
1. Spróbuj ograniczyć stres
Wysoki poziom stresu może powodować zmęczenie i wyczerpanie, dlatego znalezienie sposobów, które pozwolą go zminimalizować, może pomóc w utrzymaniu energii. Co więcej – stres może powodować zaburzenia snu, w tym także bezsenność.
Choć stres wydaje się nieodłącznym elementem dzisiejszej codzienności, możesz ograniczyć jego negatywne działanie na zdrowie. W jaki sposób? Przebywanie na świeżym powietrzu, w szczególności podejmowanie aktywności fizycznej poza domem może zmniejszyć poziom stresu.
Czytanie, słuchanie odprężającej muzyki, medytacje to także dobre sposoby, które pozwolą zmniejszyć niepokój i stres.

2. Śpij więcej i zadbaj o jakość swojego snu
Za to, że czujesz się zmęczony w ciągu dnia, może odpowiadać sen. Może śpisz za mało albo jakoś twojego snu nie jest najlepsza? Eksperci zalecają, by osoby dorosłe spały minimum przez 7 godzin w ciągu nocy.
By poprawić jakość swojego snu, wystarczy spróbować położyć się wcześniej, wyciszyć się przed snem – może weź gorącą kąpiel, poświęć się lekturze książki lub posłuchaj relaksującej muzyki?
Spróbuj także ograniczyć korzystanie z urządzeń elektronicznych przed snem. Naukowcy dowiedli, że światło, które jest przez nie wydzielane, może negatywnie wpływać na jakość snu.

3. Ogranicz używki
Zarówno rzucenie palenia, jak i ograniczenie spożywania alkoholu wpłynie pozytywnie na poziom energii, ale także poprawi ogólny stan zdrowia. Dlaczego?
Czy wiesz, że regularne palenie może zmniejszać ilość tlenu transportowanego w organizmie, co powoduje uczucie zmęczenia? Alkohol, choć może pomóc ci się zrelaksować i powodować senność, w rzeczywistości może osłabiać jakość snu.

4. Zadbaj o swoją dietę
Może za twoje zmęczenie odpowiadają nawyki żywieniowe? Wybieranie pełnowartościowych produktów dostarczy organizmowi potrzebnych minerałów i witamin. Z drugiej strony spożywanie dań wysoko przetworzonych wpływa nie tylko negatywnie na poziom energii, ale na ogólny stan zdrowia.
Chociaż cukier może zapewnić krótkotrwały zastrzyk energii, bardzo szybko się zużywa i powoduje większe zmęczenie niż wcześniej. Dodatkowo spożywanie dużych ilości cukru może zwiększać ryzyko poważnych chorób takich jak cukrzyca typ 2 czy otyłość.

5. Nawadniaj się
Spożywanie wystarczającej ilości wody w ciągu dnia jest niezwykle ważne dla wielu aspektów związanych ze zdrowiem. Dlaczego? Odwodnienie może negatywnie wpływać nie tylko na funkcjonowanie mózgu, ale także na nastrój i poziom energii.
Eksperci wskazują, że właśnie picie wody jest podstawowym elementem walki ze zmęczeniem, dlatego zawsze staraj się reagować na swoje pragnienie i pamiętaj, że zmęczony organizm potrzebuje znacznie więcej nawodnienia.