8 potrzeb emocjonalnych, które pozwolą ci budować trwały związek
1. Przyznawanie pierwszeństwa
To normalne, że chcesz, aby twój partner „uczynił cię” priorytetem. Świadomość, że zaraz po zaspokojeniu własnych potrzeb, ważne dla niego są twoje, jest bardzo istotna. Zależnie od sytuacji czasami ktoś może mieć pierwszeństwo, np. przyjaciel przeżywający rozstanie albo siostra, która choruje. Brak poczucia, że jest się priorytetem dla drugiej osoby, może sprawić, iż poczujesz, że twoja obecność nie jest cenna.
Co zrobić, kiedy twój partner nie „czyni cię” priorytetem?
Na pewno spróbuj porozmawiać z partnerem. Podaj mu przykłady, dlaczego nie czujesz się traktowany priorytetowo. Może nie odpisuje na twoje wiadomości albo kolejny raz zmienia termin randki? Powiedz mu o tym i spróbuj zaproponować możliwe rozwiązanie tej sytuacji.
2. Autonomia
Wraz z rozwojem relacji partnerzy często zaczynają dzielić się swoimi zainteresowaniami i zajęciami. To oczywiście zbliża dwie osoby do siebie, ale niezależnie od tego, jak silny staje się związek, zachowanie poczucia autonomii jest bardzo istotne. Choć wiele was łączy to nadal jesteście dwiema odrębnymi osobami o wyjątkowych celach, wartościach i znajomościach.
Co robić, gdy czujesz, że tracisz poczucie tożsamości?
Jeśli czujesz, że brakuje ci autonomii, to spróbuj cofnąć się o krok i przeanalizować sytuację. Być może to uczucie ustąpi naturalnie, ale może okazać się, że zatracasz własne „ja". Spróbuj poświęcić czas na nawiązanie kontaktu ze starymi przyjaciółmi lub ponownie rozpocznij swoje stare hobby.
3. Akceptacja
Świadomość tego, że twój partner cię akceptuje jest jednym z najistotniejszych aspektów, które pomogą budować poczucie przynależności w związku. Ale akceptacja to także uczucie, że jesteś częścią życia swojego partnera.
Jak zwiększyć poczucie przynależności w związku?
Przede wszystkim przez przedstawienie partnera rodzinie i znajomym. Pytanie o radę podczas podejmowania decyzji, dzielenie się marzeniami oraz planami na przyszłość i planowanie wspólnych działań z pewnością umocni poczucie akceptacji oraz przynależności w waszej relacji.
4. Bezpieczeństwo
Poczucie bezpieczeństwa w związku może oznaczać wiele aspektów. Zazwyczaj dotyczą poszanowania granic partnera, poczucia bezpieczeństwa w jego fizycznym wymiarze, ale także w dzieleniu się swoimi uczuciami i obawami.
Co robić, gdy nie czujesz się bezpiecznie w związku?
Gdy twój partner stał się agresywny, koniecznie poszukaj profesjonalnego wsparcia. Przemoc fizyczna jest łatwa do rozpoznania. Przemoc emocjonalna może wpływać na to, że nie czujesz się bezpiecznie, a w konsekwencji wpływać na poczucie własnej wartości. Jeśli zauważysz jakiekolwiek przesłanki świadczące o tym, że twój partner stosuje wobec ciebie przemoc, nie trać czasu i poszukaj pomocy.
5. Zaufanie
Bezpieczeństwo i zaufanie idą w parze. Trudno czuć się bezpiecznie przy osobie, której nie ufamy. Zaufanie to nie jest aspekt, który pojawia się od razu, a jego budowanie to proces wymagający czasu. Czasami wystarczy jedno zachowanie bądź wydarzenie, które sprawi, że w jednej chwili stracisz zaufanie do partnera. Oczywiście można to naprawić, ale wymaga to zaangażowania dwojga partnerów, a czasami pomocy specjalisty, np. terapii dla par.
Co robić, jeśli poczujesz, że zaczynasz tracić zaufanie?
Najpierw spróbuj wskazać konkretne zachowania, które budzą twoje wątpliwości i porozmawiaj o nich ze swoim partnerem. Choć zależnie od kontekstu, twoje obawy będą wyglądać inaczej, masz świadomość, jakie zachowania są według ciebie nieakceptowalne, więc poinformuj o tym partnera.
6. Poczucie związania
Choć nie musicie robić wszystkiego wspólnie, bo utrzymywanie odrębnych przyjaźni i zainteresowań jest bardzo ważne, to zrozumiałe, że chcesz czuć się związany ze swoim partnerem. Bez tego połączenia możesz czuć się samotny, nawet gdy spędzasz ze swoim partnerem wiele czasu. Jeśli chcesz, aby twój związek się rozwijał, nie możesz czuć, że jesteście tylko dwojgiem ludzi, którzy dzielą wspólną przestrzeń życiową i czasami spędza ze sobą wspólny czas.
Co robić, gdy brakuje ci poczucia połączenia:
Spróbuj zastanowić się nad aktywnościami i aspektami codzienności, które wspólnie moglibyście wykonywać. Porozmawiaj o tym z partnerem. W niektórych przypadkach zadziała wyrwanie się z rutyny, np. poprzez jednodniową wycieczkę za miasto, która na nowo umocni waszą relację.
7. Empatia
Empatia jest niezbędna w związku, ponieważ dzięki niej można spróbować „wejść w skórę” partnera i wyobrazić sobie, jak może się czuć. Dzięki zrozumieniu nawzajem własnych emocji będziecie w stanie budować głębszą więź.
Jak zachowywać się empatycznie?
Kiedy twój partner zapomniał o twoich urodzinach, koniecznie powiedz mu o tym i wyraź uczucia, jakie towarzyszyły ci, kiedy nie złożył ci życzeń. Wysłuchaj jego wyjaśnień – może miał bardzo trudny i stresujący okres w pracy? Zrozumienie sytuacji partnera pomoże zaakceptować to, co się stało, ale także pozwoli ci wybaczyć błąd, a tym samym zbliży was do siebie. Im dłużej będziesz zwlekać z rozmową, tym uraz będzie się pogłębiać, aż doprowadzi do poważnej kłótni.
8. Dawanie przestrzeni
Przestrzeń w związku to swoboda robienia własnych rzeczy, kiedy macie na to ochotę, ale także prawo do prywatności, również emocjonalnej. Jeśli czujesz się poirytowany, uzyskanie fizycznej i emocjonalnej przestrzeni pozwoli przepracować swoje negatywne emocje i uniknąć „wyładowania” się na swojej połówce.
Jak dbać o przestrzeń w relacji?
Spróbuj każdego dnia znaleźć trochę czasu na to, by samotnie spędzić czas. Jeśli mieszkasz wspólnie ze swoim partnerem i masz możliwość stworzenia własnej przestrzeni tylko dla siebie, zrób to. Nie musi być to oddzielne pomieszczenie, wystarczy tylko mały zakątek. Pamiętaj, że zawsze możesz spędzać więcej czasu na zewnątrz – to z pewnością pozwoli znaleźć ci czas tylko dla siebie.