9 nietypowych objawów cukrzycy
Zawroty głowy
Zawroty głowy mogą mieć różne przyczyny, w tym zmęczenie czy stres, a nawet głód. Jednak mogą być również wynikiem zbyt wysokiego poziomu glukozy we krwi. Wysoki poziom glukozy odpowiada m.in. za to, że częściej musimy korzystać z toalety, a częste oddawanie moczu z kolei może doprowadzić do odwodnienia. Wraz z moczem tracimy nie tylko wodę, ale też elektrolity i inne składniki niezbędne dla prawidłowej pracy mózgu i układu nerwowego.
foto: Getty Images
Ciemne plamy na skórze
Ciemne przebarwienia na skórze to również jedna z możliwych oznak cukrzycy typu 2. Plamy mogą pojawiać się w załamaniach i fałdach skóry, zwłaszcza na szyi, w pachwinach oraz pod pachami. Mogą być rozległe i dobrze widoczne, ale zdarza się również, że widać je tylko, gdy naciągniemy skórę palcami. To efekt szybszego podziału komórek skóry, wynikający z wysokiego poziomu krążącej we krwi insuliny.
foto: Getty Images
Skłonność do infekcji
Cukrzyca może również osłabiać układ immunologiczny, nadmiar glukozy we krwi osłabia również działanie ciał odpornościowych, co z kolei zmniejsza zdolność organizmu do obrony. Dlatego sygnałem alarmowym powinny być również nawracające infekcje. Mogą to być w szczególności infekcje skóry, choroby pęcherza moczowego, pochwy czy infekcje drożdżakowe.
foto: Getty Images
Słabszy wzrok
Czujność powinno również wzbudzić pogorszenie się wzroku. Zbyt wysoki poziom glukozy we krwi może bowiem wpływać na stan soczewki oka i wywoływać okresowe zaburzenia widzenia - krótkowzroczność lub nadwzroczność (zazwyczaj są to zaburzenia refrakcji soczewki o charakterze krótkowzroczności). Objawem cukrzycy może być również zez lub opadnięcie powieki.
foto: Getty Images
Dysfunkcje seksualne
Objawem cukrzycy mogą być również zaburzenia erekcji, do których dochodzi, gdy na skutek zbyt wysokiego poziomu glukozy we krwi dojdzie do uszkodzenia nerwów i naczyń krwionośnych doprowadzających krew do penisa. Do dysfunkcji seksualnych może dojść również u kobiet, powodując spadek libido i problem z nawilżeniem pochwy.
foto: Getty Images
Rozdrażnienie, uczucie napięcia nerwowego
Oznaką niezdiagnozowanej cukrzycy (często przypisywaną problemom z tarczycą) jest również uczucie irytacji i wahania nastroju. Zmiany te wynikają z szybkich wahań poziomu cukru we krwi, co ma bezpośredni wpływ na samopoczucie. Są przejściowe, a uczucie nieustannego rozdrażnienia mija wraz z ustabilizowaniem poziomu krążącej we krwi glukozy.
foto: Getty Images
Swędzenie skóry
Objawem rzadko wiązanym z cukrzycą typu 2 jest również swędzenie skóry. Skóra swędzi, gdyż na skutek wzrostu stężenia cukru we krwi dochodzi do uszkodzenia włókien nerwowych. Zazwyczaj swędzą dłonie, ręce czy stopy, ale ponieważ do uszkodzenia nerwów może dojść w dowolnym miejscu na ciele, nierzadko swędzi też skóra na brzuchu, plecach czy udach. Skóra u osób chorujących na cukrzycę często nadmiernie się przesusza, co dodatkowo nasila swędzenie.
foto: Getty Images
Bóle nóg, mrowienie, skurcze
Na skutek uszkodzenia nerwów związanego z wysokim poziomem cukru we krwi mogą pojawić się również inne nieprzyjemne i rzadko kojarzone z cukrzycą objawy, mianowicie mrowienie lub drętwienie kończyn, uczucie bólu i pieczenia lub skurcze.
foto: Getty Images
Suchość w ustach
Uczucie suchości w ustach może pojawiać się z różnych przyczyn, a jedną z nich jest wysoki poziom glukozy we krwi, zmniejszający wytwarzanie śliny. Zaburzenia w jej produkcji mogą doprowadzić do próchnicy oraz chorób dziąseł. Co ciekawe, cukrzyca może również doprowadzać do innych objawów zlokalizowanych w jamie ustnej - na wahania poziomu cukru we krwi mogą wskazywać np. drożdżyca jamy ustnej, nawracające stany zapalne dziąseł, czy trudno gojące się rany, np. po usunięciu zęba. Dlatego zdarza się, że wykonanie badania poziomu glukozy we krwi sugeruje stomatolog.
foto: Getty Images
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...