Kąpiel w ciąży - jak bezpiecznie kąpać się z brzuszkiem

2008-01-21 9:51

Gdy wracasz zziębnięta do domu, masz ochotę wskoczyć do wanny pełnej ciepłej wody. Ale teraz, kiedy jesteś w ciąży, boisz się, że gorąca kąpiel może zaszkodzić tobie i rozwijającemu się maleństwu. Podpowiadamy, jak bezpiecznie kąpać się w ciąży i jakich używać kosmetyków, by odpowiednio nawilżały skórę.

Relaks w zaciszu własnego domu, czyli DOMOWE SPA
Autor: GettyImages

Rozgrzewa, koi ból mięśni i kręgosłupa, a gdy wlejesz do wody pachnący płyn, również odpręża i poprawia humor. Zalety kąpieli można by mnożyć. Doceniamy ją zwłaszcza zimą, kiedy nic nie rozgrzewa lepiej niż ciepła woda. Wbrew temu, co możesz przeczytać w internecie, nie ma powodu, by podczas ciąży rezygnować z kąpieli. Chyba że twoja ciąża jest zagrożona (kąpiel mogłaby wtedy wywołać skurcze i przedwczesny poród) albo cierpisz na nawracające infekcje dróg rodnych. W tym drugim przypadku lekarze odradzają pluskanie się w wannie, bo woda wypłukuje z pochwy „dobre” bakterie, a w ich miejsce rozwijają się grzyby lub bakterie chorobotwórcze.

Trzy zasady bezpiecznej kąpieli w ciąży

Jednak by kąpiel ci nie zaszkodziła, musisz przestrzegać kilku zasad.

  • Po pierwsze: ostrożnie z temperaturą wody

Informacja, że kąpiel w ciepłej wodzie może zaszkodzić dziecku, bo podgrzeje płyn owodniowy, jest tylko przesądem, ale zbyt gorąca woda może wywołać silne skurcze macicy, krwawienie, a nawet przedwczesny poród. Dlatego lekarze zalecają, by woda którą wlewasz do wanny, miała nie więcej niż 37–38˚C. Musi być ciepła (w zbyt chłodnej wodzie możesz się łatwo przeziębić), ale nie może być gorąca. Temperaturę możesz zmierzyć specjalnym kąpielowym termometrem (do kupienia w sklepach z artykułami dziecięcymi) albo łokciem (w tym miejscu skóra jest wrażliwa na temperaturę i jeśli woda w wannie będzie za gorąca, na pewno to poczujesz).

  • Po drugie: nie siedź w wannie za długo

Optymalny czas kąpieli to piętnaście minut. Dłuższa nie odpręży cię ani nie zrelaksuje, lecz osłabi, poczujesz się senna, niezdolna do wysiłku.

  • Po trzecie: bądź ostrożna w wannie

Zanim do niej wejdziesz, połóż na dnie gruby ręcznik albo specjalną matę antypoślizgową z przylepcami (są w sklepach z artykułami dziecięcymi). Dzięki temu nie poślizgniesz się – ma to znaczenie zwłaszcza w II i III trymestrze, gdy zmienia się punkt ciężkości ciała i o wywrotkę nietrudno. Do wanny wchodź powoli i ostrożnie. Jeśli to możliwe, zainstalujcie w łazience specjalne uchwyty, których będziesz mogła się przytrzymać. Do tego celu nie wykorzystuj jednak prętów suszarki czy uchwytów od prysznica – możesz je niechcący wyrwać ze ściany i zrobić sobie krzywdę. Zanim wyjdziesz z wanny, sprawdź, czy podłoga nie jest zachlapana wodą. Jeśli jest, połóż na niej ręcznik i dopiero wtedy wyjdź.

Zrób to koniecznie

Nawilżanie wskazane

Po kąpieli nie trzyj skóry ręcznikiem, tylko owiń się nim i pozwól, by wsiąkła w niego wilgoć. Potem wmasuj w piersi (omijając brodawki), brzuch i uda krem zapobiegający rozstępom, a w resztę ciała – balsam nawilżający.

Kosmetyki do kąpieli

Podczas kąpieli ważna jest nie tylko temperatura wody, lecz również i to, co do niej wlewasz. Teoretycznie nie ma przeciwwskazań, byś stosowała ten sam płyn albo żel do mycia, co przed ciążą. W praktyce jednak może się okazać, że jego zapach będzie teraz dla ciebie nie do zniesienia. W takim przypadku poszukaj w drogerii płynu, którego zapach tolerujesz. Nie kupuj jednak takiego, którego wcześniej nie możesz powąchać – taki zakup może się okazać całkowitym niewypałem. Zupełnie bezpieczne są teraz tylko bezzapachowe kosmetyki do kąpieli dla alergików albo niemowląt. Są one wskazane również wtedy, gdy zwykły płyn podrażnia twoją skórę.Jeśli dobrze tolerujesz zapachy, a skóra w ciąży nie sprawia ci żadnych kłopotów, do kąpieli możesz używać kolorowych tabletek musujących. Pięknie pachną, a po wrzuceniu do wanny rozpuszczają się, uwalniając tysiące bąbelków, które masują skórę. Mają tylko jedną wadę: zdarza się, że wysuszają skórę, dlatego po kąpieli musisz dobrze nawilżyć ją balsamem. W ciąży lepiej zrezygnować za to z codziennego stosowania kolorowych soli z minerałami. Mają one co prawda bardzo cenne dla skóry minerały – wapń, jod, magnez – ale zazwyczaj mocno ją wysuszają. Może to stanowić pewien problem, gdyż w ciąży gruczoły łojowe pod wpływem nadmiaru estrogenów zwalniają pracę, a więc skóra automatycznie staje się bardziej sucha. Gdy jednak nie chcesz zupełnie zrezygnować z soli, używaj jej oszczędnie i tylko raz na jakiś czas.Jeśli twoja skóra się przesusza, do wody wlewaj natłuszczające olejki do kąpieli (są w aptekach). Odbudowują one barierę lipidową naskórka i łagodzą podrażnienia – większość z nich nie ma jednak właściwości myjących. Dlatego wcześniej powinnaś umyć się pod prysznicem. Stosując takie kosmetyki, pamiętaj, że po ich użyciu wanna robi się śliska. Wychodząc z niej, warto więc podwoić ostrożność – najlepiej przytrzymać się czegoś lub poprosić o pomoc męża. Zanim wyjdziesz z łazienki, włóż piżamę i ciepły szlafrok. Różnica temperatur, jaka panuje między rozgrzaną łazienką a chłodniejszym pokojem, nie jest może zbyt wielka, ale wystarczy, byś się przeziębiła.

miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza