
Oregano: pobudza czynności wydzielnicze narządów
Oregano zwiększa sekrecję soku żołądkowego, żółci i śliny, dzięki czemu proces trawienia i przyswajania pokarmów jest sprawniejszy. Działa na błony śluzowe górnych dróg oddechowych, gdzie wpływa na zwiększenie wydzielania śluzu i sprzyja pozbywaniu się zalegającej w płucach flegmy. Oregano reguluje także czynności gruczołów potowych i nerek.

Oregano: źródło przeciwutleniaczy
Oregano zawiera wiele przeciwutleniaczy, które neutralizują wolne rodniki chorobotwórcze. To zostało potwierdzone przez naukowców, którzy analizowali postać olejową oregano. Olejek z tego zioła zawiera tymol i karwakrol – dwa przeciwutleniacze, które mogą zapobiegać uszkodzeniom nerek.

Oregano: właściwości przeciwzapalne
Zapalenie jest normalną odpowiedzią organizmu na choroby bądź urazy, jednak przewlekłe zapalenie przyczynia się do rozwoju innych dolegliwości, np. cukrzycy lub chorób serca. Składniki zawarte w oregano wykazują właściwości przeciwzapalne, np. beta-kariofilen, czyli substancja, która hamuje rozwój stanów zapalnych i wspomaga walkę z zespołem metabolicznym.

Oregano: właściwości antybakteryjne
Oregano zawiera związki wykazujące silne właściwości antybakteryjne, czyli fenole. Ten fakt potwierdziło wiele badań naukowych. Jedno z nich wykazało, że olejek eteryczny z oregano był jednym z najskuteczniejszych antybakteryjnych preparatów, zaraz po tymianku.

Oregano: właściwości przeciwwirusowe
Oprócz zwalczania bakterii badania wykazują, że składniki oregano mogą chronić przed niektórymi wirusami. Jest tak w przypadku karwakrolu, czyli przeciwutleniacza, który w przeprowadzonych przez specjalistów badaniach, wykazuje silne właściwości przeciwwirusowe, np. unieszkodliwiając wirusy odpowiedzialne za wywołanie biegunki.

Oregano: właściwości przeciwnowotworowe
Jak wiadomo, oregano jest bogate w przeciwutleniacze, które mogą pomóc w zapobieganiu nowotworów oraz blokować ich rozwój. Dzięki zawartej w nim kwercetynie, która zapobiega reakcjom utleniania, może ograniczać wzrost komórek nowotworowych w organizmie.