Powrót ze szpitala do domu, czyli pierwsza podróż NOWORODKA

2007-05-07 3:05

Kilka dni po urodzeniu twoje dziecko czeka pierwsza poważna podróż - ze szpitala do domu. Sprawa jest prosta, jeśli ze szpitala wracacie samochodem – maluszek musi podróżować w specjalnym foteliku. A co zrobić, jeśli nie masz samochodu? Jak bezpiecznie dowieźć dziecko do domu?

Powrót ze szpitala do domu, czyli pierwsza podróż NOWORODKA
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Powrót z noworodkiem do domu
  2. Fotelik bezpieczny dla noworodka
  3. Używane foteliki samochodowe

Dziecko musi podróżować w specjalnym foteliku, to kwestia bezpieczeństwa, poza tym tak nakazuje prawo o ruchu drogowym i od tej zasady nie ma żadnych wyjątków. Noworodka nie możesz trzymać na rękach, nawet jeśli jesteś przypięta pasami. W razie gwałtownego hamowania dziecko może wypaść ci z rąk i polecieć do przodu. Absolutnie nie wolno go także przypinać pasami do siebie – gdyby doszło do wypadku, możesz przygnieść dziecko.

Powrót z noworodkiem do domu

A co zrobić, gdy nie masz samochodu? Powrót autobusem czy spacer przez miasto to zły pomysł ze względu na zarazki, hałas i spaliny. Ty również tuż po porodzie nie powinnaś się nadwerężać. Taksówka? Tu także przepisy wymagają, by noworodki podróżowały w foteliku, a trudno znaleźć korporację, która ma je na swoim wyposażeniu. Może uda ci się go pożyczyć – popytaj znajomych, daj ogłoszenie na forum internetowym dla młodych mam. Zastanów się też nad jego kupnem. To niezły pomysł, bo taki fotelik co najmniej przez rok służy jako nosidełko i wygodny leżaczek dla malucha. Przydaje się też, gdy maluch zachoruje i trzeba taksówką pojechać do przychodni.

  • Nie wracaj ze szpitala sama. Zapewnij sobie pomoc męża, mamy lub przyjaciółki.
  • Pod żadnym pozorem nie prowadź samochodu – jesteś na to jeszcze zbyt słaba.
  • Zaplanuj powrót poza godzinami szczytu, żeby nie utknąć w korku.
  • Na wszelki wypadek do samochodu zabierz pieluszkę, wilgotne chusteczki i – jeśli nie karmisz piersią – jedzenie dla malucha (powinnaś dostać je w szpitalu).
Jak wybrać fotelik dla dziecka?
Ważne

Jak wybrać idealny fotelik?

  • Siedzisko musi spełniać standardy określone w Regulaminie nr 44 Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ (ma wtedy homologację ECE R44-03), a także mieć w instrukcji lub na stelażu znaczek „B” – gwarancję bezpieczeństwa.
  • Zwróć uwagę na rozmiar. Dla najmniejszych dzieci są dwa rodzaje fotelików – grupa 0 (do 10 kg, dla maluchów do 6.–9. miesiąca) i 0+ (dla dzieci do 13 kg i 12.–15. miesiąca życia).
  • Nie kupuj pochopnie – zanim podejmiesz decyzję, obejrzyj przynajmniej pięć, sześć modeli. Upewnij się, że ten wybrany przez ciebie pasuje do twojego samochodu i jego montaż nie sprawia ci trudności.
  • Zastanów się, jak często będziesz go używać. Jeśli musisz kilkakrotnie w ciągu dnia wyjmować go z samochodu, lepiej kup lżejszy model.
  • Bardzo praktyczne są foteliki, które mają plastikową bazę, czyli mocną podstawę. Montuje się ją na stałe w samochodzie, a potem tylko wpina siedzisko.
  • Przydają się ochraniacze na pasach, dzięki którym pasy nie ocierają skóry, oraz daszek chroniący przed słońcem.

Fotelik bezpieczny dla noworodka

Dobrze, by fotelik dla noworodka był jak najbardziej płaski, bo maluch nie powinien podróżować w pozycji półleżącej, która bardzo obciąża delikatny kręgosłup. Są specjalne rozkładane foteliki dla niemowląt, ale w Polsce trudno je kupić (sprowadzają je tylko niektóre sklepy). Do przywiezienia noworodka ze szpitala  można więc wykorzystać zwykły niemowlęcy fotelik i tzw. wkładkę redukcyjną, dzięki której główka nie lata maluszkowi na boki. Jeśli dziecko jest w foteliku mocno wygięte, warto dodatkowo podłożyć mu pod pupę miękką poduszeczkę, by trochę zmniejszyć głębokość fotelika. Wkładkę redukcyjną można dokupić osobno, ale część fotelików jest w nią od razu wyposażona. Takie modele są dla noworodków najlepsze, bo wtedy głębokość i szerokość siedziska dostosowano w nich do rozmiarów najmłodszych pasażerów. Gdy dziecko podrośnie, wkładkę można wyjąć.Pamiętaj, że niezależnie od modelu fotelik musi być przypięty pasami bezpieczeństwa, a dziecko zapięte paskami fotelika. Noworodka można również przewozić na tylnym siedzeniu w gondoli wózka – oczywiście, jeśli nie jest na stałe przymocowana do stelaża, a w środku ma specjalny, szeroki pas, którym bezpiecznie przypinamy dziecko. Fotelik umieszcza się na tylnym siedzeniu, koniecznie tyłem do kierunku jazdy, bo w razie wypadku taka pozycja jest najbezpieczniejsza. Bezwzględnie nie wolno wozić dziecka w foteliku na przednim siedzeniu w samochodzie, który ma zamontowaną poduszkę powietrzną dla pasażera.

Uwaga: gondola także musi być przymocowana do siedzenia – albo pasami samochodowymi przewleczonymi przez boczne uchwyty, albo specjalnym systemem mocowania (można go kupić w sklepach z artykułami dla dzieci).

Używane foteliki samochodowe

To dobre rozwiązanie, jeśli masz pewność co do przeszłości fotelika. Musi być bowiem w doskonałym stanie. Nawet małe uszkodzenia zmniejszają gwarancję jego bezpieczeństwa.Dlatego zanim zdecydujesz się na kupno używanego fotelika:

  • dokładnie go obejrzyj; nie wszystkie wady widać na zewnątrz, dlatego zdejmij pokrowiec i sprawdź, czy jego obudowa nie jest popękana
  • upewnij się, że fotelik ma instrukcję obsługi i jest kompletny, a więc posiada wszystkie pasy i mocowania
  • sprawdź, w jakim stanie jest system zapinania pasów bezpieczeństwa; nie kupuj fotelika, w którym nie da się wyregulować długości pasów.
miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza