NOWY NUMER
Rozwój fizyczny
Śpiący noworodek nie tylko odpoczywa. Podczas snu komórki jego ciała i mózgu mnożą się, wytwarzany jest również hormon wzrostu, a także białe krwinki, niezbędne do zwalczania infekcji. Podczas snu noworodka wyjątkowo aktywny jest również mózg, w którym z ogromną szybkością wytwarzane są nowe połączenia między neuronami. I choć każde dziecko ma inny dobowy „limit” godzin, które musi przespać, by dobrze się czuło i rozwijało, wszystkie są tak samo rozdrażnione, jeśli śpią za mało. Warto więc zadbać o to, by miały jak najbardziej komfortowe warunki do snu. Problem w tym, że nie zawsze jest to takie proste.
Bóle wzrostowe u dziecka możesz podejrzewać, gdy narzeka ono na bóle nóg. Mogą być one szczególnie dokuczliwe w nocy. Takie bóle mięśni i ścięgien u dzieci są dość powszechne i wynikają z intensywnego rozwoju młodego organizmu. Jak rozpoznać, ze to na pewno bóle wzrostowe a nie poważniejsza dolegliwość? I jak pomóc cierpiącemu z powodu bólu dziecku?
Niezstępowanie jąder, wnętrostwo, to stan, kiedy jądra nie zeszły do moszny. Jeszcze podczas życia płodowego jądra chłopca zstępują z jamy brzusznej do moszny czyli tam, gdzie powinny być na stałe. Bardzo często jądra zajmują swoją pozycję dopiero po urodzeniu i to też jest normalne. Jeśli jednak nie pojawią się w mosznie po skończeniu 3. miesiąca życia, konieczne jest rozpoczęcie leczenia.
Teoretycznie noworodek powinien w ciągu doby spać 16–20 godzin. W praktyce bywa z tym różnie. Czasem zły sen noworodka jest spowodowany konkretną przyczyną. Dlatego uważnie obserwuj swojego malucha. Kiedy ustali się już wasz ramowy program dnia, będziesz w stanie wychwycić sytuacje, które odbiegają od normy. Oto, co może przeszkadzać noworodkowi spać.
Nawet jeśli dziecko chętnie ćwiczy na lekcjach wf, to i tak warto zapewnić mu dodatkowe zajęcia ruchowe. Sprawdź, czemu to takie ważne i jak wybrać najlepszą dyscyplinę sportową dla dziecka.
Kolka pojawia się najczęściej między 4. a 6. tygodniem życia. Atak wygląda zawsze podobnie. Po popołudniowym albo wieczornym karmieniu niemowlę, dotąd spokojne, nagle zaczyna rozpaczliwie płakać. Ma zaczerwienioną buzię, podkurczone nóżki i twardy, wzdęty brzuszek. Czasem podczas szczególnie ostrego ataku kolki głośno oddaje gazy, ulewa, a nawet wymiotuje.
Niektóre wady postawy - na przykład dysplazja stawu biodrowego - są wrodzone, ale duża część jest efektem zaniedbań rodziców. Czy wiesz, co musisz robić, żeby zapobiec powstawaniu wad postawy, takich jak: płaskostopie, krzywica albo zwichnięcie biodra u dziecka?
Asymetria ułożeniowa u niemowlęcia może być zarówno stanem fizjologicznym, który wraz z upływem czasu się wyrówna, a także objawem nieprawidłowego rozwoju lub nawet ciężkiej patologii. Dzięki wczesnemu wykryciu asymetrii i wdrożeniu odpowiedniej terapii można zahamować jej pogłębianie oraz zapobiec nieprawidłowemu rozwojowi dziecka.
Jak wychować zdrowe dziecko? Przede wszystkim pamiętając, że na zdrowie naszych dzieci pracujemy swoim stylem życia i tym, co wpajamy naszym dzieciom. Zdrowe żywienie, ruch, a także przestrzeganie wytycznych lekarzy, choć nie daje nam 100% gwarancji, przybliża nas do tego, czego każdy rodzic pragnie, czyli do długiego i zdrowego życia naszych pociech. O tym, jak wychować zdrowe dziecko mówi prof. Piotr Hoffman, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Kangurowanie to bezpośredni kontakt skóry matki i dziecka. Uspokaja maluszka, daje mu poczucie bezpieczeństwa, łagodzi stres poporodowy, a u wcześniaka łagodzi też nieprzyjemne doświadczenia związane z wcześniactwem, jak pobyt w inkubatorze. Dobrze jest zacząć kangurowanie od razu po porodzie, a potem kangurować mogą oboje rodzice. Na czym polega kangurowanie? Jak długo powinno trwać?
Dziecko często bywa niezdarne, źle się zachowuje, jest ciągle w ruchu albo szybko się męczy, a może nie lubi konkretnych smaków, mycia włosów, drażnią je niektóre ubrania? Tak mogą przejawiać się zaburzenia integracji sensorycznej. Sprawdź, jak możesz mu pomóc.
Koślawe kolana to wada kończyn dolnych, która rozwija się u dzieci. Koślawe kolana powodują, że nogi układają się w kształcie litery "X", a dziecko chodzi chwiejnym krokiem i dodatkowo może skarżyć się na ból w czasie marszu. Jakie są przyczyny koślawych kolan? Na czym polega leczenie i rehabilitacja tej wady? Jakie ćwiczenia powinny wykonywać dzieci z koślawymi kolanami?
Każde dziecko rodzi się mając tzw. płaskostopie fizjologiczne, które zwykle znika, gdy wraz z rozwojem dziecka mięśnie stóp stopniowo się wzmacniają. Niekiedy jednak ten proces ulega zaburzeniu i u dzieci pojawia się płaskostopie. Jakie są przyczyny pojawienia się płaskostopia u dzieci? Jakie są jego objawy i jak przebiega leczenie?
Wędzidełko podjęzykowe umożliwia swobodny ruch języka po jamie ustnej i poprawne wymawianie konkretnych głosek. Jednak czasami wędzidełko językowe jest za krótkie (fachowo ankyloglossia), co może doprowadzić m.in. do poważnych wad wymowy. W takiej sytuacji należy rozważyć podcięcie wędzidełka. Sprawdź, jak rozpoznać za krótkie wędzidełko języka, kiedy należy je podciąć i jakie ćwiczenia języka wykonywać przy krótkim wędzidełku.
Wędzidełko wargi górnej i dolnej - za krótkie, przerośnięte lub przyczepione w niewłaściwym miejscu - może być przyczyną wielu dolegliwości. Wady anatomiczne wędzidełek podwargowych mogą doprowadzić do rozwoju stanów zapalnych jamy ustnej, a także do cofania się dziąseł, a dalej do rozchwiania i wypadania zębów. Aby temu zapobiec, wystarczy zabieg, którego celem jest podcięcie wędzidełka.
Rehabilitacja zarówno w Polsce, jak i na świecie stoi na coraz wyższym poziomie. Ośrodki rehabilitacyjne z roku na rok unowocześniają swoje metody rehabilitacji niemowląt i dzieci. Metody rehabilitacji stają się coraz bardziej skuteczne.
Najnowsze badania ujawniły duże niedobory witaminy D wśród polskich niemowląt. Skąd bierze się niedobór witaminy D u dzieci, jakie są objawy niedoboru witaminy D i dlaczego jest ona tak istotna w rozwoju dzieci?
Raport GUS dotyczący stanu zdrowia naszych dzieci podaje, że aż 90 proc. młodych Polaków ma różne wady rozwojowe. Co czwarte dziecko cierpi na przewlekłe choroby. Dzieci są już nie tylko koślawe i mają próchnicę. Coraz częściej cierpią na otyłość, alergie i choroby jeszcze do niedawna zarezerwowane dla starszych ludzi – np. cukrzycę – mają też coraz gorszy wzrok i słuch.
Hasło „zaburzenia napięcia mięśniowego” u niemowlęcia wzbudza wielki niepokój rodziców. A problem nie jest tak straszny, jeśli zostanie szybko rozpoznany. Przeważnie wystarczą regularne ćwiczenia wykonywane w domu i pod okiem rehabilitanta oraz umiejętne noszenie, przewijanie i pielęgnowanie dziecka.
Przyglądasz się uważnie swemu maleństwu i zapewne zauważyłaś, że noworodek ma na główce coś w rodzaju zagłębień. To ciemiączka, czyli miejsca, w których krawędzie kilku kości sąsiadują ze sobą. Ciemiączka okryte są twardą, wytrzymałą i jednocześnie elastyczną błoną, doskonale ochraniającą mózg.
Każde niemowlę powinno po upływie 6. tygodnia życia trafić do ortopedy, aby ocenił jego stawy biodrowe. Niektóre dzieci rodzą się bowiem z nie w pełni wykształconymi stawami, średnio co 20. ma dysplazję stawów biodrowych. Choć dziecko przez kilka miesięcy będzie leżało, już teraz możliwe jest wykrycie i skuteczne leczenie nieprawidłowości, które w przyszłości mogą utrudniać prawidłowe poruszanie się.
Więcej z działu Zdrowie dziecka