ŻÓŁTACZKA fizjologiczna noworodków

2015-10-30 10:36

Trzy dni temu zostałaś szczęśliwą mamą. Pielęgniarka przynosi ci dziecko do karmienia, a ciebie ogarnia przerażenie, bo ono jest żółte. Spokojnie! To żółtaczka fizjologiczna, którą przechodzi większość noworodków.

Żółtaczka fizjologiczna u noworodka
Autor: thinkstockphotos.com Żółtaczkę fizjologiczną przechodzi wiele noworodków.

Spis treści

  1. Żółtaczka u niemowląt - gdy nie ma problemu
  2. Kiedy żółtaczkę niemowląt trzeba leczyć
  3. Leczenie żółtaczki fizjologicznej

Żółtaczka fizjologiczna to problem aż 80 procent noworodków. Winowajcą jest bilirubina, żółta substancja, która powstaje z rozpadu czerwonych ciałek krwi. To naturalny i stały proces, jednak u dorosłego następuje to po 120 dniach, a w życiu płodowym i u noworodka już po 90.

Żółtaczka u niemowląt - gdy nie ma problemu

Bilirubina we krwi dorosłej osoby to zjawisko zupełnie normalne. Wychwytują ją komórki wątroby i zamieniają w nieszkodliwą (tak zwaną związaną), wydalaną z organizmu wraz z moczem i kałem. Ponieważ wątroba noworodka tego jeszcze nie potrafi, we krwi dziecka przez 10-14 dni utrzymuje się podwyższony poziom bilirubiny. Najwyższy jest w 4-5 dobie życia, potem się zmniejsza. Gdy w surowicy krwi noworodka stężenie bilirubiny zmaleje do 1,5-0,7 mg/dl, można sądzić, że malec uporał się z żółtaczką. Jeśli dzieje się inaczej, oznacza to, że potrzebna jest kuracja.

Ważne

Nadmiar bilirubiny jest groźny, bo:

  • organizm mniej produkuje substancji energetycznych i białek
  • zatrute bilirubiną nerki gorzej pracują
  • stopniowo wzrasta ryzyko powstawania skrzepów
  • może nastąpić uszkodzenie komórek nerwowych mózgu

Kiedy żółtaczkę niemowląt trzeba leczyć

Sporo bilirubiny znajduje się w smółce noworodków (jest to zawartość jelit wydalana zaraz po porodzie). Dłuższe niewydalenie smółki  może powodować powrót bilirubiny do krwi. Wtedy potrzebne jest zrobienie doodbytniczej lewatywy oczyszczającej. Kiedy jednak poziom bilirubiny po kilku dniach nie obniża się, a nagle wzrasta, jest to niepokojące.

Gdy więc już w pierwszych dwóch dobach życia noworodka pojawi się żółtaczka (stężenie bilirubiny przekracza wówczas 12 mg/dl) lub gdy zażółcenie skóry oraz białek oczu utrzymuje się przez 10-14 dni, trzeba przeprowadzić dodatkowe badania.

Może wówczas okazać się, że nie jest to niegroźna żółtaczka fizjologiczna, ale skutek innej, dużo poważniejszej choroby:

  • zakażenia uogólnionego (czyli tzw. posocznicy, inaczej sepsy)
  • niedrożności dróg żółciowych (to żółtaczka mechaniczna)
  • konfliktu serologicznego, który występuje, gdy dziecko ma dodatni czynnik Rh, a matka ujemny (jest to żółtaczka patologiczna).

Leczenie żółtaczki fizjologicznej

W leczeniu żółtaczki fizjologicznej dobre efekty daje fototerapia, czyli naświetlanie promieniami ultrafioletowymi. Pod ich wpływem bilirubina traci szkodliwe właściwości. Nagiego noworodka kładzie się w szczelnie osłoniętym łóżeczku (wcześniaka - w inkubatorze) pod lampą ultrafioletową. Na oczy zakłada mu się specjalne okulary, przypominające narciarskie gogle. Przylegają one szczelnie do buzi i chronią oczy maleństwa przed promieniowaniem.

Fototerapia jest przerywana tylko na czas karmienia i ewentualnych zabiegów medycznych. Dodatkowo dziecko dożylnie dostaje glukozę. Najczęściej efekty są już w 1-2 dobie naświetlania.

miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza