NOWY NUMER
Szczepienia
Szczepienia dzieci to niezbędna profilaktyka, która zaczyna się jeszcze w szpitalu tuż po urodzeniu. Kalendarz szczepień obejmuje kilkanaście chorób i jest systematycznie poszerzany przez Ministerstwo Zdrowia w celu ochrony społeczeństwa przed skutkami rozprzestrzenienia się chorób zakaźnych. Szczepienia dzieci można podzielić na obowiązkowe i zalecane. Decyzja o poddaniu dziecka szczepieniom nieobowiązkowym należy do rodziców.
Pierwsze szczepienia wykonywane są w 24 godziny po urodzeniu i obejmują ochronę przed gruźlicą oraz zapaleniem wątroby typu B. Kolejne szczepienie obowiązkowe dotyczy rotawirusów i wykonuje się je między 2. a 6. miesiącem życia. Dalsza profilaktyka obejmuje błonicę, tężec i krztusiec, chorobę Heinego-Medina, Haemophilus influenzae, pneumokoki, odrę, różyczkę oraz świnkę.
Wśród szczepień zalecanych należy wymienić grypę, meningokoki, wirus brodawczaka, ospę wietrzną, wirusowe zapalenie wątroby typu A oraz Kleszczowe Zapalenie Mózgu. W przypadku dzieci ostatnie ze szczepień należy wykonać do ukończenia 19. roku życia, choć część z nich (np. szczepienia na grypę) można powtarzać wielokrotnie w przyszłości.
Szczepienia obowiązkowe są realizowane całkowicie darmowo w ramach Programu Szczepień Ochronnych. Szczepienia zalecane wykonuje się za odpłatnością. Oprócz szczepień obowiązkowych standardowych wyróżnia się również szczepienia skojarzone 5w1 oraz 6w1, gdzie w ramach pojedynczego zastrzyku dziecko otrzymuje ochronę na kilka różnych schorzeń.
Rosnąca lista szczepień budzi kontrowersje wśród wielu rodziców. Kwestionowana jest nie tylko potrzeba tak częstego bodźcowania organizmu, ale także bezpieczeństwo szczepionek oraz konieczność powtarzanie niektórych spośród nich z uwagi na kolejne mutacje wirusów.
Na wizytę szczepienną należy zabrać książeczkę zdrowia dziecka. Dodatkowo udając się do przychodni z maluchem warto pamiętać o pieluchę flanelową, wilgotne chusteczki oraz smoczek, który pomoże odwrócić uwagę od nieprzyjemnego ukłucia.