
Zgaga pali
Na zgagę pomaga pogryzanie suszonych bananów, moreli i płatków migdałowych. Dobra jest też herbatka z prawoślazu lub rumianku - nawet 2 szklanki w ciągu dnia.
Częsty problem? Porozmawiaj z lekarzem, rozważ też częste jedzenie kisieli oraz galaretek, picie naparu z nasion lnu oraz spanie z głową lekko uniesioną (wystarczy zrolowany koc pod poduszką).

Wzdęcia, czyli brzuch jak balon
Na wzdęcia często pomaga herbatka z kopru włoskiego lub kminkowa - wystarczy zmielić dwie łyżeczki w młynku, zalać wrzątkiem i wypić po kwadransie.
Skutecznie jest też łagodne masowanie brzucha, ruchem okrężnym, zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara. Nie zapomnij o mocy termofora. Ciepłe okłady przyspieszają usuwanie gazów z organizmu.
Na przyszłość pamiętaj o dodawaniu do potraw wzdymających szczypty imbiru lub czosnku.

Po prostu ból brzucha
Tu postępowanie zależy od przyczyny bólu brzucha. Niejednokrotnie po przejedzeniu najlepszym lekiem jest czas, wypicie herbatki, czasem sprawdzają się leki rozkurczowe bez recepty (nie przesadź z nimi).
Jeśli ból jest nietypowy, nasila się, budzi twój niepokój, skonsultuj się z lekarzem.

Biegunka w święta
Dorośli najczęściej mogą z biegunką powalczyć samodzielnie. Uzupełnianie płynów to podstawa. Pij jak najwięcej, najlepiej niemal bez przerwy, małymi łykami. Wskazana jest przegotowana woda. Kojąco podziała napar z rumianku lub mięty. Naturalnym lekiem przeciw biegunce jest napar z suszonych jagód borówki czernicy.
Małym dzieciom nie zaleca się dzisiaj bezwzględnych głodówek. Tobie, jeśli pijesz, nie zaszkodzi parę godzin poświątecznego odpoczynku od jedzenia. Możesz też zjeść starte jabłko.
Sprawdzona dieta: pierwszego dnia tylko suchary, bądź czerstwe pieczywo, popijane herbatą. Drugiego dnia: kleiczek i basta (szklankę ryżu gotujemy w sześciu szklankach wody). Nie zaszkodzą też krakersy, kasza jęczmienna, grysik lub gotowana marchew. Dobry jest też jogurt - nie nasili dolegliwości, a wspomoże pracę jelit, dostarczając dobre bakterie.

Udręka jelit, czyli zaparcie
Chcesz zachęcić jelita do pracy? Wypij na czczo dwie szklanki ciepłej, przegotowanej wody, z dwiema łyżkami miodu i dodatkiem soku z cytryny. Podjadaj suszone śliwki lub sięgnij po śliwkowy napój: 10 suszonych śliwek zalej na noc ciepłą wodą. Rano wodę wypij, owoce zjedz.
Przeczyszcza też papka otrębowo-lniana. Same otręby generalnie warto na co dzień dodawać do zup i sałatek.
Uwaga, to rozwiązania doraźne. Zaparcia to poważny problem, który wymaga konsultacji lekarskiej, jeśli utrzymuje się dłużej.