Przeziębienie u dziecka - jak z nim wygrać

2008-11-17 1:01

Przeziębienie u dziecka zazwyczaj nie wymaga interwencji lekarza. Nie wolno go jednak zaniedbać, bo nieleczone może się skończyć zapaleniem oskrzeli czy zatok, zaś towarzyszący mu katar i kaszel są bardzo dokuczliwe. Przeziębionemu dziecku powinnaś podawać witaminę C. Co jeszcze możesz zrobić?

PRZEZIĘBIENIE u dziecka - jak z nim wygrać
Autor: thinkstockphotos.com

Na początku przeziębienia kaszel jest suchy (to reakcja na drapanie w gardle). Potem staje się mokry – dziecko odkrztusza wydzielinę. Z kolei katar, który towarzyszy przeziębieniu, wywołują wirusy, niszczące komórki błony śluzowej nosa i powodujące jej stan zapalny. Organizm sam musi go zwalczyć, co zwykle zajmuje mu ok. tygodnia.

Sposoby na dolegliwości, które towarzyszą przeziębieniu

Na katar pomagają:

  • inhalacje. Do miski albo niskiego garnka wsyp pół szklanki koszyczków rumianku, zalej gorącą wodą. Parę ulatniającą się z naczynia dziecko powinno wdychać ustami i nosem. Kilkuminutowa inhalacja nasila produkcję śluzu, wraz z którym organizm pozbywa się drobnoustrojów
  • nacieranie piersi i pleców maścią rozgrzewającą, a skóry pod nosem maścią majerankową. Zmniejsza to obrzęk śluzówek i ułatwia oddychanie
  • nawilżanie powietrza. Do nawilżacza możesz wlać kilka kropli olejku, np. eukaliptusowego, który obkurcza śluzówkę.

Na kaszel pomagają:

  • Na suchy kaszel pomaga ciepło, które przyspiesza produkcję śluzu. Dziecko powinno leżeć w łóżku, a na piersiach mieć termofor z ciepłą wodą. Jeśli nie chce leżeć, owiń mu szyję szalikiem. Dawaj mu też do picia herbatę z sokiem malinowym albo ciepłe mleko z miodem (pod warunkiem że nie jest alergikiem, bo miód należy do silnych alergenów).
  • Na mokry kaszel pomaga syrop z czosnku. Zawiera on allicyne, nazywaną naturalnym antybiotykiem. Kilka ząbków czosnku zmiażdż, zmieszaj z sokiem wyciśniętym z dwóch cytryn i dolej pół szklanki chłodnej wody. Potem przecedź przez sitko i dawaj dziecku do picia trzy razy dziennie.

Na ból gardła

Dziecku możesz podać tabletki do ssania, ale pomagają również inne środki.

  • Okłady z liści kapusty, które działają przeciwzapalnie i zmniejszają ból. Kilka liści zanurz w gorącej wodzie, potem rozbij tłuczkiem, owiń nimi szyje dziecka, a na taki kompres połóż ręcznik. Dziecko powinno trzymać je na szyi przez kwadrans. Działanie przeciwbólowe maja wszelkie ciepłe okłady – zamiast kapusty możesz ugotować np. woreczek kaszy.
  • Płukanki ziołowe z szałwii, rumianku albo nagietka. Łagodzą ból i pieczenie, odkażają. Garść ziół zalej wrzątkiem, trzymaj 20 minut pod przykryciem, przecedź i ostudź tak, by nie parzyło.

miesięcznik "Zdrowie"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza