5 najpopularniejszych typów brzuchów
Jaki masz typ brzucha?
Masz problem z "oponką"? Na kształt brzucha wpływają nie tylko indywidualne różnice anatomiczne, ale też sposób odżywiania i styl życia. Za jego wygląd mogą odpowiadać błędy, które sama popełniasz, ale także choroby. Zobacz 5 najpopularniejszych typów brzuchów..
foto: Getty Images
Brzuch alkoholowy
Nazywany też węglowodanowym lub cukrowym. Brzuch ten wystaje głównie z przodu, nie rozchodzi się na boki. Stosunkowo mało tłuszczu odkłada się na pupie i biodrach. Wyglądasz, jakbyś miała przymocowaną na przedzie okrągłą poduszkę. Za powstanie tego typu brzucha odpowiada nadużywanie alkoholu, insulinooporność (utrudniająca przyswajanie węglowodanów) oraz jedzenie zbyt dużej ilości rafinowanych cukrów.Szacuje się, że spożywanie alkoholu potrafi czasowo obniżyć metabolizm o 70 proc.Tłuszcz gromadzi się w warstwie pod skórą (to ten mięciutki tłuszczyk, który widać gołym okiem) oraz w głębszych warstwach pod mięśniami brzucha jako tkanka tłuszczowa wisceralna (trzewna) i wypełnia przestrzeń między najważniejszymi narządami. Jest dużo bardziej groźna dla zdrowia niż podskórna tkanka tłuszczowa. Sprzyja rozwojowi cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia, a także upośledza pracę narządów, które obrasta. By pozbyć się tego brzucha, warto ograniczyć spożycie alkoholu i cukrów prostych, czyli tych pochodzących ze słodyczy i wypieków.
foto: Getty Images
Wzdęty brzuch
Brzuch wzdęty widocznie odstaje. Jest twardy w dotyku, a w środku czujesz, jakbyś miała nadmuchany balonik. Ten brzuch zyskuje na objętości wraz z upływem dnia: szczególnie po posiłkach, głównie za sprawą powietrza. Bez względu na to, do jakiej wielkości się powiększy, twoja waga się nie zmieni. Gdy bakterie jelitowe z jakiś względów nie są w stanie rozłożyć pokarmu powstaje więcej gazów, które naciskają na ściany brzucha od wewnątrz. Zalegający gaz i zaparcia rozciągają okrężnicę (najdłuższa część jelita grubego), co wypycha mięśnie brzucha. Pomocne może okazać się wykluczenie lub ograniczenie trudniejszych do strawienia pokarmów, tj. sztucznych substancji słodzących, czosnku, cebuli, wiśni, śliwek, warzyw strączkowych. Często skutecznym sposobem okazuje się odstawienie produktów zawierających laktozę, tj. mleko.Utrzymujące się problemy wymagają konsultacji ze specjalistą gastroenterologiem.
foto: Getty Images
Brzuch zestresowany
Wystaje z przodu, ale jest bardziej miękki i obwisły niż brzuch alkoholowy czy wzdęty. Może zaczynać się już pod biustem, tworzy wałeczek wylewający się znad paska. W sytuacjach stresowych wydzielany hormon kortyzol powoduje, że więcej cukru uwalnia się do krwi. Twoje ciało spodziewa się więc wysiłku fizycznego, podczas którego spożytkuje wytworzoną dodatkowo energię. Jeśli jesteś stale zestresowany, rezerwy tłuszczu gromadzą się w dolnej części brzucha, aby być blisko wątroby i móc być szybko z powrotem zamienione w energię w razie potrzeby. Nim wygrasz z brzuszkiem, musisz pokonać zabójczy stres poprzez zastosowanie technik relaksacyjnych czy wyjazd na urlop. Jeśli podejrzewasz, że to może już być depresja, czas na konsultację z psychiatrą.
foto: Getty Images
Brzuch tarczycowy
Gdy masz brzuch tarczycowy, spowodowany niedoczynnością tarczycy, całe twoje ciało jest raczej duże, włącznie z ramionami, rękami czy nogami, ale brzuch jest zdecydowanie największą jego częścią. Tarczyca jest gruczołem, który odpowiada on za produkcję hormonu kontrolującego szybkość przetwarzania kalorii z żywności. Niedoczynność tarczycy - choroba spowalniająca procesy metaboliczne związana z wytwarzaniem mniejszych ilości hormonów tarczycy - występuje około 5 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Kluczowa jest diagnoza lekarska, która wskaże, czy przybieranie na wadze to wynik nieprawidłowego stylu życia, czynników psychologicznych czy chorej tarczycy. Naturalnym sposobem wspomagającym może być spożywanie większej ilości produktów bogatych w jod, który wspomaga pracę tarczycy, np. w postaci owoców morza czy warzyw zielonolistnych.
foto: Getty Images
Brzuch gruszki
Tkanka tłuszczowa odkłada ci się raczej na biodrach, pośladkach i udach, a nie na brzuchu. Kobiece ciała wytwarzają nieporównywalnie większą ilość estrogenu. To on odpowiada za formowanie się kobiecych krągłości. To nic innego jak odkładanie zapasów energii na czas ewentualnej ciąży, porodu oraz karmienia piersią. Przyczyną nadmiernego przyrostu masy ciała wśród niektórych kobiet jest nadmiar estrogenów, który może wynikać z zaburzenia równowagi hormonalnej. Ponadto, kobiety są obecnie narażone na oddziaływanie estrogenów syntetycznych z pożywienia (mięsa zwierząt i ryb hodowanych z wykorzystaniem hormonów) ze środków chemicznych (również tych w owocach i warzywach) czy tabletek antykoncepcyjnych. Osoby o tym typie sylwetki powinny zwrócić uwagę, by omijać żywność obfitującą w syntetyczne hormony. W przypadku nadmiernego przyrostu masy ciała warto sprawdzić stan swojego zdrowia u lekarza, np. ginekologa czy endokrynologa.
foto: Getty Images
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...