WIERZCHNIACTWO – wrodzona wada CEWKI MOCZOWEJ
Wierzchniactwo inaczej epispadiasis, to wada wrodzona cewki moczowej i zewnętrznych narządów płciowych, dotycząca noworodków obu płci, choć częściej występuje u chłopców. Zewnętrzne ujście cewki położone jest na grzbietowej powierzchni prącia - cewka jest niezrośnięta, prącie krótkie i płaskie, zagięte ku górze.
Wierzchniactwo występuje u płci żeńskiej wyjątkowo rzadko. Postać z niepełnym trzymaniem moczu objawia się rozszczepem łechtaczki. Przy całkowitym zaburzeniu funkcji trzymania moczu możliwe jest również rozszczepienie spojenia łonowego i zajęcie cewki moczowej.
Wierzchniactwo u chłopców
W łagodnym typie wierzchniactwa ujście cewki moczowej zlokalizowane jest na grzbiecie prącia, a w postaci zaawansowanej prącie jest skrócone (wciągnięte pod spojenie łonowe). Towarzyszy temu całkowite nietrzymanie moczu.
Wierzchniactwo - rodzaje
Medycyna wymienia dwa rodzaje wierzchniactwa:
- wierzchniactwo niecałkowite, które dzielimy na żołędziowe, czyli ograniczone do żołędzi oraz prąciowe, czyli dotyczące całego trzonu prącia
- wierzchniactwo całkowite polega na niezrośnięciu całej cewki moczowej wraz z obydwoma zwieraczami. W takim przypadku chory zupełnie nie trzyma moczu, a prącie jest krótkie
Wierzchniactwo - objawy
Do charakterystycznych objawów tej choroby należą:
- całkowicie niezrośnięta cewka ze zwieraczami. Dziecko nie jest w stanie wtedy utrzymać moczu
- płaskie prącie, krótkie i zgięte ku górze
- rozszczep spojenia łojowego
- czasami obustronna przepuklina pachwinowa
- niezstąpienia jąder
- odpływy pęcherzowo-moczowodowe
Wierzchniactwo - leczenie
W przypadku tej choroby należy zastosować leczenie już między 2-3 rokiem życia, a polega ono na rekonstrukcji plastycznej i zabiegach umożliwiających trzymanie moczu.
Porady eksperta