
Pantomogram - przy wizycie stomatologicznej
Niewiele osób wie, że badanie kojarzone głównie z prywatnymi gabinetami stomatologicznymi, jest już dostępne na NFZ. Podczas wizyty w ramach umowy z Funduszem, lekarz może je zlecić nieodpłatnie.

Mammografia - w ramach programu profilaktycznego
Na to badanie, jeśli masz skończone 50 lat, dostaniesz zaproszenie. Skorzystaj. Jeśli jesteś w grupie podwyższonego ryzyka lub coś cię niepokoi, zrób wcześniej. Pamiętaj, że czasem bardziej wskazane jest USG piersi, a zwykle potrzebne są oba badania.

Echo serca - przynajmniej raz
Nie brakuje osób, które dopiero podczas echa serca dowiadują się o swojej wadzie wrodzonej, która długo może nie dawać objawów, a potem nawet zagrozić życiu. Lista badań kardiologicznych na NFZ jest długa, ale warto zacząć od wizyty u kardiologa, by sporządził optymalną listę.

Kolonoskopia - bez skierowania, w znieczuleniu
Jeśli masz skończone 50 lat, czas na kolonoskopię. Badanie jest zalecane raz na 10 lat. Jeśli jesteś w grupie ryzyka, badanie należy wykonać już po 40 urodzinach.
NFZ refunduje także znieczulenie ogólne.

Gastroskopia - coraz częściej zalecana
Badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego nie jest tak popularne, jak kolonoskopia. W związku ze znacznym wzrostem zachorowań na raka żołądka wśród młodych ludzi, to się może zmienić. Masz dolegliwości? Porozmawiaj z lekarzem, czy nie czas i na to badanie.

Tomografia płuc - ważna szczególnie dla palaczy
Standardowo badaniem zalecanym w ramach profilaktyki raka płuca jest RTG. Eksperci od lat jednak sygnalizują, że pozwala ono na wykrycie zmian raczej w zaawansowanym stadium. Masz skończone 40 lat? Palisz? Kaszlesz? Porozmawiaj z lekarzem o celowości wykonania tomografii.

Tomografia jamy brzusznej - gdy trzeba zbadać trzustkę
Standardowo przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego wykonywane jest USG jamy brzusznej. To dobre badanie, ale tomografia jest dokładniejsza, zwłaszcza gdy chcemy ocenić stan trzustki.
Warto wiedzieć, że na badania obrazowe, jak CT i MRI, mogą już kierować lekarze pierwszego kontaktu.