
6 chorób, które blokują odchudzanie
Zespół Cushinga, zespół policystycznych jajników, niedoczynność tarczycy, depresja, niedoczynność przysadki mózgowej, a nawet rzadki nowotwór insulinoma, mogą sprzyjać otyłości i utrudniać chudnięcie.
Wiesz, jak objawiają się te choroby, poza nadmiernym tyciem?

Depresja
Depresja sprzyja otyłości (gdy "zajadamy" smutki") i nie pozwala schudnąć, gdy załamani nadmiarem kilogramów, wpadamy w błędne koło, znowu pocieszając się jedzeniem - tylko na chwile, bo skutki przejadania pogłębiają zaburzenia nastroju.
Depresja to nie jest chwilowy gorszy nastrój. To poważna choroba, zwykle wymagająca interwencji farmakologicznej i psychologicznej. Nieleczona prowadzi do przedwczesnego zgonu.

Zespół Cushinga
To zespół objawów chorobowych, związanych z występowaniem podwyższonego poziomu kortyzolu (lub innych naturalnych sterydów produkowanych przez gruczoł nadnerczy) w surowicy krwi.
Objawia się przede wszystkim przyrostem masy ciała i w jego następstwie otyłością, jednak tkanka tłuszczowa gromadzi się w charakterystycznych miejscach: na karku, nad obojczykami, na twarzy i tułowiu. Kończyny pozostają szczupłe. Towarzyszące objawy to szerokie, purpurowoczerwone rozstępy na brzuchu, piersiach i pośladkach, zaburzenia miesiączkowania, nadciśnienie tętnicze, depresja, problemy ze snem.

Niedoczynność tarczycy
Nawet przy ograniczonym apetycie i tak utyjesz. Niedoczynność tarczycy rozwija się powoli i w sposób dyskretny. Początkowo pojawia się nadmierna senność, uczucie osłabienia oraz zimna, problemy z koncentracją. Pod oczami tworzą się obrzęki, włosy przerzedzają się, skóra robi się zimna i sucha, pogarsza się też wygląd paznokci i zębów, mogą wystąpić zaburzenia miesiączkowania.

Guz trzustki
Insulinoma, hormonalnie czynny guz trzustki, najczęściej objawia się nawracającymi hipoglikemiami, czyli:
- znacznym osłabieniem
- nadmierną potliwością,
- napadowym uczuciem głodu,
- kołataniem serca,
- podwójnym widzeniem i okresowymi zaburzeniami ostrości widzenia.
U około 20%- 40% chorych zwiększeniu ulega masa ciała.

Zespół policystycznych jajników (PCOS)
Zanik miesiączek lub skąpe krwawienia niezwiązane z jajeczkowaniem, niepłodność, trądzik i nadmierne przetłuszczanie skóry, łysienie oraz pojawienie się owłosienia na twarzy czy piersiach - to główne objawy PCOS. Najczęściej dotyczą kobiet z nadwagą lub otyłością.
Częste choroby współwystępujące z PCOS to nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, schorzenia układu krążenia i dróg żółciowych.

Niedoczynność przysadki
Niedoczynność przysadki może prowadzić do otyłości, ponieważ zaburza syntezę hormonu wzrostu, a jego niedobór wpływa na zmniejszenie masy mięśniowej przy przyroście tkanki tłuszczowej.
Podejrzenie problemów z przysadką wymaga starannego wyjaśnienia, bo może być spowodowana nowotworem.