
1. Spróbuj medytacji
Nawet w najbardziej pracowite dni znalezienie zaledwie pięciu lub dziesięciu minut na medytację może być korzystne dla zdrowia psychicznego. Medytacja pomaga zwiększyć ilość istoty szarej w mózgu, co pomaga w zaburzeniach nastroju. Pobudza także kreatywność i zmniejsza podatność na stres. Taki moment wyciszenia należy się każdemu z nas. Nie wiesz jak medytować? Spróbuj odnaleźć w Internecie filmy lub nagrania audio z tzw. medytacją prowadzoną. Dostępne są także aplikacje, które ułatwią ci wejście w medytację.

2. Weź kilka głębokich wdechów
Stres ma wiele fizycznych objawów. Może objawiać się dolegliwościami, takimi jak np. bóle brzucha lub inne problemy trawienne.
Zmieniając wzorzec oddychania, poczujesz się spokojniejszy, co pozwoli na spojrzenie na różne sprawy i problemy z dystansu.

3. Ogranicz korzystanie z mediów społecznościowych
Przewijanie tablic w mediach społecznościowych w trakcie pracy, odpisywanie znajomym w trakcie zabawy z dzieckiem, odpowiadanie na maile podczas wakacji? Badania wskazują, że tego typu zachowania powodują poczucie winy, obniżają nastrój i odbierają uczucie szczęścia. Dodatkowo, wiele kanałów w social mediach jest obecnie przeładowanych negatywnymi i niepokojącymi treściami.
Jeśli masz problemy z całkowitym pozostaniem offline, spróbuj użyć mediów społecznościowych, aby poprawić swój nastrój - odwiedzaj strony, które cię rozweselają.

4. Opracuj relaksującą rutynę przed snem
Stres i niepokój to dwie najczęstsze przyczyny złego snu. Poświęcenie czasu na odpoczynek – najlepiej bez telefonu przez co najmniej 30 minut przed snem – może pomóc dobrze się wyspać, co z kolei poprawia nastrój. Przeczytaj dobrą książkę, wypij kubek herbaty lub zjedz lekki deser, porozmawiaj z ukochaną osobą lub wykonaj dowolną czynność, która wyciszy twój umysł.

5. Pij zieloną herbatę i wodę
Spróbuj pić więcej zielonej herbaty i wody w ciągu dnia. Badania pokazują, że zielona herbata może zmniejszyć niepokój oraz poprawić koncentrację. Większość z nas jest chronicznie odwodnionych. Codzienne picie wystarczającej ilości wody poprawia nastrój i dostarcza wielu mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

6. Wypróbuj akupunkturę
Badania wykazały, że akupunktura może pomóc w łagodzeniu stresu i niepokoju. Jeśli nie przekonuje cię akupunktura, możesz spróbować np. masażu. Ważne jest, aby choć na chwilę na wyjść z domu, zmienić otoczenie i zrobić coś tylko dla siebie.

7. Spędzaj czas na świeżym powietrzu
Nawet gdy na dworze jest zimno, spędzanie czasu na łonie natury, oddychając świeżym powietrzem, jest dobre dla ciała i umysłu. Uważność może poprawić nastrój, a nawet krótkie spacery są lepsze niż nic. Aktywny wypoczynek to coś, czego potrzebuje umysł po stresującym dniu w pracy. Jeśli możesz, zostaw telefon w domu, aby być bardziej świadomym swojego otoczenia.

8. Pamiętaj o miłych gestach
Wykazano, że wolontariat zmniejsza uczucie stresu. Staraj się być dobrym dla innych istot - zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Czy wiesz, że interakcje ze zwierzętami pomagają zmniejszyć objawy PTSD, depresji, lęku i nie tylko? Jeśli nie masz zbyt wiele czasu, aby zaangażować się w wolontariat, spróbuj po prostu uśmiechnąć się do pani w sklepie, podrzucić schorowanemu sąsiadowi zakupy lub powiedzieć coś miłego napotkanej przypadkowo osobie.