Jak chronić dziecko przed ukąszeniami owadów: komarów, meszek, kleszczy, os i pszczół

2020-04-24 9:07

Ukąszenia owadów – komarów, meszek, os, pszczół czy kleszczy są szczególnie dokuczliwe dla niemowląt i małych dzieci. Zrób wszystko, żeby do nich nie dopuścić, bo dziecko bezwiednie rozdrapuje ugryzienia. Jak obronić siebie i dziecko przed ich ukąszeniami?

Jak chronić dziecko przed UKĄSZENIAMI OWADÓW: komarów, meszek, kleszczy, os i pszczół
Autor: Thinkstockphotos.com Jak chronić dziecko przed UKĄSZENIAMI OWADÓW: komarów, meszek, kleszczy, os i pszczół

Spis treści

  1. Jak chronić dziecko przed ukąszeniem owadów? Komary
  2. Gdy komar ukąsi dziecko - czy jest się czym martwić?
  3. Jak chronić dziecko przed ukąszeniem owadów? Meszki
  4. Jak chronić dziecko przed ukąszeniem owadów? Kleszcze
  5. Jak chronić dziecko przed ukąszeniem owadów? Osy, pszczoły

Jak uchronić dziecko przed ukąszeniem owadów? Nie jest to takie proste. Owady są bezlitosne. Atakują znienacka i potrafią uprzykrzyć każdy spacer. Najbardziej zdesperowane są owady, które żywią się ludzką krwią – komary, meszki, kleszcze. Trudno znaleźć miejsce, gdzie latem ich nie ma. Skutki spotkań z nimi są dość bolesne, szczególnie dla niemowląt.

Po ukąszeniu powstaje odczyn zapalny – skóra robi się czerwona, zaczyna piec. Gdy miejsce, w które ugryzł owad, zostanie zainfekowane bądź dziecko rozdrapie rankę, objawy mogą się nasilić – pojawi się ropa, gorączka. Owady mogą też przenosić różne choroby, a ich ukąszenia mogą wywołać reakcje alergiczne o rozmaitym stopniu nasilenia.

Jak chronić dziecko przed ukąszeniem owadów? Komary

Komary najbardziej lubią wilgotne okolice, stąd pełno ich nad morzem, jeziorami i w parkach, w których znajdują się stawy. Latem można je spotkać również w „suchych” miastach. Komary i ich miniaturki, kuczmany (mają długość około 4 mm i potrafią dostać się pod ubranie) atakują głównie wczesnym rankiem i o zmierzchu.

Zwabia je zapach krwi – podobno najbardziej lubią grupę A, a najmniej 0. Komary nie stanowią większego zagrożenia (choć u małych dzieci ich ukłucia mogą być przyczyną stanów podgorączkowych).

Jak się bronić przed komarami?

Najlepiej ochronią cię środki odstraszające owady. Preparatem spryskaj ubranie przed wyjściem na spacer. Ponieważ preparat ma ograniczony czas działania, warto zabrać go ze sobą i po pewnym czasie (zwykle jest to pół godziny) zaaplikować ponownie.

Chroń dziecko

Najlepsza będzie moskitiera, nakładana na głęboki wózek. Ma oczka o średnicy 0,5 mm – przez taką szczelinę komar ani kuczman się nie przeciśnie. I w domu, i w wózku możesz też stosować odstraszacze na prąd bądź baterie – emitują one ultradźwięki, których owady bardzo nie lubią.

Ubranko malucha i wózek możesz popsikać preparatem odstraszającym owady, takim, który jest dopuszczony do stosowania u niemowląt. Nie używaj spiral emitujących dym odstraszający komary - są zbyt toksyczne.

Co zrobić, kiedy komary ukąszą?

W jadzie owadów, które żywią się krwią, znajdują się substancje hemolityczne. Kiedy dostaną się one do tkanek, powstaje silny stan zapalny, powodujący obrzęk i zaczerwienienie skóry, świąd i ból. Bąbel szybko zniknie, jeśli nie jest drażniony np. poprzez drapanie się.

Pieczenie i ból można złagodzić, smarując skórę specjalnym żelem na ukąszenia (przed zastosowaniem go u dziecka sprawdź, od jakiego wieku jest dozwolony). Jeśli akurat nie masz go pod ręką, przemyj miejsce ukąszenia zimną wodą i natrzyj przekrojoną cebulą.

Uwaga: niektóre maluchy są uczulone na jad komarów (na skórze pojawiają się twarde, swędzące grudki) – warto wtedy odwiedzić pediatrę, który przepisze dziecku środki antyhistaminowe dobrane do jego wieku i wagi.

Gdy komar ukąsi dziecko - czy jest się czym martwić?

Jak chronić dziecko przed ukąszeniem owadów? Meszki

Wyglądem i wielkością przypominają muszki owocówki. Najchętniej przebywają w pobliżu jezior i stawów, ale są też w miastach. Kłują przez całą dobę. Meszki lubią atakować chmarami – wciskają się pod ubranie, do uszu. Najbardziej odpowiada im cienka skóra, dlatego małe dzieci są szczególnie narażone na atak.

Zanim meszka ukąsi, ostrzykuje skórę jadem znieczulającym – dlatego samo ukąszenie nie jest bolesne. Gdy jednak minie „znieczulenie”, ślad po ukąszeniu meszki boli, może krwawić. Często w jego miejscu pojawia się obrzęk. Dzieci pokąsane przez meszki mogą gorączkować.

Jak się bronić przed meszkami?

Na meszki działają preparaty odstraszające owady, w tym także te przeciw komarom. Takie preparaty zaburzają u owadów poczucie ciepła – nie są one w stanie wyczuć, gdzie znajdują się naczynia krwionośne ofiary. Środkiem niepotwierdzonym naukowo, ale sprawdzonym przez wielbicieli biwaków, jest olejek waniliowy. Trzeba się nim nasmarować przed wyjściem z domu i powtarzać aplikację co godzinę lub dwie.

Chroń dziecko

Skuteczne są te same sposoby, co przy komarach, z jednym wyjątkiem. Sama moskitiera nie wystarcza – meszki są tak małe, że bez trudu przechodzą przez oczka siatki. Jeśli w twojej okolicy są meszki, na wózek zarzuć moskitierę, a na nią gazę (można kupić w aptece), której oczka są ściślej tkane, przez co lepiej zabezpieczają przed meszkami.

Co zrobić, gdy meszki ukąszą?

Pogryzione miejsce przemyj wodą utlenioną i nasmaruj preparatem łagodzącym ukąszenia owadów, koniecznie takim, który przyspiesza gojenie i zapobiega infekcji.

Jak chronić dziecko przed ukąszeniem owadów? Kleszcze

Kleszcze najczęściej występują w lasach, zwłaszcza na granicy lasów liściastych i iglastych. Są też na łąkach i w zaroślach przy rzekach i jeziorach, a także w miejskich parkach. Atakują, skacząc na swoją ofiarę. Wbijają się w skórę i po siedmiu dniach, gdy nasycą się krwią, odpadają.

W ślinie kleszczy znajdują się substancje znieczulające (dlatego nie czuć ugryzienia), czasem są w niej bakterie wywołujące boreliozę oraz wirusy kleszczowego zapalenia mózgu.

Jak się bronić przed kleszczami?

Unikaj spacerów pod drzewami. Staraj się zakładać jasne ubrania, na głowie noś kapelusz.

Chroń dziecko

Na spacer ubieraj je w jasne ciuszki (na białym tle kleszcz będzie dobrze widoczny). Nie wyjmuj dziecka z wózka – jeśli musisz je nakarmić lub przewinąć, nie rób tego, siedząc pod drzewami. Wieczorem, po kąpieli, dokładnie obejrzyj skórę i główkę dziecka. Możesz je zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Co zrobić, kiedy kleszcz ukąsi?

Kleszcza trzeba jak najszybciej usunąć. Masło nie pomoże – najlepiej uchwycić go pęsetą i szybko wyciągnąć (bez wykręcania). Miejsce ukłucia zdezynfekuj spirytusem salicylowym. W przypadku obrzęku zrób okład z Altacetu.

UWAGA: jeśli po tygodniu, dwóch wokół miejsca ugryzienia pojawi się rumień, a ty lub dziecko będziecie mieli objawy przeziębienia, gorączkę, idź do lekarza i powiedz mu o ugryzieniu.

>>> Jak rozpoznać groźny rumień wędrujący? [ZDJĘCIE]

Zobacz, jak prawidłowo usunąć kleszcza:

Jak chronić dziecko przed ukąszeniem owadów? Osy, pszczoły

Osy przylatują zwabione zapachem słodyczy (owoców, soków itp.) i kolorów, np. zabawek. Pszczoły z kolei zbliżają się do ludzi głównie wtedy, kiedy nadchodzi burza. Oba gatunki stają się niespokojne i mogą atakować ludzi, gdy na dworze temperatura przekracza 30ºC.

Jak się bronić przed osami i pszczołami?

Nie działają na nie preparaty przeciw owadom. Staraj się nie jeść ani nie pić na dworze niczego słodkiego. Gdy zbliży się do ciebie osa albo pszczoła, nie machaj gwałtownie rękami, by jej nie rozwścieczyć.

Chroń dziecko

Jeśli twoje dziecko je już papki owocowe, unikaj dawania mu ich podczas spaceru. Do picia, zamiast soku, zabieraj wodę. Jeśli pszczoła lub osa krąży wokół wózka, nie odganiaj jej, tylko spokojnie odjedź na bezpieczną odległość.

Co zrobić, kiedy osa lub pszczoła użądli?

Osa nie zostawia żądła, pszczoła tak i trzeba jak najszybciej je usunąć. Rób to ostrożnie, bo na jego końcu jest woreczek z jadem. Gdy go rozerwiesz, do skóry dostanie się jego dodatkowa porcja. Miejsce ukąszenia przemyj wodą i przyłóż do niego zimny okład. Na skórze może pojawić się piekące albo bolące zaczerwienienie (powinno minąć po 24 godzinach).

UWAGA: jeśli dziecko zacznie puchnąć bądź owad ugryzł je w język albo w szyję, natychmiast jedź z nim do szpitala.

Czytaj też:

miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza