Nudności w ciąży: sposoby na poranne mdłości (skuteczne i nieskuteczne)

2014-07-14 10:05

Jesteś w ciąży i mdli cię na sam widok jedzenia? Twoje nudności są "poranne" jedynie z nazwy? Co druga kobieta oczekująca dziecka miewa problemy z mdłościami. Bliscy zasypują cię pewnie dobrymi radami, jak je złagodzić. Upewnij się, które sposoby na poranne mdłości rzeczywiście mogą być pomocne.

Sposoby na ciążowe nudności
Autor: photos.com Nie martw się ciążowymi nudnościami - są uciążliwe, ale całkowicie normalne. Jeśli poznasz sposoby na ciążowe nudności, będzie ci łatwiej.

Spis treści

  1. Herbaty ziołowe na dolegliwości w ciąży. Jaką herbatę pić?

Poranne mdłości w ciąży, a nawet uporczywe wymioty w I trymestrze są objawem prawidłowym. To znak, że w organizmie rośnie stężenie progesteronu, hormonu niezbędnego do podtrzymania ciąży. Dolegliwości powinny samoistnie ustąpić po 12.-14. tygodniu. Jeśli tak się nie stanie, skonsultuj się z lekarzem prowadzącym. Choć czujesz się fatalnie, postaraj się nie przejmować nudnościami. Stres tylko nasila dolegliwości i nie służy dziecku. Tymczasem nawet intensywne, angażujące mięśnie całego brzucha wymioty nie zagrażają ciąży i nie prowadzą do poronienia. Nie martw się też, że płód "głoduje" wraz z tobą. Jest jeszcze maleńki, ale zaradny: pobierze z twojego organizmu wszystko, czego potrzebuje. Jeśli boisz się krępującego wypadku w miejscu publicznym, miej zawsze pod ręką zestaw awaryjny. Nie zawsze znajdziesz szybko czystą toaletę, a wymiotowanie do kubła na śmieci to kiepski pomysł. Potrzebne ci będą: woreczki foliowe, wilgotne chusteczki odświeżające, chusteczki higieniczne, butelka wody, ewentualnie miętowe dropsy lub guma do żucia (by odświeżyć oddech). W pracy warto też mieć szczoteczkę do zębów i termofor. Wypełniony ciepłą wodą i przyłożony do brzucha, złagodzi ból mięśni po torsjach.

Skuteczne sposoby na mdłości w ciąży

Trudno powiedzieć, która z wymienionych tu metod okaże się dla ciebie idealna. Być może wszystkie naraz? Efekty możesz odczuć niemal natychmiast, jednak większości przyszłych mam samopoczucie poprawia się dopiero po 2-3 dniach.

Ciąża a dieta
Zdaniem eksperta
dr n. med. Tomasz Maciejewski, specjalista ginekolog położnik, kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie

Nudności w ciąży należą do fizjologicznych objawów zaliczanych do tzw. objawów domyślnych ciąży. Zwykle występują pomiędzy 6. a 12. tygodniem ciąży. Spowodowane są reakcją organizmu kobiety na podwyższone stężenie niektórych hormonów wytwarzanych przez jajniki i kosmówkę. Jednak objawy te nie występują u wszystkich ciężarnych. Jeśli nudności nie utrudniają przyjmowania pokarmów i płynów, nie wymagają interwencji medycznej, a jedynie stosowania łagodzących sposobów. Wielu ciężarnym pomaga również częste spożywanie niewielkich posiłków. Problem pojawia się, jeśli nudności prowadzą do wymiotów i nie są to pojedyncze epizody w ciągu dnia. W takim przypadku należy zasięgnąć konsultacji lekarza prowadzącego - wyeliminuje on inne, niezwiązane z ciążą przyczyny nudności. Niektóre ciężarne, zupełnie zdrowe, pomiędzy 6. a 12. tygodniem wymiotują 3-6 i więcej razy na dobę. Może to prowadzić do odwodnienia i wyczerpania organizmu - w tych przypadkach konieczny jest pobyt w szpitalu i stosowanie nawodnienia pozajelitowego, a także silnych leków przeciwwymiotnych. Uwaga: jeśli silne nudności i wymioty nagle ustąpią, a dodatkowo zmniejszy się bolesność piersi, należy skontaktować się z lekarzem - ciąża mogła przestać się rozwijać.

  • Nie wstawaj gwałtownie. Najlepiej poleż po przebudzeniu 15-20 minut i wstawaj powoli, żeby żołądek nie podskoczył ci do gardła. W pozycji półleżącej możesz wypić filiżankę herbaty (poproś kogoś, żeby ci ją zaparzył) albo szklankę wody mineralnej, ewentualnie przegryź coś lekkiego (sucharka, bułkę, suszone owoce, płatki migdałowe).
  • Wybierz odpowiedni preparat witaminowo- mineralny. Bardzo wiele kobiet narzeka, że wymiotują zaraz po połknięciu tabletki. Niektórym odbija się po słodkiej otoczce, inne drażni wielkość drażetki. Dlatego wybierz preparat o neutralnym smaku i przyjaznym kształcie (poradź się lekarza lub farmaceuty), ewentualnie podziel pastylkę na dwie części. Wypróbuj tabletki, które powinny złagodzić dolegliwości, np. suplement diety Pregna VOMI. Zasadniczo zaleca się przyjmowanie preparatu na czczo, gdyż wówczas najłatwiej go przyswoić, jednak niektórym przyszłym mamom bardziej służy połknięcie go dopiero po solidnym, ciepłym posiłku.
  • Nie przejadaj się. Jedz mało, ale często, najlepiej co dwie godziny. Nie czekaj, aż poczujesz się głodna: spadek poziomu cukru we krwi może sprzyjać mdłościom. By temu zapobiec, poza domem miej przy sobie „awaryjny” batonik musli lub garść suszonych owoców.
  • Zwracaj uwagę na to co jesz. Unikaj tłustych potraw. Zwłaszcza dania smażone w głębokim tłuszczu nasilają nudności. Spełniaj jednak swoje zachcianki. Jeśli masz ochotę na potrawy wysokokaloryczne, nie rezygnuj z nich ze strachu przed przytyciem. Jeśli nie masz nadwagi, a trochę sobie pofolgujesz w pierwszym trymestrze, nic się nie stanie. Ty i dziecko potrzebujecie energii, a ich dobrym źródłem są węglowodany. Zazwyczaj kobiety w ciąży odrzuca od wszystkiego, co ma ostry, intensywny smak. Kiedy jednak masz ochotę na śledzia czy kiszonego ogórka, spróbuj go bez obaw. Najczęściej organizm wie, co robi i domaga się dań, które przyjmuje bez sensacji. Pamiętaj jednak, że zachcianki to zazwyczaj objaw niedoborów (np. na kwaśne, gdy brakuje ci witaminy C, na czekoladę przy niedoborze magnezu) i jeśli bardzo się nasilają lub są nietypowe (np. na kredę), trzeba o nich porozmawiać z lekarzem.
  • Zadbaj o witaminę B6 w codziennej diecie. Odpowiada ona za przyswajanie białek i tłuszczów, a także jest sprawdzonym sprzymierzeńcem przy ciążowych mdłościach. Znajdziesz ją w produktach zbożowych, ziemniakach, bananach, kiełkach pszenicy, w tuńczyku i chudym mięsie.
  • Wypróbuj przegryzki. Kiedy tylko poczujesz zbliżające się mdłości, sięgnij po jabłko albo herbatnika. Możesz też powoli sączyć zimną gazowaną wodę mineralną, pamiętaj jednak, że napoje gazowane sprzyjają zgadze.
  • Nie zmuszaj się do jedzenia. Apetyt sam wróci. Musisz jednak pić, by nie dopuścić do odwodnienia. Intensywne wymioty w ciąży czasem kończą się nawet pobytem w szpitalu (w celu podania kroplówki), ale nie z powodu niedożywienia, a właśnie nadmiernej utraty płynów. Dlatego popijaj wodę czy herbatę. Doskonale się sprawdza herbatka rumiankowa, z miętą albo melisa. Wypróbuj też rozrzedzony kisiel.
  • Przekąś coś tuż przed snem. Ważne, żeby rano nie obudziło cię intensywne ssanie w żołądku. Nie objadaj się jednak. Wystarczy kawałek chrupkiego pieczywa i szklanka kakao, jogurt lub herbata.
  • Sięgnij po naturalny imbir. Plasterek świeżego korzenia imbiru zalej wrzątkiem i trzymaj 10 minut pod przykryciem. Możesz posłodzić taką herbatkę ciemnym cukrem albo miodem. Utarty, świeży imbir to doskonała przyprawa do sałatek. Możesz też dodawać go do dań gorących, ale wówczas wrzucaj go w ostatniej chwili.
  • Unikaj intensywnych zapachów. Twój węch jest teraz wyjątkowo wrażliwy i możesz źle znosić woń detergentów, kosmetyków, a zwłaszcza jedzenia. Dlatego zrezygnuj z gotowania, bo przygotowywanie posiłków może być ponad twoje siły. Jeśli nie ma nikogo, kto mógłby cię wyręczyć, przygotowuj od razu większe ilości i zamrażaj. Omijaj lokale gastronomiczne, w których intensywne zapachy witają cię już od progu.
  • Nie bądź bierną palaczką, a tym bardziej aktywną. Nie tylko dlatego, że dym papierosowy sprzyja wymiotom, ale przede wszystkim zagraża zdrowiu dziecka.
  • Wietrz starannie mieszkanie. Jeśli to tylko możliwe, śpij przy uchylonym oknie, a zimą przed snem otwieraj na oścież okno przynajmniej na 20 minut. Wietrz często pomieszczenia, w których przebywasz, kaloryfery ustaw na 20ºC. Przegrzane, rozrzedzone powietrze zawiera za mało tlenu.
  • Noś luźne ubrania. Pozwól skórze swobodnie oddychać, unikaj ucisku na żołądek i przeponę. Dobierz starannie biustonosz, zwróć uwagę, by majtki i rajstopy nie uciskały cię w pasie. Gwałtowne zmiany temperatury także nasilają skłonność do wymiotów, dlatego ubieraj się na cebpkę, w chłodniejsze dni nie zapominaj o czapce i rękawiczkach.
  • Myj częściej zęby. Nie tylko po wymiotach. Na początku ciąży wiele kobiet odczuwa specyficzny, wywołujący mdłości smak w ustach. Najskuteczniej pokonasz go, myjąc zęby, a jeśli to niemożliwe, żując gumę bezcukrową lub zjadając miętówkę.
  • Zwolnij. Zmęczenie także może być powodem nasilenia się dolegliwości. Znajdź czas w ciągu dnia, by poleżeć z nogami lekko uniesionymi do góry. Pozwól się wyręczać najbliższym w codziennych obowiązkach. Masz do tego prawo, a oni poczują się potrzebni.

Te sposoby na mdłości w ciąży możesz wypróbować, ale bez gwarancji

„Sprawdzone" przez innych potrawy i napoje. Od propozycji dań i przekąsek, po których ustępują nudności, aż roi się na forach internetowych dla kobiet w ciąży. Niektóre pojawiają się szczególnie często, może więc warto je wypróbować:

  • cytrusy: kawałek mandarynki, plasterek cytryny posypany cukrem, woda z plasterkiem cytryny i lodem
  • wariacje truskawkowe: mrożone truskawki (dla tych, które mdli po mleku), maślanka z truskawkami, lody truskawkowe
  • cola: bywa zalecana nawet dzieciom przy zatruciach pokarmowych, gdyż działa odkażająco, a więc można wypić (najlepiej odgazowaną), ale na efekty nie ma co liczyć, bo wymioty w ciąży nie są wywołane zatruciem
  • owoce (arbuz, ananas) oraz soki owocowe i warzywne, czyli samo zdrowie
  • pomysły ekstremalne: kaszki dla niemowląt, ciasteczko ryżowe z odrobiną musztardy, śledzie z kapustą kiszoną – od tych propozycji może zrobić się niedobrze każdemu, nie tylko kobiecie w ciąży, ale kto wie: dania nie są trujące, a organizm przyszłej mamy – nieprzewidywalny!

Akupunktura W ostatnich latach pojawiło się sporo doniesień naukowych (szwedzkich, brytyjskich i amerykańskich) o skuteczności zwalczania dolegliwości ciążowych (przede wszystkim nudności, uczucia zmęczenia, a nawet krwawień) za pomocą akupunktury. Jeśli twoje dolegliwości są bardzo nasilone, a nie boisz się igieł i zawiodły inne metody – warto na ten temat porozmawiać z ginekologiem prowadzącym ciążę. Raczej nie szukaj specjalisty na własną rękę, a tym bardziej nie próbuj kłuć się sama. Akupunktura to trudna sztuka i musisz trafić w ręce profesjonalisty. Zwolennicy tej metody twierdzą, że efekty przynoszą umiejętnie przeprowadzane, 20-minutowe sesje, raz w tygodniu.

AkupresuraCzasem skuteczne bywa przyciskanie kciukiem punktu na wewnętrznej stronie ręki. Umiejscowiony jest między dwoma ścięgnami, około 3 cm poniżej nadgarstka. Obejmij dłonią drugą rękę tak, żeby kciuk znalazł się dokładnie w tym miejscu i naciśnij mocno. Przytrzymaj 5 sekund i puść. Powtórz 3–4 razy. To samo zrób na drugiej ręce. Możesz też spróbować ciągłego ucisku przez pięć minut w czterogodzinnych odstępach. To na pewno nie zaszkodzi, ale pamiętaj – taki zabieg pomaga tylko niektórym i tylko wtedy, gdy został umiejętnie wykonany.

Sposoby na mdłości w ciąży - o tym zapomnij, czyli rady szkodliwe!

Nudności nie zagrażają tobie i płodowi, ale niektóre sposoby walki z nimi mogą zaszkodzić. Dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości lepiej z nich zrezygnować lub zapytać o zdanie lekarza. Poniżej przykłady szkodliwych metod, które pojawiły się w internecie.

  • Mieszanki i leki ziołowe, np. na dolegliwości żołądkowe. Nie są przeznaczone dla ciężarnych (chyba, że kupujesz je w aptece i w ulotce jest wyraźna informacja o bezpieczeństwie stosowania w ciąży), mogą nawet działać poronnie. Bezpieczne zioła to rumianek i melisa.
  • Imbir w tabletkach. W przeciwieństwie do herbatki z plasterka świeżego imbiru, może zaszkodzić. Wbrew przekonaniu części ciężarnych, nawet producent preparatu Lokomotiv nie zaleca stosować go w czasie ciąży i karmienia piersią bez zgody lekarza. Wystarczy tylko przeczytać ulotkę...
  • Lekarstwa dostępne bez recepty. Tu zaleca się maksymalną ostrożność. Środki uspokajające, przeciwwymiotne, a nawet witaminy dostępne bez recepty możesz przyjmować wyłącznie na wyraźne polecenie lekarza prowadzącego.
  • Odstawienie przepisanych leków. Gdy przyszła mama zaobserwuje, że czuje się gorzej po przyjęciu preparatów zaleconych przez lekarza, ulega pokusie, by z nich zrezygnować. Tymczasem mogą to być środki z progesteronem, umożliwiające donoszenie ciąży czy żelazo, które ma zapobiegać powikłaniom niedokrwistości (w tym niedotlenieniu płodu). Nigdy samowolnie nie odstawiaj leków! Jeśli po nich czujesz się gorzej, powiedz o tym lekarzowi.
  • Łyczek alkoholu. Rada: „Kieliszeczek nie zaszkodzi”, zwłaszcza gdy dotyczy mocnych alkoholi (wódki), może mieć poważne konsekwencje. Nawet umiarkowane ilości czerwonego wina, które uważa się za pozytywnie wpływające na krew, raczej mogą zaszkodzić niż pomóc w wypadku mdłości.
  • Ocet i soda. Wystarczy, że będziesz kierowała się zdrowym rozsądkiem, a wówczas picie czystego octu czy roztworu sody oczyszczonej uznasz za absurd. Wprawdzie soda we właściwych proporcjach i stosowana doraźnie łagodzi zgagę (o wymiotach brak wiarygodnych doniesień), jednak ewentualne dawkowanie i w ogóle stosowanie jej pozostaw do decyzji lekarza.
  • Ograniczanie płynów. Powstrzymywanie się przed piciem, zwłaszcza podczas bardzo nasilonych wymiotów, może skończyć się pobytem w szpitalu z powodu odwodnienia organizmu.
  • Aromaterapia. Chociaż nie wszyscy lekarze są przekonani o jej szkodliwości, musisz pamiętać, że wyciągi i olejki aromatyczne w formie wziewnej też mogą zaszkodzić. Zwłaszcza aromaterapia w wannie odpada: gorąca woda i intensywnie pachnące olejki mogą nawet wywołać przedwczesne skurcze.
Ważne

Nie lekceważ wymiotów. Jeśli niepokoi cię częstotliwość, z jaką nawracają, są one dla ciebie bardzo uciążliwe albo zauważyłaś, że mniej ważysz – koniecznie skontaktuj się z ginekologiem. Może konieczne będą leki przeciwwymiotne.

Herbaty ziołowe na dolegliwości w ciąży. Jaką herbatę pić?

Z nieprzyjemnymi objawami ciąży, takimi jak: poranne mdłości, spadki energii, uderzenia gorąca można walczyć, np. pijąc herbatki ziołowe. Sprawdź, jak samemu przygotować napar z mięty, melisy, rumianku i kwiatu czarnego bzu, który skutecznie pozwoli złagodzić dolegliwości związane z ciążą.

miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza