7 sprawców raka. Z większością możesz sobie poradzić bez leków
Dieta i używki - często od tego zaczyna się rak. Są też takie przyczyny procesów nowotworowych, na które wpływ jednostki jest dość ograniczony, jak choćby skażenie środowiska czy kontakt z czynnikami zapalnymi, które występują powszechnie.
Nawet wtedy jednak nie jesteśmy już zupełnie bezbronni, jeśli korzystamy z dostępnej profilaktyki i wczesnego leczenia.
Pamiętaj o tych 7 czynnikach odpowiedzialnych za rozwój nowotworów. Nie wyeliminujemy wszystkich chorób, ale wielu możemy zapobiec. Wówczas nie będą potrzebne żadne leki. Pokonaj zagrożenie, nim powstanie.
Czynniki rakotwórcze: alkohol
Nie ma ani bezpiecznej dawki, ani "lepszych" trunków. Rakotwórcza jest wódka, ale też piwo i wino. Alkohol sprzyja rakowi piersi, nowotworom układu pokarmowego i innym.
Czynniki rakotwórcze: palenie papierosów
Do lampki wina jeszcze papieros i żyć, nie umierać? Niestety, wręcz przeciwnie. Wiadomo, w jak potężnym niebezpieczeństwie są twoje płuca, ale warto zapamiętać, że szansa na raka gardła czy jamy ustnej, ale także trzustki u palaczy jest spora.
Czynniki rakotwórcze: żywność przetworzona
Szybko, tanio, łatwo - fastfoody kuszą, smakują i zabijają. Nie ma jednoznacznych dowodów na to, że określone produkty spożywcze bezpośrednio powodują raka. Jednak jest konkretna lista substancji, które mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory. Wysoko przetworzona żywność dosłownie nimi ocieka.
Groźne jest smażone, czerwone mięso, peklowane wędliny, ale też torty i pozornie niewinne ciasteczka. Wszystko, co w wyniku obróbki, zawiera rakotwórcze substancje.
Czynniki rakotwórcze: otyłość
Nieważne, od czego przytyłeś. Otyłość sama w sobie jest chorobą zagrażającą życiu, a w dodatku sprzyja nowotworzeniu. Jeśli sięgasz po żywność rakotwórczą, unikasz aktywności fizycznej i chorujesz na otyłość, masz już prawdziwą kumulację czynników rakotwórczych.
Czynniki rakotwórcze: HPV
Uniknięcie zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego przez całe życie, jeśli prowadzisz aktywne życie seksualne, jest bardzo, bardzo trudne. Szacuje się, że ponad 80% populacji przechodzi w swoim życiu zakażenie wirusem HPV.
To nie oznacza, że musisz zachorować na raka. Szczepienia, regularne badania cytologiczne kobiet, wzajemnie wierni partnerzy, bezpieczny seks - jest sporo sposobów, by minimalizować ryzyko.
Czynniki rakotwórcze: Helicobacter pylori
Bakterie Helicobacter pylori zaliczane są do najbardziej rozpowszechnionych patogenów na świecie. Niemal każdy z nas ma z nimi kontakt, ale chorują niektórzy.
Może skończyć się na chorobie wrzodowej, ale niewykluczony jest też rak, szczególnie, gdy choroba nie jest prawidłowo leczona.
Bakterie pokonają odpowiednie antybiotyki. Ważne, by nie unikać badań, szczególnie gastroskopii.
Czynniki rakotwórcze: nadmierne opalanie
Nie musisz regularnie smażyć się w solarium, by zniszczyć sobie skórę i wyhodować czerniaka. Nawet jednorazowe silne poparzenie skóry może po latach przyczynić się do rozwoju różnych nowotworów.
Nie musisz też leżeć plackiem na plaży, by sobie zaszkodzić. Nowotwory skóry są coraz częstsze u rolników czy pracowników budowlanych, którzy nie stosują kremów ochronnych, a często doświadczają nadmiernej ekspozycji skóry na promienie słoneczne.
Rak skóry rozwija się zwykle wolno i nietrudno go przegapić. Jeśli raz w roku poddasz się badaniu dermatoskopem, masz niemal 100 proc. szans na wczesne rozpoznanie i skuteczne leczenie.