Szczepienia

Szczepienia dzieci to niezbędna profilaktyka, która zaczyna się jeszcze w szpitalu tuż po urodzeniu. Kalendarz szczepień obejmuje kilkanaście chorób i jest systematycznie poszerzany przez Ministerstwo Zdrowia w celu ochrony społeczeństwa przed skutkami rozprzestrzenienia się chorób zakaźnych. Szczepienia dzieci można podzielić na obowiązkowe i zalecane. Decyzja o poddaniu dziecka szczepieniom nieobowiązkowym należy do rodziców.

Polskie dzieci będą znowu szczepione w szkołach? Kiedyś nie było z tym żadnego problemu, dziś chce tego nowa ministerka zdrowia Izabela Leszczyna, ale czy to we współczesnym świecie w ogóle możliwe? Co musiałyby zrobić polskie szkoły, żeby się udało?
Fakty i mity na temat szczepień narosły wokół sporu o ich skuteczność i bezpieczeństwo. Zdecydowana większość lekarzy jest za stosowaniem nie tylko szczepień ochronnych obowiązkowych, ale także tych zalecanych. Przeciwnicy są natomiast zdania, że namawia się nas na zbyt wiele szczepień, a preparaty używane do ich wykonywania mogą być groźne dla zdrowia. Zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną ci drudzy nie mają jednak racji.
Zaszczepić dziecko z alergią czy nie? Oto jest pytanie! Wielu rodziców wciąż nie może się zdecydować, nie wiedząc, czy szczepienie dziecka z alergią jest bezpieczne. Czy te obawy są słuszne?
Szczepienie na rotawirusy od 2021 r jest szczepieniem obowiązkowym - wcześniej było to szczepienie zalecane, co oznaczało, że rodzic musiał zapłacić za nie z własnej kieszeni. To dobra wiadomość dla każdego rodzica - rotawirusy bowiem to bardzo groźne patogeny, będące najczęstszą przyczyną ciężkich biegunek i wymiotów u niemowląt i dzieci. W skrajnych przypadkach zakażenie rotawirusowe może doprowadzić nawet do śmierci. Szczepionka przeciwko rotawirusom może temu zapobiec.
Ruchy antyszczepionkowe zrodziły się na świecie w momencie, gdy ludzie przestali bać się chorób zakaźnych. Moda na nieszczepienie dzieci dotarła też do Polski. Rodzice, którzy jej ulegli, nie zdają sobie sprawy, że groźne choroby zakaźne, przed którymi chroniły szczepienia, wracają ze zdwojoną siłą. Świadomość opiniotwórczego wpływu treści publikowanych w internecie zainspirowała redakcje Poradnikzdrowie.pl oraz Mjakmama.pl do zainicjowania kampanii edukacyjnej "STOP CHOROBOM ZAKAŹNYM". Naszym celem jest przekazanie rzetelnej i opiniotwórczej wiedzy na temat długofalowych skutków szerzenia się chorób zakaźnych.
Powikłania po pneumokokach dzielą się na wczesne i późne. Należy pamiętać, że najpoważniejszym powikłaniem po infekcji pneumokokowej jest śmierć chorego. Dlatego pneumokoki zaliczane są do groźnych bakterii.
Pojawił się kolejny przypadek groźnej choroby meningokokowej w stolicy. Sepsę meningokokową rozpoznano u 3-letniego chłopca, który na szczęście dzięki szybkiej pomocy medycznej obecnie znajduje się w stanie dobrym. To piąty w tym roku przypadek zakażenia meningokokami w stolicy – informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna.
Szczepionka na pneumokoki oferowana jest przez NFZ w wersji 10-walentnej. Z kolei odpłatnie rodzice mogą zdecydować się na szczepionkę na pneumokoki 13-walentną. Każdy noworodek jest poddawany obowiązkowym szczepieniom na pneumokoki dopiero od 1 stycznia 2017 r. Na czym polega różnica między szczepionkami?
Szczepić dziecko czy nie szczepić? A może przesunąć większość szczepień na czas, kiedy dziecko będzie starsze? Szczepić szczepionkami tylko z listy szczepień obowiązkowych czy wszystkimi dostępnymi na rynku? Wielu rodziców ma dylemat, jakiego wyboru dokonać.
Być może już niedługo do żłobków, przedszkoli i szkół będą przyjmowane tylko zaszczepione dzieci – o wprowadzenie takiego rozwiązania zaapelowało do Ministra Zdrowia Prezydium Naczelnej Izby Lekarskiej. NIL chce w ten sposób walczyć z modą na nieszczepienie dzieci, która może być groźna w skutkach dla całej populacji.  
Szczepienie przeciwko pneumokokom od 1 stycznia 2017 roku znajduje się na liście szczepień obowiązkowych. Do tej pory szczepionkę przeciwko pneumokokom można było kupić na receptę. Refundowana była tylko w niektórych przypadkach.
Szczepić czy nie? - takie pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Nie wiedzą bowiem, czy szczepionki są bezpieczne dla ich dziecka. Czy rzeczywiście szczepienia uchronią dziecko przed chorobą, a może wręcz przeciwnie - wywołają ją? Jak to jest ze szczepionkami?

Pierwsze szczepienia wykonywane są w 24 godziny po urodzeniu i obejmują ochronę przed gruźlicą oraz zapaleniem wątroby typu B. Kolejne szczepienie obowiązkowe dotyczy rotawirusów i wykonuje się je między 2. a 6. miesiącem życia. Dalsza profilaktyka obejmuje błonicę, tężec i krztusiec, chorobę Heinego-Medina, Haemophilus influenzae, pneumokoki, odrę, różyczkę oraz świnkę.

Wśród szczepień zalecanych należy wymienić grypę, meningokoki, wirus brodawczaka, ospę wietrzną, wirusowe zapalenie wątroby typu A oraz Kleszczowe Zapalenie Mózgu. W przypadku dzieci ostatnie ze szczepień należy wykonać do ukończenia 19. roku życia, choć część z nich (np. szczepienia na grypę) można powtarzać wielokrotnie w przyszłości.

Szczepienia obowiązkowe są realizowane całkowicie darmowo w ramach Programu Szczepień Ochronnych. Szczepienia zalecane wykonuje się za odpłatnością. Oprócz szczepień obowiązkowych standardowych wyróżnia się również szczepienia skojarzone 5w1 oraz 6w1, gdzie w ramach pojedynczego zastrzyku dziecko otrzymuje ochronę na kilka różnych schorzeń.

Rosnąca lista szczepień budzi kontrowersje wśród wielu rodziców. Kwestionowana jest nie tylko potrzeba tak częstego bodźcowania organizmu, ale także bezpieczeństwo szczepionek oraz konieczność powtarzanie niektórych spośród nich z uwagi na kolejne mutacje wirusów.

Na wizytę szczepienną należy zabrać książeczkę zdrowia dziecka. Dodatkowo udając się do przychodni z maluchem warto pamiętać o pieluchę flanelową, wilgotne chusteczki oraz smoczek, który pomoże odwrócić uwagę od nieprzyjemnego ukłucia.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza