencji do tycia – mniej ważą od tych, którzy nie potrafią wyeliminować mięsa ze swojego jadłospisu.
foto: Getty Images
3. Jedz produkty bogate w błonnik
Błonnik pokarmowy (tzw. włókno pokarmowe) wspomaga odchudzanie i pozwala na utrzymanie smukłej sylwetki, co jest zasługą jego wyjątkowych właściwości. Dowody naukowe na temat stosowania błonnika w diecie są niejednoznaczne. Niektóre badania wykazują, że błonnik pokarmowy (zwłaszcza lepki rozpuszczalny błonnik) ma istotny wpływ na odczuwanie sytości. Jest również pomocny w walce ze zbędnymi kilogramami.
foto: Getty Images
4. Odstaw cukier
Cukier nazywany „białą śmiercią” uzależnia! Znajduje się w dużej ilości produktów spożywczych. Większość osób, w tym dzieci je go zdecydowanie za dużo. Dlatego warto powiedzieć STOP dla spożycia cukru i napojów słodzonych! Zdaniem naukowców wysokie spożywanie cukru może prowadzić do rozwoju otyłości, cukrzycy typu 2 oraz chorób serca. Ograniczenie cukru w menu to dobry krok do walki z nadprogramowymi kilogramami.
foto: Getty Images
5. Pij wodę przed posiłkami
Utarte stwierdzenie, że picie wody ma wpływ na bardziej efektywny przebieg procesu odchudzania, jest prawdziwe. Picie wody może przyspieszać pracę metabolizmu o 24-30 proc. w ponad godzinę, co oznacza, że przyczynia się do większego spalania kalorii. Z jednych badań naukowych wynika, że wypicie pół litra wody w pół godziny przed posiłkiem hamuje apetyt i ogranicza liczbę kalorii.
foto: Getty Images
6. Używaj mniejszych talerzy i misek do podawania jedzenia
Im mniejszy talerz, tym mniejsza porcja – ta zasada pomaga niektórym osobom podczas walki z kilogramami. Dzięki temu dostarczają oni organizmowi mniej kalorii. Efekt wielkości talerza w opinii naukowców nie jest dla wszystkich. Z wyrobieniem tego nawyku mogą mieć problem otyłe osoby.
foto: Getty Images
7. Wykonuj ćwiczenia aerobowe
Zestaw ćwiczeń aerobowych jest jednym z podstawowych elementów procesu odchudzania. Trening aerobowy (inaczej trening tlenowy) polega na wykonywaniu intensywnych ćwiczeń, które angażują wiele grup mięśniowych i powodują przyspieszenie metabolizmu. A to umożliwia skuteczne spalanie tkanki tłuszczowej. Ćwiczenia aerobowe to doskonały sposób na utrzymanie i poprawę zdrowia psychicznego.
foto: Getty Images
8. Jedz powoli i przeżuwaj każdy kęs
Mózg potrzebuje trochę czasu, aby zakodować, że organizm nie potrzebuje więcej jedzenia. Niektóre badania naukowe pokazują, że dokładne przeżuwanie kęsów pomaga w odchudzaniu. Ma ono swoje dobre strony! Po pierwsze można dłużej delektować się pysznym posiłkiem, a po drugie przynosi szybką utratę wagi – jemy mniej kalorii i nie sięgamy po kolejny posiłek. Wolne, dokładne i spokojne jedzenie posiłków to dewiza praktyki świadomego jedzenia tzw. mindful eating. Co oznacza? Nie spiesz się podczas posiłku i ciesz się każdym kęsem!
foto: Getty Images
9. Zadbaj o zdrowy sen
Często sen jest niedoceniany, a to źle! Dlatego, że jest on tak samo ważny jak zdrowie odżywianie i aktywność fizyczna. Jak wynika z badań naukowych, zły sen to jeden z najistotniejszych i najsilniejszych czynników ryzyka nadwagi i otyłości. Osoby, które się nie wysypiają, mogą być o 55 proc. bardziej narażone na nieprawidłową i nadmierną kumulację tkanki tłuszczowej.
foto: Getty Images
Dbaj o siebie i żyj zdrowo
Jeśli wprowadzisz w życie te wskazówki, to będziesz na dobrej drodze do osiągnięcia i utrzymania zdrowej sylwetki!
foto: Getty Images
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...