Prawdy i mity o KATARZE niemowlaka

2015-09-17 7:53

Na temat dziecięcego kataru na pewno słyszałaś już masę różnych opinii - że niemowlęcy katar jest niegroźny, że może być objawem alergii, że zakatarzonego dziecka nie wolno kąpać... Które z nich są prawdziwe, a w które nie powinnaś wierzyć?

KATAR u niemowlaka: 10 sposobów na zatkany nosek
Autor: photos.com Katar u niemowlaka może być przyczyną zapalenia ucha i zatok przynosowych. Jak czyścić nosek niemowlaka.

Spis treści

  1. Prawdziwe sądy na temat kataru u niemowlaka
  2. Mity dotyczące kataru u dzieci

Katar u niemowlaka to przykra dolegliwość - utrudnia oddychanie i nie pozwala dziecku w nocy spać. Dokucza zwłaszcza niemowlętom, które nie potrafią jeszcze oddychać przez usta. Oto najczęściej powtarzane opinie na temat kataru.

Prawdziwe sądy na temat kataru u niemowlaka

  • Z zakatarzonym dzieckiem trzeba chodzić na spacery

Chłodne powietrze obkurcza naczynia krwionośne i błonę śluzową w nosku, a więc malec łatwiej oddycha. Jeśli dziecko nie ma gorączki, a na dworze jest ładnie, wychodź na spacery nawet na dwie, trzy godziny dziennie.

  • Kataru nie leczy się antybiotykami

Katar jest wywoływany przez wirusy (albo alergeny), antybiotyki zaś leczą choroby bakteryjne. Podczas kataru dziecku można podawać – na zlecenie pediatry – witaminy, które wzmocnią malca i pomogą zwalczyć infekcję. Antybiotyki, mogą być konieczne dopiero wtedy, gdy dojdzie do nadkażenia bakteryjnego, a dziecko zacznie gorączkować, pokasływać lub pogorszy się ogólny stan jego zdrowia. O sposobie leczenia decyduje pediatra.

  • Przewlekły katar może być objawem alergii

Wiecznie zatkany nosek, sącząca się z niego przezroczysta wydzielina, napady kichania – to sygnały, że warto pójść do alergologa. Dziecko może być uczulone na roztocza kurzu, pierze z pościeli albo na któryś ze składników diety.

Mity dotyczące kataru u dzieci

  • Katar u niemowląt jest niegroźny

Nie wolno go lekceważyć, bo powikłania nieżytu nosa mogą prowadzić do zapalenia uszu lub zatok. U małego dziecka trąbka słuchowa jest krótka i szeroka, a ponieważ niemowlę przez większość czasu leży, nieusunięta w porę wydzielina spływa do uszu. Tam zasycha, tworząc pożywkę dla bakterii, które zaczynają się w niej mnożyć, doprowadzając po kilku dniach do zapalenia ucha. Choroba może pojawić się szybciej, jeśli wydzielina z noska ma zielonkawy albo żółty kolor. Jak najszybciej idź wtedy z dzieckiem do lekarza. Jest to konieczne również wtedy, kiedy maluch często łapie się za ucho albo bardzo płacze.

  • Podczas kataru malec powinien być cieplej ubrany

Przegrzanie osłabia układ odpornościowy. Dlatego zawsze ubieraj malca stosownie do pogody. To, czy nie jest mu za ciepło albo za zimno, możesz sprawdzić, przykładając dłoń do jego karku. Jeśli jest rozgrzany, to znak, że przesadziłaś. Jeśli zaś kark jest chłodny, załóż dziecku dodatkowe ubranko albo okryj kocykiem.

  • Aspiratory do odciągania nadmiaru wydzieliny uszkadzają błonę śluzową

Końcówka aspiratora jest wyprofilowana – do dziurki wsuwa się tylko jej mały fragment, który nie dotyka bezpośrednio ścianek nosa. Nie ma więc niebezpieczeństwa, że – tak jak zdarza się to podczas stosowania gumowych gruszek do nosa – błona śluzowa może zostać przypadkowo zassana do środka aparatu.

  • Zakatarzonego dziecka nie można kąpać

Nie ma przeciwwskazań, nawet jeśli malec gorączkuje. Wilgoć, jaka panuje w łazience podczas kąpieli, rozrzedza wydzielinę w nosku i ułatwia jej odpływanie, dzięki czemu dziecko oddycha swobodniej. Ważne jednak, by malec nie przebywał zbyt długo w wodzie i by w pomieszczeniu było ciepło. Po kąpieli zadbaj o to, by nie wyziębić ani nie przegrzać dziecka.

  • Jeśli masz katar, lepiej nie przystawiać dziecka do piersi, tylko karmić butelką

Katar mamy to nie powód, by przestać karmić malca piersią. W kobiecym mleku są przeciwciała, które zabezpieczą dziecko przed infekcją. Jeśli dziecko ma katar, również powinno być przystawiane do piersi, i to częściej niż zwykle – podczas infekcji, zwłaszcza gdy przebiega ona z gorączką, dziecko bywa spragnione. Maluch musi sporo pić, zaś na początku karmienia mleko jest rozrzedzone, dzięki czemu zaspokaja pragnienie dziecka.

miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza