6 skutecznych sposobów na utrzymanie diety
1. Planuj jedzenie poza domem
Posiłki dostępne w restauracjach zazwyczaj są bardziej kaloryczne, zawierają więcej sodu, cukru i tłuszczu w porównaniu do tych, które możesz przygotować w domu, dlatego, jeśli masz ochotę zjeść coś na mieście, spróbuj wkomponować ten posiłek w swoją dietę.
Jak to zrobić? Możesz sprawdzić menu restauracji, do jakiej się wybierasz przed wyjściem z domu, dzięki czemu będziesz wiedzieć, co zjesz. Pamiętaj także o odpowiednim nawodnieniu – czasami uczucie głodu możesz zastąpić szklanką wody albo zdrową przekąską - to pozwoli ci zjeść mniej lub mniejszą porcję.
2. Nie zapominaj o przekąskach
Naukowcy odkryli, że w chwilach skrajnego głodu, pragnienie staje się jeszcze silniejsze. W momencie, gdy jesteśmy bardzo głodni, nie jest łatwo odmówić sobie słodkiego batonika i zapomnieć o planach zdrowego odżywiania. Dlatego w takich sytuacjach warto mieć pod ręką sycące i pożywne przekąski, które z pewnością powstrzymają głód aż do kolejnego posiłku.
Jakie produkty będę najlepsze na zdrowe przekąski? Z pewnością świetnie sprawdzą się owoce i warzywa, orzechy, nasiona, hummus czy jogurt.
3. Jeśli czujesz, że nie dasz rady utrzymać diety – skorzystaj z pomocy profesjonalisty
Istnieje wiele diet, dlatego możesz odnieść wrażenie, że nie wiesz, od czego zacząć. Kiedy odpowiedź na pytanie - „czy dam radę ułożyć sobie dietę i trzymać się jej?” brzmi „nie”, może warto skorzystać z pomocy eksperta? Dietetyk przygotuje plan posiłków i dostosuje go do twoich potrzeb.
Z kolei, jeśli masz problem ze zmianą swojego zachowania, możesz porozmawiać z psychodietetykiem, który pomoże ci przełamać złe nawyki, a także nauczy cię tworzenia nowych – dobrych dla twojego zdrowia.
4. Stosuj dietę opartą na pełnowartościowych produktach
Zdrowe diety, choć mogą przybierać różną formę, z reguły oparte są na pełnowartościowych produktach. Oczywiście ich świetnym uzupełnieniem mogą być smaczne koktajle i suplementy, ale by uzyskać, jak najlepsze rezultaty należy je łączyć z produktami, które wspierają zdrowie naszych jelit, a także zmniejszają ryzyko wielu chorób przewlekłych takich jak cukrzyca albo otyłość.
Jakie produkty wybierać? Najlepiej postawić na warzywa i owoce, rośliny strączkowe, pełnoziarniste produkty, nasiona, orzechy, nabiał czy jaja.
5. Unikaj podejścia „wszystko albo nic”
Wielu ludzi, którzy starają się dbać o zdrową dietę w momencie, kiedy zjedzą coś niezdrowego, stwierdza, że skoro i tak złamali zasady, to mogą rezygnować z dalszych planów. Ma na to wpływ postrzeganie sytuacji tylko jako dobre bądź złe, białe lub czarne. Jeśli masz z tym problem, postaraj się spojrzeć na swoją sytuację nieco inaczej, bo przecież twój mniej idealny wybór nie oznacza, że cały dzień musi być stracony.
Jeśli zdarzyło ci się zjeść jedzenie na mieście, a wieczorem miałeś w planach przygotowanie zdrowej kolacji, nie rezygnuj z nich. Małe potknięcia są normalne i wcale nie muszą rzutować na twoim celu.
6. Spróbuj „otaczać się” zdrową żywnością
Wysoko przetworzona żywność zazwyczaj zawiera dodatki, które sprawiają, że smakuje, wygląda i pachnie lepiej, a co więcej jej przydatność do spożycia jest wydłużona. Przykładem takich produktów są posiłki typu fast food, mrożone jedzenie, napoje gazowane czy słodzone soki. Co więcej, naukowcy odkryli, że samo przebywanie w obecności tego typu żywności wpływa na chemię i zachowanie mózgu.
Jak unikać pokusy na spożywanie wysoko przetworzonych pokarmów? Najprostszym rozwiązaniem będzie unikanie ich, kiedy przebywasz poza domem oraz ograniczenie ich dostępu w domu - zamiast kupować ciastka lub mrożoną pizzę, przygotuj ich zdrowsze zamienniki.