
Dyskopatia
Dyskopatia dotyka osób głównie między 30. a 50. rokiem życia. Inaczej jest to uszkodzenie krążka międzykręgowego, które uchodzi za bardzo powszechne schorzenie. Najczęściej towarzyszy mu ostry lub przewlekły ból w dolnej części pleców. Dyskopatia dotyczy zwłaszcza odcinka lędźwiowego-krzyżowego kręgosłupa (ok. 70 proc. przypadków), rzadziej odcinka szyjnego i najrzadziej odcinka piersiowego. Schorzenie posiada kilka stadiów, które różnią się od siebie stopniem uszkodzenia pierścieni włóknistych, objawami i sposobami leczenia. Są to m.in. protruzja, prolapsja, ekstruzja, sekwestracja. W większości przypadków dyskopatii okazuje się wystarczające leczenie zachowawcze, czyli przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych w celu zmniejszenia bólu. Warto też wybrać się do fizjoterapeuty.
Źródło: Getty Images

Lumbago
Lumbago (tzw. postrzał) to ogólny termin służący do określenia bólu w okolicy krzyżowej i lędźwiowej kręgosłupa wywołany przykurczem mięśni. Ta dolegliwość dotyka zarówno młodych, jak i starszych osób. Przyczyny lumbago nie są do końca poznane, ale według ekspertów najczęściej chodzi o nadmierne obciążenie i nagłe przesunięcie krążków międzykręgowych. Atak lumbago może skończyć się po kilku godzinach albo ból nie ustępuje i trwa nawet kilka tygodni.
Źródło: Getty Images

Osteoporoza
Osteoporoza to choroba, która osłabia kości, czyniąc je kruchymi i bardziej podatnymi na złamania. Rozwija się powoli przez kilka lat, nie dając wcześniej żadnych typowych objawów. Najczęściej pierwszym objawem osteoporozy są złamania, które świadczą o zaawansowaniu choroby. Leczenie jest konieczne po to, aby zapobiec powikłaniom i poprawić jakość życia pacjenta.
Źródło: Getty Images

Rwa kulszowa
Rwa kulszowa dopada przeważnie w najmniej oczekiwanych sytuacjach. Potoczna nazwa tej dolegliwości to „korzonki” tzw. zespół objawów, które wynikają z ucisku nerwu kulszowego. Atak rwy kulszowej wywołuje między innymi silny ból pleców i nóg, ból kręgosłupa lędźwiowego, ból kręgosłupa promieniujący do nóg. Najlepszym sposobem na zmniejszenie ostrego, przeszywającego bólu jest znalezienie pozycji, która odciąży uciskany korzonek. Jeśli w ciągu 24 godzin ból nie ustąpi, to należy zgłosić się do lekarza.
Źródło: Getty Images

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa
Zwyrodnienie kręgosłupa to przewlekłe i postępujące schorzenie dotyczy głównie osób starszych. Może wystąpić też u osób młodych, które prowadzą siedzący tryb życia, nie uprawiają aktywności fizycznej i mają problemy z nadwagą. Podstawowym objawem zwyrodnienia kręgosłupa jest silny ból. Towarzyszyć może mu również uczucie sztywności kręgosłupa i ograniczenie jego ruchomości. Mogą pojawić się objawy neurologiczne (m.in. zaniki czucia, wrażenie drętwienia, mrowienia). Leczenie tej choroby zwyrodnieniowej jest procesem skomplikowanym, który ma na celu złagodzenie już występujących symptomów i opóźnienie progresji zmian.
Źródło: Getty Images
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...