
Spanie na plecach zapobiega powstawaniu zmarszczek
Sen z twarzą w poduszce może podrażniać i ciągnąć skórę, a to przyczynia się do powstawania zmarszczek. Tarcie związane ze zmianami pozycji może negatywnie wpłynąć na wygląd szyi. Kiedy śpisz na plecach, utrzymujesz szyję prosto i zapobiegasz przedwczesnemu starzeniu się skóry. Co więcej, produkty pielęgnacyjne, które stosujesz na noc, mogą dłużej się utrzymywać i nie są przenoszone na poduszkę.

Spanie na plecach może zapobiegać napięciowym bólom głowy
Sen na plecach pomaga zmniejszyć nacisk na głowę. Szyjne bóle głowy często są mylone z migrenami. Jeśli twój kark jest sztywny, czujesz pulsujący ból po jednej stronie twarzy lub głowy, odczuwasz dyskomfort w pobliżu oczu albo podczas kaszlu czy kichania, jesteś wrażliwy na szum i światło rozważ zmianę pozycji snu. Spanie na plecach utrzymuje głowę, szyję i kręgosłup w neutralnej pozycji, co wpływa na łagodzenie i unikanie bólu.

Spanie na plecach może zmniejszać wypryski
Poszewki poduszek to źródło bakterii - pochłaniają sebum ze skóry i włosów, które łatwo przenieść podczas snu na twarz. To może wpływać na pojawianie się problemów, takich jak zaskórniki, zaczerwienienia i podrażnienia. Śpiąc na plecach, unikasz kontaktu twarzy z poduszką, więc minimalizujesz ryzyko przeniesienia się na skórę czynników, które mogą ją podrażnić.

Spanie na plecach może zmniejszyć ból pleców i szyi
Kręgosłupowi podczas snu najlepiej służy pozycja na plecach, która utrzymuje jego naturalną krzywiznę. Przeprowadzone przez naukowców badania potwierdzają, że spanie na plecach z obiema rękami po bokach lub na klatce piersiowej najlepiej wpłynie na zapobieganie bólowi pleców i szyi. Jeśli masz problemy z bólem tych partii ciała, wypróbuj spanie na plecach.

Spanie na plecach może poprawić oddychanie
Sen na brzuchu bądź boku może powodować ściskanie przepony. Przepona jest mięśniem odpowiedzialnym za oddychanie, a jego ściskanie powoduje, że oddech jest płytszy. Śpiąc na plecach, łatwiej będzie głęboko oddychać. Wiele badań wykazuje pozytywne skutki głębokiego oddychania, m.in. zmniejszenie stresu i poprawę nastroju czy produkowanie melatoniny, czyli hormonu, który działa pozytywnie na układ nerwowy i ułatwia zasypianie.

Spanie na plecach może zmniejszać obrzęki
Kiedy leżymy przez dłuższy czas w jednej pozycji, gromadzą się w tym obszarze płyny, które mogą powodować obrzęki twarzy, szczególnie w okolicy oczu. Jeśli masz nawyk odwracania głowy, możesz użyć poduszek, które pomogą szyi zachować odpowiednią pozycję. Leżąc na plecach, unikniesz tego problemu i zawsze będziesz wyglądać świeżo i promiennie.