
Wysypiaj się
Sen to ważny aspekt zdrowia. To moment, kiedy organizm zwalnia. Jeśli się nie wysypiasz Twój organizm może nie pracować prawidłowo, ponieważ nie ma wystarczająco dużo czasu na to, by się zregenerować. Badania potwierdzają, że osoby, które przysypiają 8 godzin dziennie są mniej narażone na wiele dolegliwości, np. cukrzycę typu 2. Brak wystarczającej ilości snu przyczynia się także do starzenia - na skórze znacznie szybciej pojawiają się zmarszczki.

Nie zapominaj o aktywności fizycznej
Aktywność fizyczna to nie tylko godziny spędzone na siłowni. Czy wiesz, że podczas długiego przebywania w pozycji siedzącej twój metabolizm zwalnia? Spróbuj chociaż raz dziennie wyjść na spacer, zamiast windy wybierz schody, a w drodze do pracy zamień auto na rower.

Otaczaj się bliskimi
Relacje z najbliższymi to podstawa dobrego i zdrowego życia. Badania wykazują, że więzi, jakie budujemy, pozwalają zmniejszać reakcje organizmu na silne emocje, w tym także na stres, który jest przyczyną wielu chorób. Jeśli otaczasz się osobami, które dają ci poczucie bezpieczeństwa, wspierają cię w ciężkich chwilach, a razem z tobą cieszą się radosnymi momentami — to wpływa pozytywnie na twoje samopoczucie i zdrowie.

Jedz różnorodnie
Zróżnicowana dieta to klucz do długowieczności. Różnorodne produkty dostarczają wielu składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania. W diecie koniecznie uwzględnij owoce i warzywa. Nie zapominaj także o odpowiednim nawodnieniu. Staraj się unikać przetworzonej żywności, ponieważ zawiera wiele konserwantów i cukrów, które mogą wywołać inne choroby, takie jak otyłość czy cukrzyca.

Nie przejadaj się
Dieta ma ogromny wpływ na zdrowie. Zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania po posiłku powinniśmy odczuwać pewien niedosyt. Spróbuj wprowadzić do swojej diety naturalne, dobrej jakości produkty. By zachować zdrowie oraz uniknąć otyłości i związanych z nią chorób układu krążenia, staraj się jeść dokładnie tyle, ile potrzebujesz. Najlepiej zacząć od nakładania sobie mniejszych porcji jedzenia.

Unikaj używek
Badania wykazują, że jedna lampka czerwonego wina dziennie może pozytywnie wpływać na serce, ale z innymi używkami należy uważać. Stres i życie w biegu często popycha ludzi do sięgania po wszelkiego rodzaju środki odurzające, takie jak alkohol, narkotyki czy papierosy. Początkowo mogą dawać ukojenie i poprawiać samopoczucie, ale na dłuższą metę prowadzą do nieodwracalnych zmian w organizmie — wpływają na układ nerwowy, odbierają kontrolę nad zachowaniem i skutkują uzależnieniem.

Badaj się regularnie
Regularne badania to ważny element profilaktyki. Czasami organizm daje nam przesłanki informujące o tym, że może dziać się w nim coś niedobrego, ale nie zawsze. Cyklicznie należy wykonywać morfologię krwi, badanie moczu, pomiar elektrolitów i podstawowych witamin, badanie cukru we krwi oraz odpowiednie badania dotyczące chorób specyficznych dla danej płci. Nie można także zapominać o kontrolowaniu hormonów, prześwietleń płuc, dermatoskopii i przynajmniej raz w roku odwiedzić okulistę oraz stomatologa.